آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ تیر

سرطان های شایع میان کودکان

۸ دی ۱۳۹۵ ۱۲:۰۳ بعد از ظهر مرضیه شکری
سرطان های شایع میان کودکان

سرطان دومین علت مرگ در کودکان زیر یک سال بعد از حوادث و ضربه ها (تروما) است و اگرچه در کودکان چندان شایع نیست اما وجود دارد و باید جدی گرفته شود. میزان شیوع سرطان از زیر یک سالگی تا حدود سه سالگی رشد دارد، از سه سالگی تا ۹ سالگی افت و از ۹ سالگی به بعد دوباره رشد دارد. ۲ درصد کل سرطان ها در کودکان زیر ۱۵ سال بروز می کند.

شایع ترین سرطان کودکان به ترتیب سرطان های خون، مغز، غدد لنفاوی، منشا عصبی، کلیه، بافت های زاینده و بافت های نرم است. عوامل مختلفی از جمله عوامل ژنتیکی، فیزیکی، بیولوژیکی (اشعه، جریان های الکتریکی) در بروز این سرطان ها نقش دارند.

ضرورت توجه به علائم از سوی والدین

والدین باید به علائم هشداردهنده انواع سرطان ها آگاهی داشته باشند و با مشاهده کوچک ترین علامت به پزشک مراجعه کنند. هرگونه سفتی یا توده یا مورد غیرعادی در بدن کودک، سرماخوردگی ها و گلودردهای مکرر بی علت، تب ناشناخته، کاهش وزن و عرق های شبانه علائم هشداردهنده سرطان هستند که والدین کودکان با مشاهده هر کدام از این ها باید کودک را تحت معاینات پزشکی قرار دهند.

سرماخوردگی ها و گلودردهای مکرر بی علت و تب ناشناخته از علائم بارز سرطان شایع خون در کودکان است. همچنین سرطان خون یکی از علل ایجاد کم خونی است که می تواند نشان دهنده بروز سرطان خون باشد. بنابراین موضوع کم خونی کودکان باید مورد بررسی دقیق تری قرار گیرد.

نجات ۸۵ درصد کودکان مبتلا به سرطان

آنچه مهم است تشخیص و درمان به موقع بیماری سرطان است. در گذشته حدود ۳۰ درصد از کودکان مبتلا به سرطان درمان می شدند، اما اکنون با پیشرفت هایی که در تشخیص و درمان این بیماری صورت گرفته اگر به موقع بیماری تشخیص داده شود حدود ۸۵ درصد این بیماران نجات می یابند و درمان کامل می شوند به طوری که سرطان دیگر به سراغ آن ها نمی آید.

سرطان، نیازمند درمان تیمی

درمان سرطان کودکان به صورت تیمی و چند تخصصی صورت می گیرد و آنکولوژیست ها و جراحان کودکان (فوق تخصصان سرطان کودکان)، رادیوتراپیست ها و جراحان کودک به صورت تیمی در درمان سرطان کودکان نقش دارند. این همکاری تیمی بین متخصصان رشته های مختلف پزشکی، عاملی برای موفقیت در درمان سرطان کودکان شده است.

دکتر احمد خالق نژاد – رییس انجمن جراحان کودکان ایران

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!