آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۸ خرداد

سرطان هایی که افراد چاق را تهدید می کنند

۱۲ دی ۱۳۹۵ ۱۲:۰۱ بعد از ظهر مرضیه شکری
سرطان هایی که افراد چاق را تهدید می کنند

اگر اضافه وزن دارید بهتر است بیشتر به سلامتی تان اهمیت دهید و به فکر کاهش آن باشید، چون شاید ندانید که در معرض ابتلا به سرطان های تیروئید، معده،  کبد و  تخمدان هستید! بله، بر اساس بررسی های جدید، چاقی و اضافه وزن بیش از آنچه قبلا تصور می شد، خطر ابتلا به برخی سرطان ها را افزایش می دهد. حدود ۹ درصد از تمام سرطان ها به طور مستقیم به چاقی مربوط هستند اما خوشبختانه می توان تا حد زیادی جلوی اضافه وزن و در نتیجه ابتلا به بیماری هایی از این قبیل را گرفت.

سرطان های شایع در بین افراد چاق :

سرطان معده

چربی اضافی بدن می تواند منجر به التهاب مزمن شود، به خصوص در مجرای گوارشی . با توجه به ارتباطی که چاقی با سرطان مری (که جزیی از سیستم گوارش است) دارد، ارتباط بین سرطان معده و چاقی نیز تعجب آور نیست. التهاب مزمن که می تواند به وسیله چاقی تحریک شود، ممکن است منجر به سوزش بیشتر، از جانب اسید معده شود که می تواند در نهایت به سرطان معده ختم گردد.

سرطان کبد

چاقی می تواند موجب تغییراتی در کبد شود که درست مانند اثر مصرف الکل است. در این حالت ما با چیزی شبیه به مکانیسم سیروز کبد که منجر به سرطان می شود، می میریم! اما این نوشیدن الکل نیست که آسیب ایجاد می کند، بلکه چاقی خودش چربی کبد را تغییر می دهد که به آن بیماری کبد چرب غیرالکلی می گویند.

سرطان کیسه صفرا

چاقی خطر بروز سنگ کیسه صفرا را افزایش می دهد. سنگ صفرا، رسوب کم کلسترول است که می تواند باعث التهاب کیسه ی صفرا گردد و به نظر می رسد داشتن سنگ کیسه صفرا خطر ابتلای به سرطان کیسه صفرا را بالا می برد.

سرطان پانکراس (لوزالمعده)

ما می دانیم که چاقی می تواند فرایند تولید انسولین را تضعیف نماید. اختلال در فرایند های معمول سوخت و ساز بدن ناشی از پانکراس ممکن است به افزایش خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده ختم شود.

سرطان تخمدان

سلول های چربی، هورمون استروژن تولید می کنند و به نظر می رسد استروژن اضافی، مقصر اصلی ابتلا به سرطان های سینه و رحم در زنان سنگین وزن است. ظاهرا سرطان تخمدان نیز مانند این دو بیماری به وسیله افزایش سطح این هورمون و التهابات ناشی از چاقی رخ می دهد.

مننژیوم

بسیاری از تومورهایی که از مننژ رشد می کنند (مننژ بافت نازکی است که مغز و نخاع را می پوشاند) در واقع غیر سرطانی هستند. اطلاعات کمی در مورد آنچه که باعث ایجاد این تومور ها و آنچه که موجب سرطانی شدن آن ها می شود در دسترس است، اما هورمون های اضافی تولید شده توسط سلول های چربی، احتمالا در این رابطه نقش ایفا می کنند.

سرطان تیروئید

بازهم تولید اضافی (یا عدم تولید) هورمون در این جا مورد توجه است. اما با افزایش وزن، تیروئید نیز اندازه خود را افزایش می دهد. بزرگ شدن تیروئید، شانس بروز جهش های ژنی و سرطانی شدن را بالا می برد.

مولتیپل میلوما (میلوم چندگانه)

التهاب مزمن در این جا نیز نقش دارد. چاقی احتمالا پروسه التهابی را تحریک می کند که منجر به افزایش تغییر سلول های مغز استخوان و میلوم متعدد خواهد شد.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!