آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۹ خرداد

زیر ۷ ساعت می خوابید؟ به پزشک مراجعه کنید

۲۵ آبان ۱۳۹۵ ۷:۰۱ بعد از ظهر مرضیه شکری
زیر ۷ ساعت می خوابید؟ به پزشک مراجعه کنید

رابطه بین مصرف تنقلات مضر و بی خوابی ظاهراً رابطه ای دو طرفه است! یعنی هم مصرف این تنقلات باعث بی خوابی می شود و هم بی خوابی باعث مصرف این تنقلات! در واقع کمبود خواب در شب، افراد را به مصرف بیش از حد نوشیدنی ‌های کافئین دار و حاوی شکر فراوان مانند نوشابه‌ های گازدار سوق می‌دهد.

مطالعات اخیر در آمریکا نشان می‌دهد، کمبود خواب در شب، موجب سوق دادن افراد به مصرف بیش از حد نوشیدنی ‌های کافئین دار و حاوی شکر فراوان مانند نوشابه‌ های گازدار و نوشیدنی ‌های انرژی زا می‌شود، امری که تشدید چاقی و دیابت را در پی خواهد داشت.

رابطه بی خوابی و شکردوستی

بر اساس گزارش Sleep Health این پژوهش توسط محققان مرکز سلامت «سان فرانسیسکو» وابسته به دانشگاه کالیفرنیا در آمریکا انجام شده است. در این تحقیقات، با مطالعه بر روی ۱۸ هزار و ۷۷۹ بزرگسال در سان فرانسیسکو، تاثیر کمبود خواب شبانه در این افراد را بر مصرف نوشیدنی ‌های شیرین حاوی شکر و مواد انرژی زا بررسی کردند.

محققان دریافتند افرادی که در شب پنج ساعت یا کمتر می‌خوابند، تمایل بیشتری به نوشیدنی‌ های کافئین دار و شیرین مانند نوشابه ‌های گازدار و نوشیدنی‌ های انرژی زا دارند. این گروه تحقیقاتی بر این باورند که کمبود خواب شبانه باعث می‌شود افراد برای بیدار ماندن، تمایل بیشتری به خوردن شکر و کافئین داشته باشند.

رابطه بین اضافه وزن و خواب

به گفته این تیم تحقیقاتی، اگر انسان به طور روزانه فقط در یک هفته، خواب کافی نداشته باشد، این امر می ‌تواند آسیب قابل توجهی به رگ‌ های خونی وارد کرده و او را بیشتر در معرض ابتلا به بیماری ‌های قلبی قرار دهد. براساس این پژوهش، مدت زمان ایده آل برای خواب شبانه ۷ تا ۸ ساعت است و توصیه می‌شود کسانی که خوب نمی‌ خوابند برای این مشکل به پزشک مراجعه کنند.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیش از ۶۵ درصد از جمعیت بزرگسال و ۲۰ درصد از نوجوانان در منطقه مدیترانه شرقی از اضافه وزن و چاقی رنج می‌ برند. مصرف مواد قندی نه فقط چاقی بلکه شیوع دیابت و پوسیدگی دندان در کودکان و بزرگسالان را در پی خواهد داشت./تسنیم

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!