آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۸ خرداد

چگونه زوال عقل را به تاخیر بیاندازیم

۲۳ آبان ۱۳۹۵ ۶:۰۱ بعد از ظهر سرآشپز
چگونه زوال عقل را به تاخیر بیاندازیم

خوردن شیرینی‌ها و غذاهای خوشمزه‌ی باقی مانده از یک مهمانی بسیار وسوسه انگیز است. اما تحقیقی جدید در دانشگاه یورک نشان داد که خوردن مقدار زیادی میوه و سبزی، همراه با ورزش منظم منجر به عملکرد بهتر توانایی شناختی برای جوانان و میانسالان می‌شود و می‌تواند شروع زوال عقل را به تاخیر بیاندازد.
آلینا کوهن، دانشجوی فوق دکتری در دانشگاه یورک و تیمش، به داده‌های مقطعی ۴۵۵۲۲ نفر شرکت کننده که از ۳۰ تا بالای ۸۰ سال سن داشتند و از پرسشنامه‌ی سلامتی سالانه‌ی جامعه‌ی کانادا در سال ۲۰۱۲ به دست آمده بود نگاهی انداختند.
چیزی که آن‌ها دریافتند، آن بود که برای آن‌هایی که در وزنی طبیعی قرار دارند یا دچار اضافه وزن هستند اما چاق نیستند، خوردن بیش از ۱۰ وعده میوه و سبزیجات در روز، به عملکرد شناختی بهتر آن‌ها کمک می‌کند. وقتی ورزش متعادل را به آمارهایشان اضافه کردند، حتی آن‌هایی که کمتر از ۵ وعده میوه و سبزیجات هم در روز می‌خوردند، عملکرد شناختی بهتری را نشان دادند.
سطح فعالیت بدنی، با رابطه‌ی بین خوردن میوه و سبزیجات و عملکرد شناختی مرتبط بود. آن‌هایی که شاخص توده‌ی بدنی بیشتری داشتند و سطح فعالیت و خوردن میوه و سبزیجات آن‌ها کمتر بود، عملکرد شناختی ضعیف‌تری داشتند.
کوهن گفت: به نظر می‌رسد که عواملی مانند داشتن یک سبک زندگی سالم که شامل تغذیه‌ای غنی از مواد مغذی ضروری، ورزش منظم و داشتن شرایط قلبی عروقی مناسب می‌شود، راه‌ موثری برای حفظ عملکرد شناختی و به تاخیر انداختن زوال عقل باشد.
با افزایش آمار کم تحرکی و چاقی، محققان به دنبال آن بودند که آیا مجموعه‌ی این عوامل تاثیری بر تضعیف عملکرد شناختی دارد و چگونه با استفاده از عوامل مربوط به سبک زندگی می‌توان از آن پیشگیری کرد یا آن را به تاخیر انداخت. تعداد کمی از مطالعات، نگاهی به رابطه‌ی بین فعالیت فیزیکی و خوردن میوه و سبزیجات و تاثیر آن بر مغز، چه در جوانان و چه در افراد مسن انداختند.
کوهن گفت: ما تحقیقاتی را انجام می‌دهیم که در آن با نگرشی نسبت به طول عمر، افراد جوان، میان‌سال و مسن را مورد بررسی قرار می‌دهیم و آن‌ها را نسبت به عوامل خطرزا برای زوال عقل می‌سنجیم. هدفمان از این تحقیقات آن است که فهممان را نسبت به رفتارهایی که می‌توانند در طول زندگی به ضعف شناختی منجر شوند، بهبود بخشیم.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!