آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ خرداد

زندگی شیرین با کنترل دیابت

۴ دی ۱۳۹۵ ۲:۰۳ بعد از ظهر مرضیه شکری
زندگی شیرین با کنترل دیابت

دیابت یا بیماری قند از آن نوع، بیماری‌ های متابولیکی است که برخلاف نام شیرین ‌اش بسیار تلخ، آسیب‌ زننده و خطرناک است. حتی در مواردی این بیماری ممکن است خطرناک ‌تر از سرطان باشد، چرا که برخی از انواع سرطان با تشخیص و درمان به موقع به طور کامل کنترل می‌شود، اما دیابت ممکن است حتی برای یک دهه در بدن شخص، بدون علامت وجود داشته باشد.

به همین دلیل، غربالگری برای تشخیص بیماران دیابتی بسیار ضروری تلقی ‌شده و به تمام افراد بالای ۴۵ سال به طور جدی توصیه می‌شود که برای اندازه‌ گیری قند خون به آزمایشگاه مراجعه کنند. نه ‌‌تنها افراد بالای ۴۵ سال، بلکه در سنین زیر ۴۵ سالگی نیز کسانی که جزو گروه‌ های پرخطر تلقی می‌شوند باید برای اندازه ‌گیری قند خون مراجعه کنند.

گروه های پر خطر

این گروه‌ها شامل افراد چاق، کسانی که سابقه خانوادگی بیماری دیابت در فامیل درجه یک دارند، مبتلایان به فشار و چربی خون بالا، بیماران‌ قلبی ـ عروقی، دخترانی که سابقه سندروم تخمدان ‌های پلی ‌کیستیک دارند، خانم‌ هایی که بچه‌ هایی با وزن بیش از ۵‌/‌۴ کیلوگرم به دنیا آورده‌ اند و افرادی می‌شود که قند خون ناشتای مختل دارند.

آیا بیماری دیابت قابل پیشگیری است

تا کنون هیچ گونه روش پیشگیری موثر برای دیابت نوع یک شناخته نشده، اما دیابت نوع دو با استفاده از تغییر شیوه زندگی، رژیم غذایی مناسب و ورزش قابل پیشگیری است. ورزش کردن مداوم به میزان بیش از ۱۵۰ دقیقه در هفته در پیشگیری از دیابت بسیار موثر است. البته در موارد خاص نیز با استفاده از داروهایی مانند متفورمین می‌توان از پیشرفت قند خون ناشتای مختل یا ابتلا به دیابت نوع دو پیشگیری کرد.

رژیم غذایی مناسب

یک رژیم غذایی تعریف شده ثابت برای همه افراد مبتلا به دیابت وجود ندارد، بلکه متناسب با وزن، قد و فعالیت افراد، رژیم غذایی آنان متفاوت است، اما بدون شک مبتلایان به دیابت باید در رژیم غذایی خود بیشتر از میوه‌ ها و سبزیجات استفاده و سعی کنند مصرف چربی ‌ها، به ویژه چربی ‌های اشباع ‌شده را کاهش دهند، ولی مصرف روغن‌ هایی چون زیتون، هسته انگور و کلزا برای آنان مجاز است. از سوی دیگر، مصرف مواد شیرین و نمک هم در دیابتی ‌ها باید بسیار محدود و کنترل شده باشد.

رژیم غذایی + ورزش

در مبتلایان به دیابت نوع دو که بیشتر بزرگسالان را درگیر می‌کند، رژیم غذایی در کنار ورزش و فعالیت بدنی،‌ پایه اساسی و اصلی درمان را تشکیل می‌دهد. از آنجا که اکثر کسانی که دیابت نوع دو دارند، چاق هستند یا اضافه وزن دارند باید ابتدا به کاهش و کنترل وزن خود اقدام کنند. به خاطر داشته باشید که نیمی از کالری مورد نیاز روزانه در دیابتی ‌ها باید از طریق مواد نشاسته ‌ای تامین شود چون در غیر این ‌صورت، تامین انرژی از طریق مواد چربی یا پروتئین صورت خواهد گرفت که مشکل ‌ساز خواهد بود.

نان و برنج، غذای اصلی دیابتی ‌ها را تشکیل می‌دهد، البته مصرف آن باید کاملا کنترل ‌شده باشد. در این خصوص توصیه می‌شود میزان برنج برای وعده ناهار بین شش تا هشت قاشق باشد. البته استفاده از سبزیجات نیز در وعده‌ های غذایی دیابتی ‌ها ضروری است. بی ‌شک ۲۰ تا ۳۰ درصد انرژی روزانه نیز باید از طریق پروتئین‌ های کم چرب تامین شود. فراموش نکنید که رژیم غذایی سالمندان دیابتی بستگی به میزان فعالیت آنها دارد.

کنترل سختگیرانه دیابت

یکی از ضرورت‌ های این روش انجام منظم آزمایش ‌های مکرر قند خون در منزل و به ‌کارگیری نتایج آن ها در تنظیم داروها و نحوه تغذیه و فعالیت بدنی است. انجام تزریقات متعدد انسولین نیز یکی از روش ‌های شناخته شده درمانی در کنترل سختگیرانه دیابت نوع یک است. مطالعات گسترده و دقیق علمی نشان داده است که در هر دو نوع دیابت، میزان عوارض مزمن در افرادی که تحت کنترل دقیق قرار داشته ‌اند نسبت به افرادی که به شکل معمولی کنترل می‌شوند، کاهش قابل ملاحظه‌ای دارد.

بر این اساس توصیه می‌شود همه بیماران تحت کنترل دقیق قرار گیرند. بر مبنای معیارهای موجود، قند خون ناشتا در حد ۸۰ تا ۱۳۰ میلی‌ گرم و میزان قند خون، دو ساعت بعد از غذا باید کمتر از ۱۶۰ یا ۱۸۰ میلی ‌گرم و میزان هموگلوبین کمتر از ۷ درصد باشد. البته باید توجه داشت که در سنین کودکی و افرادی که در دهه هفتم یا هشتم زندگی هستند میزان هموگلوبین بین ۸ تا ۸/۵ درصد به عنوان ملاک کنترل مناسب قند خون شناخته می‌شود.

پاک کردن باورهای غلط دیابتی از ذهن

باورهای اشتباهی درباره دیابت در بین مردم وجود دارد که ضروری است مورد توجه قرار بگیرد و اصلاح شود. این باورها عبارت است از:

  • انسولین ایجاد اعتیاد می‌کند.
  • در صورت تزریق انسولین نیاز به رژیم غذایی نیست.
  • مصرف مواد نشاسته ‌ای در افراد دیابتی ممنوع است.
  • مصرف قندهای طبیعی در بیماران دیابتی بلامانع و آزاد است.
  • بیماران دیابتی نوع یک نباید هیچ‌ وقت ورزش کنند.
  • حتی در صورت افت قند نباید ماده شیرین مصرف کنند.
  • دیابتی‌ ها با تزریق انسولین مجاز هستند به میزان دلخواه غذا بخورند.
  • در صورت تزریق انسولین هیچ‌ گاه دیابتی ‌ها دچار عارضه نمی‌شوند.
کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!