آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۴ اردیبهشت

زرشک، محصول انحصاری ایران اما ناشناخته در جهان

۱۷ مرداد ۱۳۹۵ ۱۰:۱۷ قبل از ظهر مرضیه شکری
زرشک، محصول انحصاری ایران اما ناشناخته در جهان

با وجود انحصار مطلق ایران در تولید زرشک ، این محصول همچنان فاقد کد گمرکی است. متاسفانه زرشک به‌صورت چمدانی و محدود از ایران راهی امارات متحده عربی، ایالات متحده آمریکا، افغانستان و هندوستان می‌شود.

به گفته مدیرعامل اتحادیه زرشک‌کاران خراسان جنوبی، برداشت زرشک از نیمه دوم مهرماه از اراضی خراسان جنوبی آغاز می‌شود و انتظار می‌رود ۱۶ هزار تن برداشت شود. اما با وجود انحصار در تولید زرشک توسط ایران، این محصول مزیت اقتصادی نبوده و کشاورزان زرشک کار در شرایط اقتصادی فقیرانه ای زندگی می‌کنند.

محمدحسن آذری‌نصرآبادی با بیان این که فروش فله‌ای زرشک وجود دارد و فعالیت‌های صورت‌گرفته برای شناسنامه‌دار کردن این محصول به نتیجه اثرگذاری نرسیده است، گفت: «هرچند با همت اتاق، سایت تخصصی دو زبانه‌ای برای معرفی زرشک ایران ایجاد شده است، اما پرواضح است تنها با ایجاد یک وب‌سایت نمی‌توان انتظار معجزه در صادرات زرشک داشت. خراسان جنوبی سال‌ها است با خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کند و کشت محصولاتی نظیر زرشک می‌تواند معیشت و اقتصاد خانوار روستایی را متحول کند به شرط آنکه برای بازار و تجارت آن تدبیر اتخاذ شود.»

این فعال بخش خصوصی با اشاره به این که بازارسازی برای زرشک بیش از آنکه نیاز به سرمایه گذاری داشته باشد، نیازمند نظر هوشمندانه و مدبری است که بتواند این محصول مجعزه‌آسا را با ویژگی منحصر به فرد آن در بازارهای پرجاذبه مطرح کند، افزود: «کشاورزان تولیدکننده که با بازارهای بین‌المللی آشنایی ندارند، بدون‌شک برای صادرات نمی‌توانند اقدام کنند و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی نیز به سراغ این محصول نمی‌آیند. شربت، آبمیوه، نوشابه، پودر و مربای زرشک از محصولات فرآوری شده است که هرازگاهی به آلمان و آسیای میانه صادر می‌شود، اما تا ارزآوری راه زیادی دارد.»

به گفته نصرآبادی گزارش‌های اتاق بازرگانی نشان می‌دهد زرشک به‌صورت محدود و در قالب صادرات چمدانی به ایالات متحده آمریکا و امارات متحده عربی می‌شود که بیشتر فرصت‌سوزی تلقی می‌شود تا فرصت‌سازی صادرات زرشک !/ایانا

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!