آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳ اردیبهشت

ریه هایی سالم و آسان تر نفس کشیدن !

۲۹ تیر ۱۳۹۵ ۵:۵۰ بعد از ظهر سرآشپز
ریه های سالم و آسان تر نفس کشیدن !

تحقیق جدیدی که در این هفته منتشر شد ، نشان داد که داشتن رژیم غنی از فیبر ، شاید شانس بیماری‌های ریوی را کاهش دهد و دلیلی دیگر برای تغذیه سالم ارائه داد.
بیماری‌های ریوی در آمریکا و اکثر سایر نقاط دنیا مشکلی بزرگ به شمار می‌آید. بیماری مزمن انسداد ریه (COPD) بزرگترین قاتل در جهان است. با این حال ، راه های کم کردن خطر بسیار محدود است.
تنها راه اصلی پیشنهادی برای کاهش احتمال COPD ، دوری از دخانیات است.
در تحقیقات اخیری که در دانشگاه نبراسکا انجام شد ، محققان با استفاده از داده‌های گردآوری شده در سازمان NHNES ، به دنبال تغذیه‌ای برای سلامتی ریه گشتند.
استفاده از فیبر در رژیم غذایی و سلامتی
خوردن مواد سرشار از فیبر مانند سبزیجات ، غلات و میوه فواید بسیاری دارد. فیبر با سیر نگه داشتن شما در مدت طولانی‌تری ، وزن را در وضعیت مطلوب نگه دارد ، به هضم غذا کمک می‌کند ، کلسترل را کاهش می‌دهد و می‌تواند خطر ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی را کم کند. با توجه به فواید بسیار فیبر ، محققین برآن شدند تا احتمال مفید بودن فیبر برای سلامتی ریه را نیز بررسی کنند. بر این اساس ، اطلاعاتی را که در دست داشتند بر اساس مقدار فیبر موجود در رژیم غذhیی افراد تقسیم کردند. چارک بالایی متشکل از افرادی که بیشتر از ۱۷٫۵ گرم فیبر در رژیم غذاییشان وجود داشت و چارک پایینی از افرادی که کمتر از ۱۰٫۷۵ گرم فیبر در روز مصرف می‌کردند و همینطور قبل از شروع ، به مشخصاتی مانند وضعیت اجتماعی اقتصادی ، مصرف دخانیات ،‌ وزن و شاخصه‌های جمعیتی و سلامتی نیز توجه داشتند.

فیبر و سلامتی ریه

حتی بعد از در نظر گرفتن فاکتور‌های نام برده شده ، ریه‌ی افراد حاضر در چارک بالایی عملکرد بهتری نسبت به افراد چارک پایین داشت. در عملکرد مناسب ریه ، نسبت افراد حاضر در چارک بالا ۶۸٫۳ درصد و در چارک پایین ۱۴٫۸ درصد بود. و این نسبت برای گرفتگی مجاری هوا به ۱۴٫۸ درصد در چارک بالا و ۲۹٫۸ درصد در چارک پایین تغییر یافت.
نتایج نشان داد که فیبر بیشتر در رژیم غذایی می‌تواند برای ریه‌هایتان مفید باشد.
با این حال ، این نتایج به تنهایی نمی‌تواند اثبات وجود رابطه‌ی علت و معلولی بین فیبر و سلامت ریه باشد. محققین افزودند که فعالیت بدنی را در نظر نگرفتند و همینطور نتوانستند تاثیر بلند مدت فیبر را بررسی کنند.
اما یافته‌های آن ها بر درستی تحقیقات پیشین افزود. یکی از این تحقیقات ، به بررسی بیماری تصلب شریان در جوامع پرداخته بود و محققین آن تحقیق یافتند که ریه‌ی افراد با مقدار مصرف فیبر بالا ، بهترین عملکرد را نسبت به افراد با مقدار مصرف فیبر پایین داشت. در تحقیقی دیگر ، به کاهش  احتمال COPD با مصرف فیبر زیاد پی‌بردند. و یا همینطور تحقیقی دیگر ، کاهش ۴۰ تا ۵۰ درصدی مرگ بر اثر بیماری‌های تنفسی را نتیجه گرفتند.
محققان امید دارند تا در صورت تکرار نتایج بدست آمده ، بتوانند با فیبر و رژیم ، راهی ارزان برای جلوگیری از سرطان ارائه دهند.

فیبر چگونه می‌تواند برای ریه‌ها مفید باشد.

اگر فیبر واقعا محافظی برای ریه‌ها است ، از چه مکانیسمی استفاده می‌کند؟ محققان بر این باورند که حداقل بخشی از این حفاظت می‌تواند به خاطر خاصیت ضد التهابی فیبر خوراکی باشد.
تعدادی از بیماری‌های ریوی با التهابات به وجود می‌آید و شاید کاهشی در التهابات بتواند باعث سلامتی کلی ریه شود.
از عوامل موثر در التهابات ، پروتئین واکنشی سی است که به نظر می‌آید در افراد با رژیم پر از فیبر کاهش می‌یابد.
از مکانیزم‌های احتمالی دیگر ، توانایی فیبر در تغییر ترکیب میکروب‌های موجود در روده است. که شاید همین تغییرها بتواند از بدن در مقابل التهابات محافظت کند و عوامل حفاظت کننده از ریه ، مانند نتروفیلز را آزاد کند.
تحقیقات راجع به سلامت ریه و رابطه‌اش با رژیم غذایی همچنان ادامه دارد و بدون شک به نتایج جالبی خواهند رسید و تعداد مدارک مبنی بر نقش حفاظتی فیبر در حال افزایش است اما در هر صورت خوردن بیشتر میوه و سبزیجات هیچ وقت نمی‌تواند چیز بدی باشد.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!