آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ تیر

رژیم مدیترانه ای برای مغز مفید است

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۱:۰۱ قبل از ظهر سرآشپز
رژیم مدیترانه ای برای مغز مفید است

تحقیقات دریافته اند که افرادی که غذاهای خاصی را می خورند، آسیب کمتری به رگهای خونیشان وارد می شود.
تحقیق نشان می دهد، داشتن یک رژیم غذایی مدیترانه ای ، آسیب به رگ های خونی مغز را کاهش می دهد.
محققان، سلامت مغزی هزاران نفر را بررسی کردند، افرادی که امتیاز دهی به آنها، بر اساس نزدیکی تغذیه آنها به رژیم مدیترانه ای بود. تاکید این رژیم، بر روی غذاهایی با پایه گیاهی همانند میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات و آجیل ها و استفاده از روغن زیتون به جای چربی هایی همانند کره می باشد. این رژیم، افراد را از خوردن گوشت قرمز بیش از چند بار در ماه، باز می دارد و به خوردن میزان کمی ماهی و ماکیان تشویق می کند.
محققان دریافتند که ۲۷ درصد شرکت کنندگان، در طول زمانی که این رژیم را داشتند، امتیازی نزدیک به هم گرفتند( امتیازی از ۰-۳ از ۱۰ نمره)، در حالیکه ۲۶ درصد افراد امتیاز نزدیک به هم بالایی گرفتند ( از ۶ تا ۹).
افرادی که در این طرح، مورد بررسی قرار گرفتند، برای تعیین میزان ”  مقدارماده سفید”،  ام آر آی مغز بر روی آنها صورت پذیرفت، این آزمایش، مقدار آسیبی را که به رگ های کوچک مغز وارد شده است را نشان می دهد.
اسکن مغز، “مقدار ماده سفید” در افرادی که از لحاظ رژیم مدیترانه ای، امتیاز بالایی گرفته بودند را نشان داد، همچنین با این آزمایش،  میزان پایین آمدن خطرات ناشی از کشیدن سیگار، فشار خون و میزان کلسترول خون را نیز به دست آوردند.
این تحقیق، امکان یک رابطه حفظ کننده، بین افزایش مصرف رژیم مدیترانه ای و آسیب رگ های کوچک را نشان می دهد.
یک کارشناس اذعان کرد که این مطالعه نشان می دهد که رژیم غذایی به چه میزان، به سلامت مغز کمک می کند.
این تحقیق رژیم مدیترانه ای را پیشنهاد می کند تا به کاهش بیماری رگ های مغزی کمک کند. این امر، از طریق محاسبه میزان رگ های کوچک دیده شده، از طریق ام آر آی صورت پذیرفته است.
یک خاصیت این رژیم که آن را از سایرین جدا می کند (به غیر از تأثیرات جانبی آن، همانند پایین آوردن فشار خون، کلسترول یا میزان گلوکز) وجود چربی اشباع شده ساده، همانند روغن زیتون در رژیم مدیترانه ای است، که آن را از سایر رژیم ها جدا و ممتاز می کند.
همچنین تحلیل ها، حاکی از این امر بودند که تنها ماده رژیم مدیترانه ای، که به جلوگیری از آسیب رگ های مغز مربوط می شود، همانا نسبت چربی اشباع شده ساده به چربی اشباع شده است.
ولی آنها به این نتیجه رسیدند که نه تنها یک ماده غذایی بر مغز تأثیر می گذارد، بلکه کل رژیم بر آن مؤثر است.
یک کارشناس دیگر هم بر این باور است که روش زندگی، از جمله رژیم غذایی، راه رسیدن به مغز سالم است.
این امر مدرکی بر این حقیقت است که تغییر شیوه زندگی تا چه میزان می تواند بر ساختمان بدن تأثیر بگذارد، به خصوص رژیم مدیترانه ای، در جلوگیری و بهبود بیماری ها مؤثر خواهد بود.
تحقیقات قبلی توصیه می کردند که خوردن رژیم غذایی مدیترانه ای، با کاهش خطر سندروم سوخت و ساز، بیماری های عروق قلبی، سکته و بیماری های فکر و حافظه در ارتباط است.

منبع: آشپزباشی، ترجمه شده از Everyday health

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!