آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ خرداد

رژیم بدون گلوتن به همین سادگی

۳ آذر ۱۳۹۵ ۶:۰۳ بعد از ظهر سرآشپز
رژیم بدون گلوتن به همین سادگی

بیماری سلیاک، یک نوعی از بیماری خودایمنی است که بر روی روده کوچک اثر می گذارد. این امر در اثر واکنش به گلوتن رخ می دهد. گلوتن فراوری فرعی گندم و سایر غلات است. این ماده به روده می چسبد و موجب بیماری های شکمی، عدم جذب مواد مغذی، بی اشتهایی و اسهال می شود. برای کاهش علائم بیماری سلیاک، باید از خوردن گلوتن پرهیز کنید.

در مقاله امروز، ما راه هایی را برای شما فهرست می کنیم تا رژیم نخوردن گلوتن برای شما راحت شود:

بررسی برچسب

بررسی برچسب (که معمولاً در قسمت پایین بسته بندی است) به تشخیص هرگونه محصولات جانبی غلات، کمک می کند. زمانی که برچسب را بررسی می کنید، به تاریخ تولید محصول و لوگوی تأییدیه “فاقد گلوتن” آن توجه کنید، سپس می توانید با خیال راحت آن را مصرف کنید. برخی اوقات، لوگوی “فاقد گلوتن” چسبیده است به تاریخ تولید محصول. مواد اولیه را بررسی کنید که فاقد گندم، چاودار، جو، جودوسر، مالت  و مخمر آبجو و سایر غلات باشد.

استفاده از جایگزین های گلوتن

چه کسی گفته که شما نمی توانید به خاطر اینکه بیماری سلیاک دارید، از طعم نان یا پاستا لذت ببرید؟ خوشبختانه، اکثر غذاها با پایه غلات، می توانند با مواد فاقد گلوتن نیز درست شوند. شما می توانید این محصولات را از فروشگاه محله خود  یا فروشگاه هایی که مخصوص این اقلام هستند، تهیه کنید. جایگزین های متداول فاقد گلوتن، شامل پاستا، نان ، غلات صبحانه و شیرینی است. شما می توانید از دکترتان برای پیشنهادهای دیگر سئوال کنید.

انتخاب غذاهای طبیعی فاقد گلوتن

صدها غذا وجود دارند که ۱۰۰ درصد فاقد گلوتن هستند و شما همیشه شانس انتخاب دارید. گوشت ها، ماکیان، ماهی، پنیر، تخم مرغ، میوه تازه و سبزیجات تماماً فاقد گلوتن هستند. شما می توانید وعده های خوشمزه و کامل را با ترکیب کردن این غذاها، درست کنید.

همه غلات حاوی گلوتن نیستند

کاملاً صحیح است، همه غلات، حاوی گلوتن نیستند و نیازی نیست که غلات را به طور کامل کنار بگذارید. کینوآ، تِف، شاه بلوط ، گندم سیاه، ذرت، ارزن و تاپیوکا نمونه هایی از غلات هستند که فاقد گلوتن هستند. شما می توانید هر کدام از این غلات را به عنوان جایگزینی برای گندم، چاودار و جودوسر استفاده کنید. شما همچنین می توانید با استفاده از رشته گندم سیاه یا شاه بوط خرد شده فاقد گلوتن، جایگزینی برای رشته برنج و پودرهای سوخاری داشته باشید. برای پختن، شما می توانید از کینوآ و ارزن به جای آرد گندم استفاده کنید.

پرهیز از تداخل مواد

حتی یک ذره کوچک از گلوتن هم می تواند روده فردی را که به بیماری سلیاک مبتلا است ،تحریک کند. پرهیز از گلوتن به تنهایی کافی نیست، شما باید مواظب تداخل مواد نیز باشید. مواد طبیعی و فاقد گلوتن را بر روی یک سطح در آشپزخانه درست نکنید. تا آنجا که ممکن است، انبار و محل ذخیره مواد فاقد گلوتن را، از سایر مواد طبیعی جدا کنید.

اجتناب کردن از گلوتن در چاشنی ها و سس ها

برخی از سس ها و چاشنی ها، به خاطر آرد سفید گندمشان حاوی مقدار زیادی گلوتن هستند. این سس ها، شامل سس سویا و سس گوشت هستند. اگر می خواهید سس خود را درست کنید، از آرد ذرت یا نشاسته سیب زمینی به جای آرد گندم استفاده کنید.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!