آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۱ مرداد

رژیم‌های شبیه سازی شده از روزه

۲۴ خرداد ۱۳۹۵ ۳:۲۵ بعد از ظهر سرآشپز
رژیم‌های شبیه سازی شده از روزه

رژیم‌هایی وجود دارند که به روزه‌ی پراکنده معروف شده‌اند. در این رژیم‌ها در زمان‌های مشخصی فرد هیچ نباید بخورد یا تنها می‌تواند مقدار کالری محدودی دریافت کند.

در این جا ۳ نوع از این رژیم‌ها و تحقیقاتی که بر روی آن‌ها انجام شده است را برایتان شرح می‌دهیم.

رژیم ۵:۲

رژیم ۵:۲، به شما اجازه می‌دهد تا بدون هیچ محدودیتی برای پنج روز هر چه می‌خواهید بخورید و در هر کدام از دو روز مانده در هفته، تنها ۵۰۰ کالری – به سختی برابر یک وعده‌ی سبک – باید بخورید.

جوی دوباست، پزشک متخصص تغذیه و سخنگوی آکادمی تغذیه – بزرگترین سازمان متخصصین تغذیه در آمریکا – گفت: رژیم ۵:۲، توسط مطالعات معتبری پشتیبانی می‌شود که نشان می‌دهد، این رژیم وزن را کاهش می‌دهد و بهبودی در شرایط قند خون، التهابات، و زوایای دیگر سلامت متابولیک را به همراه دارد. او یادآور شد که روزه گرفتن برای زنان باردار و افرادی که دیابت دارند یا در دوره‌ای از درمان قرار دارند، مناسب نیست.

دکتر دوباست گفت: بیشتر افرادی که از این رژیم تبعیت می‌کنند، می‌دانند که این رژیم برای پر خوری نیست؛ برای این خوشایند است که در خوردن آزادی می‌دهد و نگرانی را در رابطه با کالری‌ها، کربوهیدرات‌ها و سایر محدودیت‌ها در روزهایی که روزه نیستند، حذف می‌کند.

در سال ۲۰۱۱، دکتر متسون و همکارانش، مطالعاتی را بر روی رژیم ۵:۲ انجام دادند که در آن ۱۰۷ زن که اضافه وزن داشتند یا چاق بودند شرکت داشتند. نیمی از این افراد موظف شده بودند تا در هر کدام از دو روز پیاپی در هفته حداکثر ۵۰۰ کالری دریافت کنند. افرادی هم به عنوان گروه کنترل موظف شدند تا از یک رژیم کم کالری تبعیت کنند.

بعد از ۶ ماه، هر دو گروه وزن کم کرده بودند. اما گروهی که این شیوه از روزه گرفتن به شکل پراکنده را انجام داد، مقداری بیشتر کم کرد – به طور میانگین ۱۴ پوند – و کاهش بیشتری در چربی شکمی داشتند. و همچنین عضله بیشتری حفظ کردند و بهبودی بیشتری در تنظیم قند خونشان داشتند.

رژیم روزه‌ی یک روز در میان

در رژیمی دیگر که روزه‌ی یک در میان نام دارد، شما به صورت یک روز در میان موظفید تا تنها ۵۰۰ کالری بخورید.

کریستا ورادی، استادیار در زمینه ی تغذیه در دانشگاه الینویز شیکاگو، تاثیرات روزه گرفتن به شکل یک روز در میان را بر روی صدها فرد بزرگسال و چاق، بررسی کرد. در آزمایشات او که بین ۸ تا ۱۰ هفته به طول انجامید، متوجه شد که افراد در این دوره به طور میانگین ۱۳ پوند کم می‌کنند و کاهش قابل توجهی در سطح کلسترول LDL، فشار خون، تری‌گلیسیرید و انسولین، و هورمون‌های چاق کننده، تجربه کردند.

دکتر ورادی در تحقیقات خود دریافت که وقتی افراد از رژیمی نسبتا پر چرب تبعیت می‌کردند و در روز‌هایی که ملزم بودند تا روزه بگیرند، تنها تا سقف ۵۰۰ کالری حق داشتند دریافت کنند، روزه گرفتن آسانتر بود. در مطالعات او، این رژیم برای ۱۰ تا ۲۰ درصد از افراد بسیار سخت بود و به محض شروع، آن را کنار می‌گذاشتند. آن‌هایی که بر آن متعهد باقی می‌ماندند، بعد از گذراندن یک هفته‌ی سخت، به آن عادت می‌کردند.

دکتر واردی گفت: ما نزدیک به ۷۰۰ نفر را مورد آزمایش‌های گوناگون قرار دادیم. فکر می‌کردیم که افراد در روز‌هایی که موظف نبودند تا روزه بگیرند، پرخوری کنند تا روزهایی که روزه می‌گیرند را جبران کنند. اما به دلایلی، افراد تنها می‌توانند ۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر از حالت عادی غذا بخورند و این مستقل از وزنشان است. در واقع آن‌ها پرخوری نمی‌کنند و به نظرم، این دلیل کارایی این رژیم است.

دکتر متسون، عصب شناس در موسسه‌ی ملی سالمندان آمریکا، بعد از تحقیقات بر روی حیوانات به روزه گرفتن به شکل پراکنده راغب شد. او در این تحقیقات مشاهده کرد که روزه گرفتن به شکل یک روز در میان، از موش‌ها در مقابل سکته، آلزایمر، و بیماری پارکینسون محافظت کرد و طول عمر آن‌ها را ۳۰٪ افزایش داد. دکتر متسون و همکارانش دریافتند که روزه گرفتن به شکل یک در میان، تولید پروتئین‌هایی را که از سلول‌های مغز محافظت می‌کنند افزایش می‌دهد و توانایی آن‌ها را در ترمیم دی‌ان‌ای‌های آسیب دیده بهبود می‌بخشد.

رژیم خوردن در زمان محدود

مارک متسون، مدیر آزمایشگاه عصب شناسی در این موسسه ، ۳۵ سال است که صبحانه نمی‌خورد. او در اکثر روزها، شکلی از روزه داری را انجام می‌دهد. ناهار هم نمی‌خورد و بعد از دویدن در نیمه‌های بعد از ظهر، تمام کالری مورد نیاز روزانه‌اش را (۲۰۰۰ کالری) در فرصتی ۶ ساعته که از بعد از ظهر شروع می‌شود، دریافت می‌کند.

دکتر متسون گفت: وقتی به آن عادت کنید برایتان عادی می‌شود. من در صبح به هیچ وجه گرسنه‌ام نیست و سایر افراد هم تجارب این چنینی دارند. فقط باید به آن عادت کنید.

رژیم سومی که دکتر متسون آن را دنبال می‌کند، خوردن در زمان محدود نام دارد. ایده آن است که تمام کالری مورد نیاز بدن را در یک بازه‌ی معمولا ۶ تا ۸ ساعته جذب کنید و در ساعات ۱۶ تا ۱۸ ساعته‌ی باقی مانده از روز هیچ چیز نخورید. مطالعاتی که بر سر این رژیم، هم در حیوانات و هم در انسان‌ها، انجام شد، نشان داد که این کار می‌تواند خطر سرطان را کاهش دهد و به افراد کمک کند تا وزنشان را حفظ کند.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!