آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۵ اردیبهشت

آیا روغن کانولا می تواند چربی شکمی را کم کند ؟

۲۷ آبان ۱۳۹۵ ۱۰:۴۶ بعد از ظهر سرآشپز
آیا روغن کانولا می تواند چربی شکمی را کم کند ؟

بنا بر گفته‌ی محققین، استفاده از روغن کانولا در یک رژیم سالم شاید بتواند به کم شدن چربی شکمی در چهار هفته کمک کند.
پنی ام. کریس‌اترتون، پروفسور تغذیه: چربی احشایی یا شکمی، خطر بیماری قلبی عروقی را افزایش می‌دهد و همچنین با افزایش خطر بیماری‌هایی مانند سندروم متابولیک و دیابت همراه است. چربی‌های تک اشباع‌نشده در روعن کانولا، این چربی را که تاثیرات مضری برای سلامتی دارد کم می‌کند.
کریس اترتون و همکارانش دریافتند که بعد از یک ماه پیروی از رژیمی که در آن روغن کانولا وجود داشت، شرکت کنندگان ۰.۱۱ کیلوگرم یا یک چهارم پوند از چربی شکمیشان درمقایسه با قبل از شروع رژیم کم کردند. همچنین دریافتند که چربی از دست رفته در بخش میانی بدن، در جای دیگری اشباع نشد.
کریس‌اترتون گفت: این به عنوان یک قانون کلی وجود دارد که شما نمی‌توانید تنها در یک موضع کاهش وزن داشته باشید. اما به نظر می‌رسد که اسید‌های چرب تک اشباع‌نشده، فقط چربی‌های شکمی را هدف می‌گیرند.
برای آن که روغن کانولا را در رژیم غذایی جای دهند، کریس‌اترتون پیشنهاد کرد تا از آن به هنگام تفت دادن غذا، در پخت، در اسموتی و در تزئین سالاد استفاده کنند.
روغن کانولا سرشار از اسیدهای چرب تک اشباع نشده است که نشان داده شده، تاثیرات مثبتی بر ساختار بدن دارد، به خصوص در افرادی که دچار چاقی هستند. افراد به شکل تصادفی انتخاب شدند که به مدت چهار هفته از یکی از رژیم‌هایی که یک روغن در خود داشتند پیروی کنند: کانولای سنتی، کانولا با اسید چرب بالا، کانولا با اسید چرب بالا به همراه DHA (نوعی از اسید چرب امگا ۳)، ذرت/گلرنگ و کتان/گلرنگ. بعد از مدت چهار هفته‌ای هر کدام از این رژیم‌ها، به شرکت کنندگان یک استراحت ۴ ماهه داده شد تا بعد از آن دوره‌ی بعدی رژیمشان را آغاز کنند.
شرکت کنندگان در روز دو اسموتی می‌خوردند که روغن مشخص شده را در خود داشت. مقدار روغن بر اساس انرژی‌ای که به آن نیاز داشت محاسبه می‌شد. به طور مثال، شرکت کننده‌ای که از یک رژیم ۳۰۰۰ کالری پیروی می‌کرد، ۶۰ گرم از روغن در روز دریافت می‌کرد که ۱۸ درصد از انرژی غذایی او را شکل می‌داد. هر اسموتی ۱۰۰ گرم شربت پرتقال، ۱۰۰ گرم شیر بدون چربی، ۱۰۰ گرم توت‌فرنگی یخ زده‌ی شیرین نشده و ۳۰ گرم روغن کانولا داشت. ۱۰۰ گرم تقریبا برابر است با سه و نیم اونس و ۳۰ گرم برابر است با دو قاشق غذاخوری. مقدار روغن کانولا به شکل دقیقی به رژیم‌های آزمایشی اضافه شد تا کالری مورد نیاز روزانه‌ی شرکت کننده افزایش پیدا نکند.
همه‌ی شرکت کنندگان چاقی شکمی داشتند یا دور کمر آن‌ها زیاد بود و یا در خطر بیماری‌های متابولیک بودند یا به آن‌ها مبتلا بودند – یک گروه از بیماری‌های که شامل چاقی، دیابت نوع ۲، فشار خون بالا، قند خون بالا، کلسترول HDL پایین (که به عنوان کلسترول خوب نیز شناخته می‌شود) و چربی اضافی در دور کمر می‌شود.
در این تحقیق اشاره شد که به بررسی‌های بیشتری نیاز است تا به تاثیرهای بلند مدت تغذیه‌ای که سرشار از اسید‌های چرب تک اشباع نشده مانند روغن کانولا است پی برد.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!