آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳ تیر

روشهای کاهش وزن افراطی بسیار خطرناک هستند

۷ مرداد ۱۳۹۵ ۹:۰۰ قبل از ظهر سرآشپز
روشهای کاهش وزن افراطی بسیار خطرناک هستند

روشهای کاهش وزن افراطی و برنامه های رژیمی، برای نتیجه گیری سریع در نصف زمان طبیعی طراحی شده اند. متأسفانه، اکثر این روشها ناسالم یا ترسناک هستند.
جدا از خطرات و پیچیدگی، برنامه های مشخص کاهش وزن افراطی، نتیجه پایداری را هم تضمین نمی کنند. زمانی که کاهش وزن طاقت فرسا باشد، بعضی از افراد به برنامه های کاهش وزن در کوتاه مدت روی می آورند. اما تا چه حد افراد، تمایل به کم کردن وزن دارند؟

تزریق ادرار

این روش کاهش وزن افراطی، شامل تزریق مقداری از ادرار زن باردار به بیمار می شود. این معالجه کاملاً نامتعارف است ولی بیماران معدودی طرفدار آن هستند. به گفته بعضی از کارشناسان سلامتی، تزریق ادرار، به مغز القاء می کند که بدن باردار است و از این طریق موجب کاهش وزن می شود. این عمل، نرخ سوخت و ساز بدن را بالا می برد و این امر موجب سوختن چربیها می شود. برخی از بیماران ادعا کرده اند که حدود ۲۳ کیلوگرم از طریق این روش، در چند ماه کم کرده اند.

رساندن مایعات از لوله تغذیه

این روش کاهش وزن، شامل گذاردن یک لوله تغذیه از راه بینی بیمار است. لوله تغذیه، مستقیم به معده می رسد. مایع مغذی به طور مداوم در داخل لوله می چکد تا به بدن بدون خوردن چیزی، انرژی برساند. این مایع ترکیبی از پروتئینها، چربی و آب است.
این شیوه کاهش وزن غیر معمول، بعد از گزارشهایی که حاکی از استفاده عروسها از این روش، قبل از ازدواجشان بود، محبوب شد. این روش از طریق قرار دادن بدن در حالت “کِتوزیز” کار می کند. زمانی که بدن در این حالت است، بدلیل فقدان کربوهیدرات، چربی های ذخیره شده را می سوزاند. مدت زمان این روش ۱۰ روز بطول می انجامد. هر زمان که بیماران تقاضا کنند، مایع مغذی تزریق می شود.

هیپنوتیزم

جراحی گستریک بندیگ، شامل نصب باند سیلیکون در قسمت فوقانی معده، برای کاهش جذب غذاست و موجب کاهش وزن می شود. از آنجا که این باند، مقدار غذایی را که وارد معده می شود محدود می کند، بیمار مجبور می شود تا کمتر بخورد و این عمل بدون هیچ فشار شدید گرسنگی انجام می شود.
برای افرادی که تمایلی به این جراحی ندارند، جایگزینی وجود دارد: بوسیله هیپنوتیزم، به مغز القاء می کنند تا باور کند که باند معده، غذاهای مصرفی را مهار می کند. این روش از طریق بردن بیمار به حالت خلسه صورت می پذیرد. هیپنوتیزم، یک نمایشنامه متقاعد کننده را مبنی بر اینکه فرد به یک جراحی رفته است ، خلق می کند، که از یک بیمارستان یا کیلنیک با چاقوی جراحی، برای بیشتر کردن تأثیر آن، استفاده می کند. بعد از این کار، بیمار خیال می کند که معده اش محدود شده است و او قادر به خوردن مقدار همیشگی غذا نیست.

وصله زبان

این روش بسیار دردناک است که شامل دوختن یک قطعه مش پلی اتیلن بر روی زبان بیمار است. با وجود مش، خوردن دردناک می شود و بیمار را وادار می کند تا فقط از مایعات پر کالری استفاده کند. کسانیکه این روش را تجربه کردند، نسبت به نتیجه آن بسیار ناامید بودند و برای کنترل غذایشان، هر راهی را امتحان می کردند.
به هرحال، کارشناسان تغذیه و متخصصان سلامتی، این روش را توصیه نمی کنند. مجبور کردن فردی به مصرف نکردن چیزی به غیر از مایعات، می تواند منجر به سوء تغذیه بشود و خطر بیماریهای مزمن را افزایش دهد. بدتر از آن، اینکه دوختن  وصله مش بر روی زبان دردناک است، لزومی هم ندارد  و صدمات روانی هم در بر دارد.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!