آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ تیر

رفع التهابات با آجیل

۲۸ مرداد ۱۳۹۵ ۵:۰۰ بعد از ظهر سرآشپز
رفع التهابات با آجیل

۵ وعده آجیل در هفته یا بیشتر یا جایگزینی پروتئین حیوانی با آن، با سلامت شاخص‌های التهابی همراه خواهد بود.
در مطالعات انجام شده بر روی بیش از ۵۰۰۰ نفر، محققین دریافتند که فزونی مصرف آجیل، با کاهش سطح شاخص‌های التهابی همراه بوده است. این یافته‌ها شاید بتوانند به تشریح فواید آجیل‌ها کمک کنند.
نتایج این مطالعات در ۲۷ جولای در مجله‌ی American Journal of Clinical Nutrition منتشر شد.

نقش حفاظتی آجیل

محقق ناظر، ینگ باو: همواره مطالعات جمعیتی از نقش حفاظتی آجیل در برابر اختلالات کاردیومتابولیک مانند بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت نوع ۲، پشتیبانی کرده‌اند. و ما می‌دانیم که التهاب، از مراحل اصلی در شکل گیری این بیماری‌ها است. بر اساس مطالعه‌ی جدید ما، این فرضیه ارائه شد که شاید آجیل‌ها، تاثیر مثبت خود را در این قسمت و با کاهش التهابات بدن انجام دهد.
در گذشته، باو و همکارانش، کاهش خطر عمده‌ی بیماری‌های مزمن و حتی مرگ را در اثر افزایش مصرف آجیل‌ها مشاهده کرده بودند، اما مطالعات کمی رابطه‌ی بین مصرف آجیل و التهابات را بررسی کردند. در این مطالعه، تیم تحقیقاتی، به بررسی مقطعی داده‌های به دست آمده از مطالعه‌ی Nurses’ Health Study که شامل بیش از ۱۲۰۰۰۰ خانم پرستار رسمی بود و مطالعه‌ی Health Professionals Follow-Up Study که بیش از ۵۰۰۰۰ متخصص سلامتی مرد را شامل می‌شد، پرداختند. این تیم با استفاده از پرسشنامه‌ها، تغذیه‌ی آن‌ها را بررسی کردند و به دنبال پروتئین‌های مشخصی در نمونه‌های خون گرفته شده از شرکت کنندگان بودند که به عنوان نشانگرهای زیستی می‌شناختند. آن‌ها مقدار سه نشنگر زیستی التهاب را که از آن‌ها مطمئن بودند اندازه گیری کردند: پروتئین واکنشی سی (CRP)، اینترلوکین ۶ (IL6) و گیرنده عامل نکروز تومور ۲ (TNFR2).
بعد از تطبیق متغییرهایی مانند سن، تاریخچه پزشکی، سبک زندگی و متغییرهای دیگر، دریافتند که شرکت کنندگانی که در هفته ۵ وعده آجیل یا بیشتر از آن مصرف می‌کردند، سطح کمتری از CRP و IL6 نسبت به کسانی که هیچ وقت یا تقریبا هیچ وقت آجیل نمی‌خوردند داشتند. علاوه بر این، افرادی که سه وعده از آجیل را به جای گوشت قرمز، گوشت فرآوری شده، تخم مرغ، یا غلات تصفیه شده در تغذیه‌ی خود قرار دادند، مقدار به شدت کمتری از CRP و  IL6 داشتند.
بادام زمینی و آجیل‌های درختی، شامل ترکیبات مفیدی مانند منیزیم، فیبر، ال-آرژنین، آنتی‌اکسیدان‌ها و اسیدهای چرب اشباع نشده مانند آلفا لینولنیک اسید هستند. هنوز محققین تشخیص نداده‌اند که کدام یک از این اجزاء، یا شاید ترکیبی از همه‌ی آن‌ها، باعث محافظت در برابر التهابات می‌شود، اما باو و همکارانش علافه‌مندند تا این موضوع را در آینده، در آزمایشات بالینی‌ای که تغذیه‌ای را برای شرکت کنندگان طراحی کنند و تاثیر آن را ببینند، بررسی کنند.
باو گفت: هنوز چیزهای بسیاری است که راجع به تاثیر تغذیه بر التهابات و متعاقبا بر خطر بیماری‌ها، ندانانسته باقی مانده است. اما مطالعات ما از نقش کلی مفید حضور آجیل در تغذیه پشتیبانی می‌کند و کاهش التهابات را به عنوان فرضیه‌ای برای مکانیسم احتمالی و تشریح فایده‌ی آجیل در برابر بیماری‌های کاردیو متابولیک بیان می‌کند.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!