آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۶ تیر

ردیابی پیشینه دی ان ای میسر شد

۲۰ تیر ۱۳۹۵ ۱۲:۲۶ بعد از ظهر سرآشپز
ردیابی پیشینه دی ان ای میسر شد

محققین ضبطی را اختراع کردند که می‌تواند گذشته‌ی هر سلول در یک عضو را بررسی کند.
این تکنیک، به عنوان یک پیشرفت بزرگ در فهم چگونگی شکل گیری تریلیون‌ها سلول پیچیده در بدن از یک تخمک توصیف شده است.
یکی از زیست شناسان انگلیسی گفت: این اختراع می‌تواند بینش عمیقی از شکل ساخته شدن و حفظ بافت‌های طبیعی، بیمار یا صدمه دیده در اختیار ما بگذارد.
گزارشات این اختراع در مجله‌ی Science journal منتشر شد.
بدن انسان نزدیک به ۴۰ تریلیون سلول دارد که هر کدام وظیفه‌ی مخصوص به خود را دارند. اما با این حال، گذشته‌ی همه‌ی آن‌ها به یک نقطه‌ی ثابت – تخمک بارور شده – بر می‌گردد.
کار زیست شناسی رشد، توضیح عملکرد کد ژنتیکی در هر مرحله از تقسیم سلولی، چگونگی پیشروی طرح بدن و تخصصی شدن بافت‌هاست. اما بیشتر آن چه در این زمینه‌ها بیان شده است، بر اساس استنتاج بوده است تا تاریخچه‌ی کاملی از هر کدام از سلول‌ها.

غلبه بر شکست

در وحله‌ی اول، این پروژه با شکست مواجه شد. چرا که هیچ مکانیسمی نبود تا اتفاقات رخ داده در سلول را ضبط کند.
اما با پیشرفت‌های اخیر در زمینه‌ی ویرایش ژن به روش CRISPR، این شرایط تغییر یافته است. CRISPR روشی است که به محققین اجازه می‌دهد تا تغییرات بسیار دقیق‌تری در دی‌ان‌ای موجودات زنده ایجاد کنند.
ضبط مولکولی‌ای که توسط تیم پروفسور شندور در دانشگاه واشنگتن سیاتل آمریکا ساخته شد، طولی از دی‌ان‌ای است که به ژنوم وارد شده و دارای چندین نقاط ویرایش است که می‌تواند در طی زمان زندگی آن عضو، تغییر داده شود.
هر ویرایش، یک نشانه‌ی دائمی بر روی نوار می‌گذارد که از تمام روندی که سلول طی کرده است نشأت می‌گیرد. این تیم می‌تواند با محاسبه‌ی تعداد و الگوی این نشانه‌ها در سلول‌ یک فرد بالغ، به مبدا آن سلول برسد.
این اختراع، به شیوه‌ای منحصر به فرد و غیر قابل پاک شدن، سلول‌ها را با یک بارکد نشانه گذاری می‌کند که از دی‌ان‌ای نشات گرفته است. یعنی می‌توان با استفاده از بارکد، تمام سلسله‌ی سلول‌های بارکد گذاری شده را دنبال کرد.

پروفسور شندور این گونه توضیح داد: ما می‌توانیم اعضا را به شکل جداگانه در نظر بگیریم – مثلا چشم راست یا چشم چپ، یا قلب یا آبشش – و جالب بود که به هر عضوی که نگاه کردیم، بیشتر آن عضو، از یک مشت سلول اصلی نشات گرفته بود.
به طور مثال، با این که آن‌ها اعقاب هزاران سلول را در یک ماهی تشخیص دادند، اما برای ساختن بیشتر سلول‌های خونی تنها به ۵ عدد از آن‌ها نیاز بود. در مقاله‌ای که منتشر شد، تعجب و حیرت از یافته‌ها محسوس بود و در این مقاله، چندین توضیح برای این مشاهدات ارائه شد.
این اکتشافات، برای جیمز بریسکو نیز جالب بود. او در ایمیلی که در آن توضیح داده بود که در جنین اولیه، سلول‌ها معمولا متحرکند، نوشت: قابل توجه است که بارکدی که در یک عضو یافت می‌شود، به ندرت احتمال دارد تا در عضوی دیگر نیز یافت شود. و بر این اساس در سلول‌های حاضر در جنین اولیه، باید انتظار ترکیب غنی‌تری داشت. پس وجود غیر منتظره‌ی گروهی کوچک از سلول‌های پایه، می‌تواند یکی از توضیحات باشد.
توضیح دیگر، می‌تواند حضور سلول‌های پایه‌ی بسیاری از اعقاب (بارکد) متفاوت در مرحله‌ی جنینی باشد که بسیاری از آن‌ها با رشد بافت از بین می‌روند.
آزمایشات بیشتر با این تکنیک می‌توانند این جزئیات را هویدا کنند. اما این حقیقت که با این تکنیک، چنین سوال‌های ساده و عمیقی به وجود آمده‌اند، قدرت آن را نشان می‌دهد.
و این تکنیک ملزم به محدود شدن در رشد سالم نیست.
الکس شیر گفت: سرطان هم از اعقاب به وجود می‌آید. از تکنیک ما می‌توان در دنبال کردن این اعقاب به هنگام شکل گیری سرطان استفاده کرد – تا بتوان رابطه‌ی بین سلول‌ها و تومور، و تومور اولیه و تومورهای نشات گرفته از آن با متاستاز، را نشان داد.
و پروفسور شندور توضیح داد که بسیاری از بیماری‌های موروثی، به دلیل ساختار غلط ژنتیکی به وجود می‌آیند.
او گفت: بسیاری از این بیماری‌ها، به علت تحریف در اعقاب سلول است.
نام مخففی که برای این روش قرار دادند GESTALT است («شکل» به زبان آلمانی). استفاده از این روش آسان است و به راحتی می‌توان آن را ارتقا داد. در حال حاضر، جیمز بریسکو به دنبال روشی است تا از آن بر روی موش‌های آزمایشگاهیش استفاده کند.
در زیست شناسی می‌توان به GESTALT، معنی شکل چیزهایی را که به وجود می‌آیند ، داد.

منبع: آشپزباشی

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!