آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ تیر

راه های درمان ترش کردن معده

۱ بهمن ۱۳۹۵ ۳:۰۳ بعد از ظهر مرضیه شکری
راه های درمان ترش کردن معده

ریفلاکس اسید معده در واقع بازگشت اسید معده به مری است که در اصطلاح عام به آن «ترش کردن» هم گفته می‌شود. ریفلاکس اسید معده دلایل خاصی داشته که البته بدون راه ‌حل هم نیست.

بازگشت اسید چگونه انجام می شود

وقتی شما کمی ساندویچ میل می‌کنید، آن تکه از طریق مری وارد معده می‌شود. هنگام ورود معده، شبکه ‌ای از ماهیچه‌ ها قرار گرفته ‌اند که مانند درب ورودی عمل کرده و «اسفنکتر تحتانیِ مری» نامیده می‌شوند. بنابراین، اسفنکتر باز شده تا غذا وارد معده شود. سپس این دریچه در حالت طبیعی باید دوباره بسته شود تا نگذارد اسید وارد مری شود، اما در بعضی از افراد این‌ گونه نیست. اسفنکتر به درستی به وظیفه خود عمل نکرده و باعث می‌شود اسیدِ معده وارد مری شود که در نتیجه باعث سوزش و ناراحتی می‌شود. به این عمل بازگشت یا «ریفلاکس اسید معده» گفته می‌شود.

علائم ریفلاکس اسید معده

افراد چاق و سیگاری بیشتر مستعد ریفلاکس اسیده معده هستند. لبنیات پرچرب، غذاهای چرب و سرخ ‌شده، فست فودها، انواع نوشیدنی‌ های کافئین دار و گازدار و مواد غذایی محرک از جمله عوامل تشدید کننده ریفلاکس معده هستند. از جمله علائم ریفلاکس اسید معده می‌توان به سوزشِ سر دل، سرفه خشک و استفراغ نام برد. تغییر رژیم غذایی می ‌تواند تاثیر بسزایی بر علائم ریفلاکس اسید معده داشته باشد. مصرف برخی از مواد غذایی می‌تواند کمک شایانی به بهبود ریفلاکس اسید معده کند. قبل از هر چیز لازم است بدانیم که این مواد غذایی ممکن است که ریفلاکس شما را درمان نکنند، اما بر روی علائم ریفلاکس اسید معده تاثیرگذار است.

زنجبیل

در دوران قدیم، از این ادویه برای التیام مشکلات گوارشی استفاده می‌شد. ترکیب شیمیایی گینجرول به عنوان یک عامل کمک ‌کننده گوارشی برای انتقال غذا از مجرای دستگاه گوارشی استفاده می‌شود. بنابراین مصرف زنجبیل به هضم غذا کمک می‌کند. هضم بهتر غذا نیز به معنای ریفلاکس کمتر در طول روز است.

سرکه سیب

برخی به خواص درمانی سرکه سیب ایمان دارند. بهتر است که پیش از صرف غذا، به اندازه یک قاشق غذاخوری سرکه سیب مصرف کنید یا قبل از خواب آن را همراه با یک لیوان آب خنک مصرف کنید. هنوز به درستی مشخص نشده که چرا سرکه سیب تا این اندازه مفید است، اما گفته می‌شود که اسید استیک موجود در سرکه سیب سطح pH معده را تعدیل و گوارش را نیز تنظیم می‌کند. pH یک کمیت لگاریتمی است که میزان اسیدی یا بازی بودن مواد را مشخص می‌کند.

موز

موز را به خاطر میزان پتاسیم بالایش جزو دسته‌ مواد غذایی قلیایی در نظر می ‌گیرند. موز رسیده می ‌تواند با اسید معده مقابله کند. موز همچنین می ‌تواند مانند یک روکش بر روی دیواره معده کشیده شود تا مانع سوزش سر دل و علائم دیگر ریفلاکس اسید معده شود. البته این را هم باید بگوییم که موز شاید به برخی از افراد نسازد، خصوصا زمانی که موز هنوز کاملا نرسیده باشد.

باکتری ‌های پروبیوتیک

باکتری ‌های پروبیوتیک گوارش را بهتر کرده و مشکلات روده را نیز التیام می ‌بخشد. ترکیبات «ساکارومایسس بولاردی» و «بیفیدوس» موجود در پروبیوتیک به ریفلاکس، سوزش و دردهای معده کمک شایانی می‌کنند. پروبیوتیک به صورت مکمل غذایی و همچنین در مواد غذایی مانند ماست وجود دارند.

آدامس

آدامس، به ویژه پس از غذا، می ‌تواند از میزان ریفلاکس اسید معده بکاهد. جویدن آدامس غدد بزاقی را تحریک کرده و همین مسئله بر روی ریفلاکس اسید معده اثر می ‌گذارد، چرا که بزاق می ‌تواند اسید معده را خنثی می‌کند. به طور کلی، بزاق اضافی عمل گوارش را بهتر می‌کند، زیرا اجازه نمی‌دهد اسید بالا بیاید.

آب آلوئه ورا

تحقیقات نشان داده که آب آلوئه ورا می‌تواند از مری به بهترین شکل در مقابل سوزش ناشی از ریفلاکس اسید معده محافظت کند. فقط حواس تان باشد که آب آلوئه ورای مصرفی از نوع خوراکی باشد.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!