آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ تیر

رابطه مستقیم بین تغذیه و فشار خون

۲۴ اسفند ۱۳۹۵ ۵:۰۵ بعد از ظهر مرضیه شکری
رابطه مستقیم بین تغذیه و فشار خون

بسته به تقاضای بدن، قلب جریان خون را در شریان ها بالا و پایین می برد. ورزش، تشویش و اضطراب می توانند منجر به افزایش موقتی فشار خون شوند.

چگونه فشار خون افزایش پیدا می کند؟

گردش خون، باعث می شود سلول ها همواره مواد مغذی و اکسیژن دریافت نمایند. عمل پمپ کردن قلب باید فشار کافی ایجاد کند تا خون موجود در سرخرگ های اصلی را به سرخرگ های کوچک تر و سرانجام به مویرگ های باریک وارد کند.

دستگاه عصبی و کلیه ها با تنظیم اندازه رگ های خونی و تاثر بر عمل پمپ کردن قلب به حفظ فشار خون کمک می کنند، ‌باریک تر شدن رگ های خونی و یا افزایش حجم در جریان باعث می شود قلب فشار بیشتری ایجاد کرده و برای تغذیه بافت ها عمل پمپاژ را با شدت بیشتری انجام دهد. تصلب شرائین باعث باریک و و سفت شدن سرخرگ ها و در نتیج باعث افزایش فشار خون می شود.

چه عواملی منجر به افزایش فشار خون می شوند؟

بسته به تقاضای بدن، قلب جریان خون را در شریان ها بالا و پایین می برد. ورزش، تشویش و اضطراب می توانند منجر به افزایش موقتی فشار خون شوند. افراد سالم در سنین بین ۳۰-۲۰ سالگی فشار خون ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه دارند. تقریبا ۱۵ درصد افراد همیشه فشار خون بالا دارند و تنها در پنج درصد افراد مبتلا به پرفشاری خون، این امر ناشی از اختلالاتی مانند بیماری کلیوی، اختلالات هورمونی یا حاملگی می باشد. بیشتر موارد فشار خون بالا از نوع اولیه یا علت ناشناخته است.

هفتاد درصد افراد مبتلا به فشار خون بالا، زمینه خانوادگی دارند. چاقی و افزایش وزن معمولا بافشار خون بالا همراه است. این مورد در افراد چاق جوان کمتر از پنجاه درصد و در افراد چاق پیر بیشتر از پنجاه درصد در مقایسه با افراد با وزن طبیعی می باشد.

فشار خون بالا چه علامتی دارد؟

پر فشاری خون اولیه معمولا علامتی ایجاد نمی کند مگر این که بسیار بالا رود. فشار خون بالا اغلب به کشنده بی سر و صدا موسوم است چون افراد مبتلا به آن هیچ علامتی احساس نمی کنند، هر چند آسیب های جدی در همان زمان به بدن وارد می شود. علائم رایج می تواند شامل سر درد، درد سینه، تنگی نفس، گر گرفتگی و… باشد.

آسیب های فشار خون بالا

فشار خون بالا در درازمدت می تواند آسیب های سخت یا مزمن به قسمت های مختلف بدن وارد نماید. در مغز این امر می تواند باعث خونریزی رگ های خونی و نهایتا منجر به سکته مغزی شود و در کلیه ها می تواند با آسیب به عروق کلیوی موجب نقص کار کلیه ها شود. فشار خون بسیار بالا (فشار خون اورژانسی) ممکن است موجب سر درد، تهوع و استفراغ، تشنج، مشکلات بینایی وعلائم دیگر شود. پرفشاری خون در چشم می تواند به رگ های چشم آسیب زده و در بینایی چشم ها اختلال ایجاد کند.

آیا می توان از پرفشاری خون پیشگیری کرد؟

پرفشاری خون عللی ارثی و محیطی دارد و توصیه می شود از اوایل عمر با اصلاح شیوه زندگی و پیروی از رژیم غذایی سالم و فعالیت جسمی مداوم در جهت پیشگیری از آن اقدام کرد و تاکید می شود فشار خون همه افراد از سه سالگی به بعد به طور دوره ای اندازه گیری شود.

کلسیم

اکثر مطالعات حاکی از آن است که ارتباط قابل توجهی میان دریافت کلسیم و بروز فشار خون بالا وجود ندارد. افزایش مصرف فرآورده های شیری و دریافت کلسیم حتی به میزان ۱۵۰۰ میلی گرم در روز نیز تاثیری بر فشار خون افراد مبتلا به پرفشاری خون ندارد. بنابراین می توان گفت که نقش مکمل کلسیم در پیشگیری از پرفشاری خون هنوز ناشناخته است.

منیزیم

منیزیم یک عنصر مهم در جلوگیری از انقباض عضلات صاف رگ ها به شمار می رود. از این رو به عنوان گشاد کننده عروق می تواند در تنظیم فشار خون، ایفای نقش کند، در مطالعات متعدد ارتباط مثبتی بین میزان منیزیم دریافتی و جلوگیری از پرفشاری خون گزارش شده است. اما در اکثر مطالعات بالینی، دریافت مکمل منیزیم در اصلاح مشکل پرفشاری خون بی تاثیر بوده است.

اطلاعات کافی در خصوص توصیه مصرف مکمل منیزیم به طور روزمره جهت پیشگیری از ابتلا به پرفشاری خون موجود نیست، دریافت مقادیر مناسبی منیزیم از طریق منابع غذایی مثل سبزیجات با برگ سبز تیره، مغزها، حبوبات، نان و غلات سبوس دار و غذاهای دریایی توصیه می شود.

کاهش میزان مصرف چربی

تاثیر چربی در تصلب شرائین نشان داده شده است، اما اثرات مستقیم چربی بر فشار خون هنوز قطعی نیست. با این حال، از آن جا که پر فشاری خون و بیماری های قلبی و عروقی در بیشتر موارد با هم ایجاد می شوند و همچنین کاهش مصرف چربی در کاهش وزن موثر است؛ پس چربی به عنوان یک عامل تغذیه ای در ایجاد بیماری موثر است. در بیشتر موارد یک رژیم با چربی محدود می تواند برای پیشگیری و کنترل پرفشاری خون مناسب باشد./آرمان امروز

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!