آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۱ خرداد

رابطه خواب و طول عمر

۷ آذر ۱۳۹۵ ۲:۰۳ بعد از ظهر مرضیه شکری
رابطه خواب و طول عمر

علت خواب وجود رطوبت معتدل در مغز است که باعث سستی سلول ‌های عصبی می‌شود. این عامل موجب غلیظ شدن راه ها و مجاری عصبی و نفوذ آب در مسیرهای عصبی و بی‌ حسی موقت حواس ظاهری شامل بینایی، شنوایی، بویایی، چشایی و لامسه می‌شود.

خواب باعث بی ‌تحرکی اندام‌ های ارادی و آرامش اندام‌ های غیرارادی مانند دستگاه تنفسی، گوارش، هاضمه و قلب می‌شود. این امر باعث بهتر کارکردن اندام ‌های غیرارادی خواهد شد.

چرا بی ‌خواب می‌ شویم

هر عاملی که باعث از بین رفتن رطوبت معتدل مغز شود، زمینه بی‌ خوابی را در افراد مهیا می‌ سازد. افراد چاق، افراد سن بالا، افرادی که مزاج گرم و خشک یا سرد و خشک دارند، افرادی که مغز آن ها رطوبت کمتر و خشکی بیشتری داشته باشند، بیماران گوارشی، افرادی که دارای سوء هاضمه یا بیماری ‌های خاص هستند، دچار عارضه بی خوابی می‌شوند.

بهترین زمان خواب

بهترین زمان خواب برای کودکان و نوجوانان ۹ شب، بزرگسالان ۹ تا ۱۰شب و سالمندان مانند کودکان و نوجوانان ۹ شب است. به طور معمول کودکان و نوجوانان باید حداقل ۶ ساعت و حداکثر ۱۰ ساعت، بزرگسالان ۶ ساعت و نوزادان ۲۳ ساعت یا بیشتر در طول شبانه‌ روز بخوابند.

اسرار شگفت‌انگیز زمان خواب و طول عمر

از نظر بیولوژی بهترین زمان خواب هنگام تاریکی طبیعی شب و بهترین زمان خواب اول شب و از ساعت ۹ تا ۱۲ است، زیرا از ساعت ۹ تا ۱۲ کورتیزول خون کم می‌شود، اگر در این مدت زمان افراد بخوابند، صبح با هوشیاری و سلامتی بیشتری بیدار می‌شوند و شاداب خواهند بود.

در ساعت‌ های اولیه شب و از ساعت ۱۰ تا ۱۲ شب، هورمون‌ های جذب، رشد و هضم بدن ترشح می ‌شوند. هر کسی در این مدت زمان بخوابد آثار آن ۲ برابر مفیدتر است و طول عمر بیشتری خواهد داشت. اما اگر بعد از این مدت بخوابد طول عمر آن ها کمتر خواهد شد. پس به طور کلی زمان خواب با طول عمر افراد رابطه مستقیم دارد، زیرا در این مدت زمان رطوبت مغز کافی است و فرد بدن سالم‌تری دارد.

ساعت زیستی بدن

بدن براساس زمانبندی و ساعت زیستی که برای آن تنظیم شده است، در زمان مشخصی استراحت و در زمان مشخص فعالیت می‌کند. اگر اختلالاتی در ساعت‌های زیستی بدن به وجود آید، طول عمر کاهش پیدا می‌کند. پس بهترین زمان خواب در شب و از ساعت ۱۰ تا ۱۲ برای بزرگسالان و ۹ شب برای کودکان، نوجوانان و سالمندان است.

چه کار کنیم تا خواب بهتری داشته باشیم

تغذیه مناسب، ورزش، توجه به نوع مزاج افراد و تنظیم مزاج با حالت خواب آن ها، خوردن یک لیوان شیر یا چند برگ کاهو، دوش گرفتن برای افرادی که مزاج آن ها گرم و خشک یا سرد و خشک است، رفع ناراحتی‌ های گوارشی، هضم و جذب بدن، پرهیز از پرخوری و گرسنگی و… عواملی است که می‌تواند زمینه را برای بهتر خوابیدن افراد مهیا سازد.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!