آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۷ تیر

رابطه تغییر رنگ مو با استرس

۲۰ شهریور ۱۳۹۵ ۱۰:۱۳ قبل از ظهر مرضیه شکری
رابطه تغییر رنگ مو با استرس

آیا تعداد موهای نقره ای شما رو به افزایش است؟ می‌خواهید بدانید استرس چه نقشی در این تغییر رنگ ایفا می‌کند؟ این مطلب را بخوانید. در واقع سفید شدن رنگ مو با افزایش سن در فرد ایجاد می‌شود. اما استرس در این میان چه نقشی بازی می‌کند؟ آیا استرس مداوم می‌تواند باعث تغییر رنگ موی سر افراد شود؟

درباره‌ نقش استرس در تغییر رنگ مو نظرات زیادی وجود دارد. اگرچه استرس نمود فیزیکی دارد و می‌تواند بر روی بدن نقشی مخرب بازی کند ولی در مورد سفید یا نقره ‌ای شدن موهای سر نمی‌توان به طور قطعی نظر داد. محققان می‌گویند که عوامل زیادی روی رنگ مو اثر دارند. تا به امروز فقط می‌توان گفت که رابطه‌ استرس با تغییر رنگ مو به طور علمی و در بین یک جامعه‌ بزرگ آماری مشاهده نشده است.

متهم اول: افزایش سن

رنگ مو از سلول‌ هایی با اسم ملانوسیت گرفته می‌شود که وظیفه‌ تولید رنگدانه در پوست را دارند. این رنگدانه ‌ها به تارهای مو منتقل و بر روی آن پخش می‌شوند که تمام این اتفاقات در قسمتی به اسم فولیکول مو انجام می‌گیرد. با افزایش سن سلول‌ های ملانوسیت کارایی خود را از دست می‌دهند که به معنای توقف یا کند شدن تولید رنگدانه‌ها است.

در جریان افزایش سن اتفاقات زیادی در بدن رخ می‌دهد. یکی از این فرآیندها با نام اکسیداتیو استرس شناخته می‌شود که نوعی آسیب بافتی – سلولی بوده و در تمامی سلول ‌ها با افزایش سن رخ می‌دهد. اما نقش استرس ‌های هیجانی در این میان چیست؟ آیا استرس‌ هیجانی توانایی سرعت بخشیدن به اکسیداتیو استرس را دارد

برای رسیدن به جواب باید یک گروه آزمایش شکل داد که به افراد گروه استرس‌ های مداوم و مصنوعی وارد کرد. مسلما این آزمایش به دلیل مسائل اخلاقی امکان ‌پذیر نیست و در نتیجه نمی‌توان خیلی دقیق به جواب سوال بالا رسید.

در تحقیقات گذشته می‌توان نشانه ‌هایی از تاثیر استرس‌ در روند اکسیداتیو پیدا کرد. این نشانه‌ ها آنقدر محکم نیستند که بتوان ادعا کرد استرس بر روی تغییر رنگ مو تاثیرگذار است. در حقیقت استرس بیشتر منجر به ریزش مو خواهد شد، بین استرس و تغییر رنگ مو ارتباط محکمی وجود ندارد.

بنابراین اگر موهای شما زود و در هنگام جوانی نقره ‌ای رنگ شده عوامل دیگری جز استرس در آن نقش داشتند. استرس مشکلات متفاوت ‌تری را برای مو‌ ایجاد می‌کند. بیشتر تحقیقات، تاثیر استرس بر روی فرآیندهای بیولوژیکی را مورد مطالعه قرار داده‌اند که در نهایت باعث ریزش مو می‌شوند.

متهم احتمالی: استرس

در همین حال مطالعه ‌ای از دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۰۷ نشان می‌دهد افرادی که به طور مداوم در موقعیت‌ های استرس‌ زا قرار گرفته‌اند روند تغییر رنگ موی آن‌ها نیز با سرعت بیشتری پیش رفته است. استرس باعث آزادسازی رادیکال ‌های آزادی می‌شود که در کار تولید ملانین‌ ها تداخل ایجاد می‌کنند. این مطالعه به دلیل کوچک بودن جامعه‌ آماری نمی‌تواند رابطه‌ای قطعی را نشان دهد.

همچنین اوایل سال جاری دانشمندان بریتانیایی ژن IRF4 را کشف کردند که مرتبط با موهای نقره ‌ای است، بنابراین بعضی از افراد بیشتر در معرض تغییر رنگ مو به سمت نقره‌ ای هستند.

در این بین نباید عوامل محیطی را جدا دانست و تنها به یک عامل بسنده کرد. عواملی چون مصرف دخانیات، آلودگی ‌های محیطی و تغذیه‌ ناسالم از جمله عواملی هستند که اگرچه رابطه‌ آن‌ها با تغییر رنگ مو به طور کامل به اثبات نرسیده اما می‌توانند اثرات مخربی بر روی سلامت پوست و مو داشته باشند./زومیت

Save

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!