آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳ اردیبهشت

رابطه بین رژیم پر نمک و ابتلا به ام اس

۱۳ دی ۱۳۹۵ ۳:۰۲ بعد از ظهر مرضیه شکری
رابطه بین رژیم پر نمک و ابتلا به ام اس

اگر می خواهید دچار بیماری ام اس نشوید غذاهایتان را پرنمک نکنید چون اثبات شده است که بیماری ام اس با نمک ارتباط دارد. بهتر است جزئیات این مطلب را در ادامه بخوانید تا برایتان کاملا روشن شود.

نمک و اختلال در سیستم ایمنی بدن

رژیم‌های غذایی پرنمک یکی از عوامل شیوع مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس هستند. ام اس یک بیماری خود ایمنی است که بر سیستم عصبی مرکزی اثر می‌گذارد. مطالعات اخیر نشان می‌دهند که مصرف زیاد نمک باعث تضعیف سلول ‌های ایمنی بدن می‌شود. در حال حاضر، هیچ درمان مشخصی برای این بیماری وجود ندارد. ام اس با ایجاد اخلال در ارتباط مغز با سایر اعضای بدن، بر بیماران اثر می ‌گذارد. این بیماری باعث ایجاد اختلال در راه رفتن شده و مشکلاتی را در زمینه تمرکز، توجه، حافظه و قوه قضاوت ایجاد می‌کند.

پای ژنتیک هم در میان است

محققان بر این باورند که غذاهای پرنمک تنها یکی از عوامل محیطی مرتبط با این بیماری پیچیده هستند. این بیماری تا حد زیادی به پیش‌ زمینه ژنتیکی بیماران مرتبط است. به گفته دیمیتری کرمنتسوف، محقق دانشگاه ورمونت در برلینگتون، ورمانت، درک میزان تاثیر عوامل محیطی بر افراد مبتلا به بیماری ‌های خود ایمنی مانند ام اس و نقش عوامل ژنتیکی در شیوع این بیماری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وقتی نمک همه چیز را به هم می ریزد

کرمنتسوف و همکارانش برای کشف این مهم، از یک رژیم غذایی پر نمک و یک رژیم غذایی سالم برای دو گروه از موش‌ های آزمایشگاهی استفاده کردند. در ادامه، موش‌ های آزمایشگاهی به یک بیماری مشابه ام اس مبتلا شدند. در یکی از گروه‌ های ژنتیک ، موش‌ های نر و ماده‌ ای که از یک رژیم غذایی پر نمک تغذیه می‌کردند، با تشدید علائم بالینی مواجه شدند. به گفته جرالد وایسمان، سردبیر ارشد مجله ‌ای که مطالعه حاضر در آن منتشر شده است، بدن برای آن که به درستی عمل کند به نمک کافی نیاز دارد. اما مصرف بیش از اندازه نمک همه چیز را به هم می ‌ریزد.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!