آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۱ تیر

رابطه افزایش سن و رضایت از زندگی

۲۷ آذر ۱۳۹۵ ۲:۰۲ بعد از ظهر مرضیه شکری
رابطه افزایش سن و رضایت از زندگی

محققان در پژوهش جدیدی پی برده ‌اند که افراد وقتی پا به سن می‌ گذارند خوشحال‌ تر هستند و سلامت ذهنی بیشتری دارند. بنابراین اگر شما در دهه ۲۰ زندگی ‌تان هستید و کلی استرس دارید، نگران نباشید، روزهای بهتری در انتظارتان است.

هر چه پیرتر خوشحال ‌تر

قبلا هم تحقیقات دیگری نشان داده بود که لذت ما از زندگی با افزایش سن بیشتر می‌شود. این پدیده «پارادوکس افزایش سن» نام دارد، چرا که سن زیاد به بیماری و ضعف مرتبط است. این یافته‌ ها نشان می‌دهند که این پدیده از زمان بزرگسالی به طور یکنواخت در طول زندگی ما ادامه دارد.

تیمی از دانشگاه کالیفرنیا سلامت جسمی و روانی ۱۵۴۶ فرد بزرگسال را که به طور رندوم انتخاب شده‌ اند، بررسی کردند. سن این افراد بین ۲۱ تا ۱۰۰ سال بود. طی این آزمایش، در زمینه فاکتورهای سلامت روانی مثل رضایت از زندگی، استرس کم، اضطراب و افسردگی، افراد مسن وضعیت بهتری از جوانان داشتند.

شرکت‌کنندگان جوان، بر خلاف نسل ‌های قدیمی ‌تر میزان بیشتری استرس، علایم افسردگی و اضطراب نشان دادند. در میان آن ها، جوان ‌ترین، یعنی کسانی که در دهه ۲۰ و ۳۰ بودند، سخت ‌ترین دوران را داشتند. شاید ما فکر کنیم که افزایش مشکلات جسمی با کهولت سن، روی شادی و سلامت ذهنی ما هم تاثیر منفی می‌گذارد، اما تحقیقات نشان می‌دهند که لزوما این‌طور نیست.

تفاوت ابتدا و انتهای راه زندگی

محققان فکر می‌کنند که وقتی سن ما بیشتر می‌شود، اهداف و تمرکزمان در زندگی تغییر می‌کند، این باعث می‌شود که از چیزهای ساده و قابل دسترسی رضایت بیشتری به دست بیاوریم. «لورا کارستنسن»، یک محقق سالخوردگی از دانشگاه استنفورد می‌گوید: «وقتی انسان ‌ها با انتهای راه مواجه می‌شوند، اهداف‌ شان از ماجراجویی و گسترش افق‌ هایشان به لذت بردن از روابط انسانی و تمرکز بر فعالیت‌ های معنادار تغییر می‌کند. وقتی ما روی اهدافی تمرکز می‌کنیم که از نظر عاطفی بامعنا هستند، زندگی بهتر می‌شود، احساس بهتری داریم و احساسات منفی کمتر اتفاق می‌ افتد و کوتاه‌ تر می‌شوند.»

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!