آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ خرداد

دود دست سوم، خطر دیابت نوع ۲ را افزایش می‌دهد

۲۶ اسفند ۱۳۹۴ ۴:۵۸ بعد از ظهر سرآشپز
دود دست سوم، خطر دیابت نوع ۲ را افزایش می‌دهد

بر اساس مطالعات منتشر شده در PLOS One، در معرض دود دست سوم قرار گرفتن، می‌تواند خطر دیابت نوع ۲ را افزایش دهد.

دود دست سوم (THS) به مواد شیمیایی جا مانده بر روی مو، پوست، لباس، دیوار، فرش و سایر سطوح، از سیگاری که مدت‌ها پیش خاموش شده است، می‌گویند.

محققین دانشگاه UCR گفتند: این مواد شیمیایی شامل ترکیبات سمی هستند که با گذشت زمان، سمی‌تر می‌شوند و دوباره در هوا پخش می‌شوند و یا با سایر مواد شیمیایی حاضر در محیط واکنش می‌دهند و آلودگی‌های دیگری نیز به وجود می‌آورند. بعضی از این آلودگی‌ها سرطان‌زا هستند.

تخمین زده می‌شود که در آمریکا، حدود ۸۸ میلیون نفر از سن ۳ سال به بالا که سیگار نمی‌کشند، در خانه هایشان در معرض دود دست سوم یا دوم – دودی که فردی که سیگار می‌کشد، بیرون می‌دهد –قرار دارند.

مطالعات قبلی نیز دود دست سوم را با افزایش خطر ابتلا به سرطان و مشکلات کبد، ریه و پوست مرتبط دانسته بودند.

بعد از مشاهده‌ی مقاومت در برابر انسولین – یک پیش‌نشانه از دیابت نوع ۲ که در آن سلول‌ها نمی‌توانند به هورمون انسولین پاسخ دهند – در موش‌هایی که در معرض دود دست سوم قرار گرفتند، محققین از افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ با دود دست سوم، خبر دادند.

دود دست سوم منجر به استرس اکسایشی و مقاومت در برابر انسولین می‌شود

محققین برای آزمایشاتشان، قفس‌های خالی موش‌ها را با دود دست دوم پر کردند و اجازه دادند تا بر سطوح قفس بنشیند تا به دود دست سوم تبدیل شود.

سپس موش‌ها را داخل این قفس‌ها قرار دادند و با دو رژیم عادی یا پر چربی تغذیه کردند.

تاثیرات دود دست سوم اندازه گرفته شد و با موش‌هایی که با همان رژیم تغذیه شده بودند اما در معرض دود دست سوم قرار نگرفتند مورد مقایسه قرار گرفتند.

مشاهده‌ی محققین نشان داد که موش‌هایی که در معرض دود دست سوم قرار گرفته بودند، بیشتر احتمال داشت تا مقاومت در برابر انسولین در بدنشان شکل گیرد و همین نشانه‌ی خطر بیشتر دیابت نوع ۲ است.

محققین افزودند: در دیابت نوع ۲، گلوکز وارد سلول‌ها نمی‌شوند و سطح انسولینی که به علت بیش از حد پر شدن لوزالمعده بالا رفته است، هیچ اقدامی در تسهیل ورود گلوکز به سلول‌ها برای تولید انرژی نمی‌کند. این‌ها چیز‌هایی است که ما در ۴۹٪ از موش‌هایی که در معرض دود دست سوم قرار گرفته بودند نیز مشاهده کردیم.

این یافته‌ها را به دلیل مواد شیمیایی موجود در دود دست سوم، دلیلی بر استرس اکسایشی – صدمه دیدن دی‌ان‌ای به علت زهرابه‌ها – دانستند. آن‌ها فهمیدند که دود دست سوم باعث صدمه دیدن پروتئین، چربی و دی‌ان‌ای که به سطح بالای گلوکز در خون و مقاومت در برابر انسولین می‌شود.

محققین، با درمان موش‌هایی که در معرض دود دست سوم قرار گرفته بودند توسط آنتی‌اکسیدان‌ها، یافته‌های خود را ثابت کردند. آن‌ها این درمان‌ها‌ را برای برطرف کردن صدمات وارد شده بر مولکول‌ها و مقاومت در برابر انسولین که دود دست سوم آن‌ها را باعث شده بود، موثر یافتند.

تاثیرات مستقیم این یافته‌ها بر انسان‌ها

جالب است که بدانید، موش‌هایی که هم با رژیم پر چربی – خود این رژیم باعث افزایش استرس اکسایشی می‌شود – تغذیه شده بودند و هم در معرض دود دست سوم قرار گرفتند، مراحل بالاتری از استرس اکسایشی نشان دادند، مقاومت شدیدتری در برابر انسولین داشتند و وزن کمتری نسبت به موش‌هایی  اضافه کردند که فقط از این رژیم تغذیه کرده بودند.

محققین گفتند: شاید این یافته‌ها توضیح دهند که چرا سیگاری‌ها و افرادی که در برابر دود دست دوم قرار گرفتند راحت‌تر وزن کم می‌کند. نیکوتین به کاهش اشتها منجر می‌شود اما باعث ایجاد چربی متراکم شکمی نیز می‌شود که در نهایت منجر به استرس اکسایشی و سندرم متابولیک می‌شود.

در حالی که این مشاهدات از موش‌ها بدست آمده است اما محققان گفتند که شاید بتوان مستقیما راجع  به انسان‌هایی که در مقابل دود دست سوم قرار دارند، از آن برداشت کرد.

آن‌ها افزودند:

اگر این یافته‌ها راجع به انسان‌ها تایید شود، این مطالعات می‌توانند تاثیر عظیمی بر نگرش افراد نسبت به ترکیبات سمی حاضر در محیط و ساطع شده از تنباکو داشته باشد. به خصوص در مورد کودکان، افراد مسن و کارگران محیط‌هایی که در آن سیگار کشیده شده است.

در پایان محققین گفتند که امید دارند تا با توجه به این یافته‌ها، سیاست‌های تازه‌ای برای کاهش دود دست سوم اعمال شود.

منبع:آشپزباشی ، ترجمه شده از مدیکال نیوز

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!