آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۹ خرداد

دهان ‌شویه ، ۴ برابر بهتر از مسواک

۲۷ شهریور ۱۳۹۵ ۱۰:۰۰ قبل از ظهر مرضیه شکری
دهان ‌شویه ، ۴ برابر بهتر از مسواک

آیا شما جزو کسانی هستید که دو بار مسواک زدن در روز را کافی می‌دانید؟ تحقیقات نشان می‌دهد استفاده از دهان ‌شویه ‌ها به مراتب از خمیر دندان در پاکسازی و از بین بردن جرم‌ ها و التهاب لثه تأثیری بهتر دارد. در واقع با یک بار دهان‌ شویه کردن ساده، تقریبا ۱۰۰ درصد باکتری ها از سطح دندان‌ها پاک می‌شود، در حالی ‌که مسواک زدن بیشتر بر روی دندان‌ها تمرکز دارد که تنها ۲۵ درصد سطح آنها را پاک‌سازی می‌کند.

حتی در صورت مسواک زدن مرتب و نخ دندان زدن، باز هم مقداری باکتری لابه‌لای دندان ‌ها (در دهان) به جا می‌ماند.  در این تحقیق مشخص شد که دو بار در روز استفاده از دهان ‌شویه میکروب ‌کش، به اضافه مسواک زدن مرتب، می‌تواند به شکل بارزی میزان تجمع جرم‌ ها و بروز التهاب لثه را کاهش دهد.

محققان در این زمینه طی تحقیقی ۶ ماهه بر روی ۱۳۹ فرد بزرگسال که وضعیت جرم دندانی آنها خفیف تا متوسط بود، بررسی‌ هایی انجام داده و آنها را به دو گروه تقسیم کردند. اعضای گروه اول دندان‌ هایشان را مسواک زده و دو بار در روز از دهان ‌شویه میکروب ‌کش استفاده می‌کردند؛ اعضای گروه دوم دندان ‌هایشان را مسواک زده و دو بار در روز از یک دهان‌ شویه دارونما استفاده کردند. نتایج نشان داد گروهی که از دهان ‌شویه میکروب کش استفاده کرده بودند، میزان بروز و تجمع جرم‌ها حدود ۲۶/۳ درصد در آنها کمتر بود. علاوه بر این، در همان گروه، حدود ۲۰/۴ درصد کاهش التهاب لثه گزارش شد.

لازم به ذکر است که فرمول و ترکیبات تمام دهان‌ شویه‌ها مانند هم نیست تا بتوانند میکروب ‌ها را بکشند، بنابراین اگر به دنبال این هستید که دهان‌ شویه خاصیت سفیدکنندگی داشته باشد و از کرم‌ خوردگی پیش‌گیری کند، حتما روی آن را بخوانید. بعد از این تحقیق ۶ ماهه، تقریبا ۱۰۰ درصد از شرکت‌ کنندگانی که از دهان‌ شویه میکروب‌کش استفاده می‌کردند در میزان التهاب لثه آنها کاهش چشمگیری دیده شد، در شرایطی که تنها در ۳۰ درصد از افراد گروهی که از دارونما استفاده کردند، این نتیجه به دست آمد.

اکثر افراد دندان‌ هایشان را کمتر از یک دقیقه مسواک می‌زنند، که باید حداقل به مدت دو دقیقه این کار را انجام دهند. علاوه بر این، تنها ۲ تا ۱۰ درصد از افراد به شکل درست و مرتب از نخ دندان استفاده می‌کنند. دو بار در روز استفاده از دهان‌شویه میکروب‌کش هم از دیگر راه‌های مبارزه با میکروب‌ ها است که می‌تواند در برطرف کردن مشکلات سلامت دهانی، تأثیر بسزایی داشته باشد.

Save

Save

Save

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!