آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۱ اسفند

دلایل سقط جنین چیست؟

۲۸ آبان ۱۳۹۵ ۲:۰۳ بعد از ظهر مرضیه شکری
دلایل سقط جنین چیست؟

پذیرش مسئولیت فرزند کار ساده ای نیست اما خب یک نوزاد می‌تواند زندگی تان را پر از شادی کند. سه ماهه اول بارداری دوران بسیار حساسی است و در بسیاری از اورژانس‌ های بارداری مربوط به سقط و حاملگی خارج رحمی در این بازه زمانی اتفاق می‌افتد، اما از هفته ۱۶ به بعد احتمال بروز خطر کاهش می ‌یابد چون تا این زمان اندام‌ های جنین، قلب و مغز او تا حدی شکل گرفته است.

به گفته متخصصان، سِقط به معنی از دست رفتن ناگهانی حاملگی پیش از هفته بیست و هشتم حاملگی است و در هفته‌ های اول بارداری حدود یک ‌سوم بارداری‌ ها ممکن است به سقط ختم شود و بخش عمده ‌ای از آن زمانی است که حتی زن نمی‌ داند باردار است.

دلایل سقط جنین

سقط دلایل متعددی دارد و معمولا نمی ‌توان علت اصلی آن را مشخص کرد، اما ناهنجاری ‌های کروموزومی و جایگزینی نامناسب جنین در بافت مخاط رحم از جمله مهم‌ ترین آنهاست.

همچنین هر چه سن مادر بیشتر باشد، احتمال سقط هم افزایش می ‌یابد. از طرفی سیگار کشیدن، مصرف داروهای خاصی که ممکن است بدون اطلاع پزشک مصرف شود،‌ حاملگی ‌های چندقلویی، بیماری‌ هایی مانند دیابت، اختلالات دستگاه ایمنی بدن، تجربه بارداری ناموفق و… خطر سقط را افزایش می‌دهد.

این خونریزی را جدی بگیرید

شایع‌ ترین علت خونریزی در دوران بارداری سقط جنین است و از هر ۱۰ سقط جنین، ۸ سقط پیش از هفته سیزدهم بارداری اتفاق می‌افتد. البته خونریزی همیشه هم علامت سقط جنین نیست. در واقع در سه ماه نخست بارداری خونریزی کم خیلی‌ شایع است که اغلب به خودی خود قطع می‌شود و جنین به رشد خود ادامه خواهد داد.

در صورت لکه‌ بینی یا خونریزی در دوران بارداری باید بلافاصله به پزشک تان مراجعه کنید تا علت اصلی مشخص شود. به عنوان مثال یکی‌ از عوامل خونریزی، حاملگی خارج رحم است که یک درصد خانم‌ های باردار آن را تجربه می‌کنند. در چنین شرایطی باید مدام تحت نظر باشید تا با مراقبت ‌های اصولی، بارداری موفقی را سپری کنید.

علائم سقط جنین را بشناسید

از جمله مهم ‌ترین علت ‌های سقط، خونریزی و دردهای زیرشکمی (اگر دردهای خیلی‌ شدید یا فقط در یک سمت از شکم باشد، ممکن است از علائم حاملگی خارج از رحم باشد) است.

همچنین ممکن است مقداری بافت دفع کنید که بیشتر شبیه به لخته‌ خون است. باید بدانید در بیشتر مواقع این خونریزی ‌ها به تدریج از بین می‌ رود که البته زمان و شدت از بین رفتن آن برای افراد مختلف متفاوت است و بین چند روز تا دو هفته طول می‌کشد. حتی گاهی ممکن است متوجه سقط جنین خود نشوید و سونوگرافی همه چیز را مشخص کند.

در این حالت رشد جنین متوقف می‌شود، اما در رحم باقی‌ می‌ماند. بنابراین درد و خونریزی هم ندارید و فقط بعضی‌ از علائم بارداری مانند حالت تهوع و تورم و درد سینه ‌ها هم از بین می‌ رود. بنابراین توصیه می‌شود در سه ماهه اول حاملگی با بروز کوچک ‌ترین تغییری به جای گوش ‌کردن به توصیه ‌های ریز و درشت اطرافیان به متخصص مراجعه کنید.

Save

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

پاسخ دهید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!