آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۸ تیر

از دست دادن حافظه و التهابات مغزی، نتیجه‌ی استرس مزمن

۲۲ اسفند ۱۳۹۴ ۳:۵۹ بعد از ظهر مهراد مظاهری
از دست دادن حافظه و التهابات مغزی، نتیجه‌ی استرس مزمن

بنا بر تحقیقات منتشر شده در The Journal of Neuroscience، افرادی که مورد زورگویی قرار می گیرند ، یا به علت شغلشان، دچار استرس مزمن هستند، بیشتر در خطر از دست دادن حافظه قرار دارند.

مطالعات پیشین، استرس مزمن را به اضطراب طولانی مدت، مرتبط دانسته بود.

محققین آمریکایی، رابطه‌ی بین استرس‌های طولانی مدت و از دست دادن حافظه‌ی کوتاه را در موش‌ها، آزمایش کردند.

در نهایت، محققین امیدوارند تا بتوانند با یافته‌هایشان، به افرادی که دارند با استرس زندگی می‌کنند کمک کنند.

برای این آزمایش، محققین، موش‌ها را به عبور و فرار از یک ماز عادت دادند و سپس آن‌ها را با یک موش بزرگ، خشن و مزاحم روبرو کردند.

موش‌هایی که مکررا با موش مزاحم روبرو شدند، پیدا کردن راه فرارشان در همان ماز برایشان سخت‌تر شد، در حالی که موش‌هایی که مضطرب نشده بودند، به راحتی راهشان را پیدا کردند.

از دست دادن حافظه، متاثر از واکنش ایمنی

با گذشت ۲۸ روز، مشکلات بر طرف شدند، اما تا قبل از آن، موش‌ها علائمی از جامعه گریزی نشان دادند، که خود نشانه‌ای از رفتارهای افسرده است.

ناتوانی در یادآوری، با تغییرات قابل ملاحظه‌ای در مغز موش‌ها همزمان بود. سلول‌های ایمنی، یا ماکروفاژها (درشت‌خوار) در مغر موش‌هایی که مضطرب شده بودند، دیده شدند و این اتفاق بیانگر آن بود که واکنش‌های سیستم ایمنی به استرس، باعث التهاب بودند.

علاوه بر این، با نگاه به هیپوکمپوس، که مرکز واکنش‌های احساسی و حافظه است، کاهش شکلگیری نورون‌های جدید در ۱۰و ۲۸ روز بعد از پایان دوران اضطراب، مشاهده شد.

نتیجه‌ای که محققین گرفتند، ارتباط از دست دادن حافظه‌ی کوتاه مدت با التهابات مغزی و سیستم ایمنی است.

آن‌ها توضیح دادند که: استرس، باعث آزاد سازی سلول‌های ایمنی از مغز استخوان می‌شود و آن سلول‌ها می‌توانند به مناطقی از مغز که فعالیت‌های عصبی در مقابل استرس را به عهده دارند انتقال یابند. این سلول‌ها به مغز و به مرکز خاطرات خوانده می‌شوند.

تجربه‌ی یک موش از تحت سلطه‌ی یک موش برتر قرار گرفتن و دائما از او در اجتماع شکست خوردن، مانند تجربه‌ی افرادی است که با استرس مزمن اجتماعی روانی زندگی می‌کنند.

دانشمندان امیدوارند تا درک بهتری از استرس و مشکلات شناختی و خلقی بتواند به آن‌هایی که به شکل روزمره با اضطراب، افسردگی و اختلال استرسی پس از ضایعه روانی درگیرند کمک کند.  یک راه حل می‌تواند پیدا کردن راهی برای توقف التهابات باشد.

آن‌ها افزودند:

تاثیر بر حافظه و تایید ایجاد التهابات مغز توسط سیستم ایمنی، کشفیات بزرگی هستند. محتمل است که بتوانیم بیماری‌هایی را با دارو و رفتار، درمان کنیم.

منبع: آشپزباشی ، ترجمه شده از مدیکال نیوز

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!