آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۱ تیر

در مصرف سویا و فرآورده‌های آن زیاده روی نکنید

۲۷ شهریور ۱۳۹۵ ۱۰:۳۰ قبل از ظهر مرضیه شکری
در مصرف سویا و فرآورده‌های آن زیاده روی نکنید

سویا یکی از مواد غذایی پر مصرف به شمار می‌رود اما ظاهراً مصرف بی‌محابای آن عوارضی در پی دارد. در سال ۱۹۶۰ میلادی مطالعات دانشمندان حاکی از آن بود که پروتئین سویا می‌تواند جایگزین مناسب گوشت برای گیاه خواران باشد.

تحقیقات بیشتر در مورد سویا منجر به بروز نگرانی ‌هایی در میان محققان شد و این که ایروفلاون های موجود در این ماده خوراکی باعث بروز سرطان پروستات و سرطان سینه می‌شود. این در حالی است که هیچ کدام از مطالعات کلینیکی انجام شده بر روی انسان اثرات تحریکی ایزوفلاون ها بر رشد تومور یا افزایش تکثیر سلول‌ها را گزارش نکرده‌اند.

ابهامات در خصوص سویا

استدلال برخی محققان بر این است که ایزوفلاون سویا منجر به مهار فعالیت تیروئید و ایجاد گواتر و سایر اختلالات تیروئید می‌شود. مطالعات بیشتر ادعا کرده‌اند که سویا می‌تواند کم کاری تیروئید را وخیم تر کند.

مشکل دیگر این است که یک رژیم غذایی گیاه خواران، متشکل از ۳۰ گرم سویا در روز منجر به افزایش خطر ۳ برابری ابتلا به کم کاری تیروئید می‌شود. بنابراین کسانی که در حال حاضر دارای کم کاری تیروئید هستند، تا ۴ ساعت بعد از مصرف داروهای تیروئید باید از مصرف محصولات حاوی سویا پرهیز کنند.

ضمن این که مصرف این محصولات در این افراد باید در حد اعتدال باشد.علاوه بر این مصرف محصولات پردازش شده سویا مانند مکمل، قرص، پودر و… بدون در نظر گرفتن عملکرد تیروئید کار غلطی است چون استروژن بالای موجود در سویا منجر به افزایش حجم سینه‌ها در مردان می‌شود. ضمن این که بر روی چرخه عملکرد تخمدان‌ها نیز تأثیر منفی می‌گذارد.

بررسی‌ها نشان می‌دهند مصرف بیش از ۱۰۰ میلی گرم سویا در روز منجر به کاهش عملکرد تخمدان‌ها می‌شود. پروتئین سویا از ابتلا به بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کند. از طرف دیگر، با خوردن سویا به جای گوشت، میزان چربی اشباع دریافتی خود را کم می‌کنید./سلامتی

Save

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!