آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۸ تیر

در روز چقدر مجاز به قند خوردن هستیم!؟

۲۹ تیر ۱۳۹۵ ۲:۳۱ بعد از ظهر سرآشپز
در روز چقدر قند بخوریم!؟

در روز چقدر مجاز به قند خوردن هستیم!؟ از چرب و شیرین دنیا نمی‌توان به سادگی گذشت اما وقتی پای سلامتی در میان است موضوع شکل دیگری می‌یابد. بنا بر آمار منتشره،  حدود ۹۰ درصد مبتلایان به دیابت نوع ۲ چاق هستند، لذا رژیم غذایی مناسب در کنار تحرک بدنی مداوم، موثرترین شیوه کنترل آن است.

منیره امینیان، کارشناس تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با بیان مطلب و اشاره به اینکه تحقیقات نشان داده است کاهش ۵ درصدی وزن هم می‌تواند در کنترل دیابت بسیار موثر باشد، گفت: «تنظیم غذاهای روزانه در ۶ وعده منظم، به تنظیم قند خون کمک شایانی می‌کند.»

این کارشناس مسئول تغذیه با تاکید بر اینکه در یک رژیم غدایی صحیح باید بین مصرف غذا و نیاز هر فرد تناسب وجود داشته باشد، افزود: «میزان مصرف موادغذایی هر فرد با توجه به سن، جنس، فعالیت بدنی و وضعیت سلامت و بیماری تعیین می‌شود تا از لحاظ وضعیت توده بدنی در وضعیت طبیعی قرار گیرد.»

امینیان با بیان اینکه در انتخاب مواد غذایی نیز باید تعادل و تنوع در نظر گرفته شود، ادامه داد: «مصرف بیش از نیاز موادغذایی که کالری بالا و ارزش غذایی ویتامین، املاح، پروتئین و فیبر بسیار کمی دارند، باعث افزایش وزن شده و زمینه را برای بروز دیابت مهیا می‌کنند.»

مصرف قند ما ۴۱ گرم بالاتر از استاندارد جهانی

به گفته امینیان به طور کلی قندها و چربی‌ها که موادی انرژی‌زا هستند، در صورتی که بیش از میزان مورد نیاز مصرف شوند، باعث اضافه وزن و چاقی می‌شوند. از طرفی مصرف زیاد قندهای ساده با تحریک ترشح انسولین موجب افت قند خون می‌شود، لذا تمایل به مصرف قندهای ساده و دریافت بیش از نیاز انرژی، بیشتر می‌شود و این در بروز دیابت و سایر بیماری‌های متابولیک موثر است.

این کارشناس تغذیه با اشاره به اینکه متاسفانه امروزه شاهد افزایش روز افزون مصرف قند و محصولات شیرین هستیم، خاطرنشان کرد: «به تدریج که ذائقه مردم به غذاهای شیرین عادت می‌کند، صنایع غذایی نیز به سمت تولید محصولات شیرین‌تری روی می‌آورند و این سیکل معیوب پیوسته در حال چرخش است. براساس توصیه سازمان جهانی بهداشت کمتر از ۱۰درصد انرژی روزانه باید از قندهای ساده تامین شود، ولی در حال حاضر به علت شیوع روزافزون بیماری دیابت، اضافه وزن و چاقی، به تامین کمتر از پنج درصد انرژی روزانه از قندهای ساده تاکید دارد که به طور متوسط برای یک فرد سالم ۲۵ گرم معادل شش قاشق چایخوری است. متاسفانه مصرف قند و شکر پیدا و پنهان (داخل موادغذایی شیرین) در کشور ما حدود ۶۶ گرم است.»/ایسنا

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!