آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۶ تیر

درمان جدید چاقی

۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۲:۵۲ بعد از ظهر سرآشپز
درمان جدید چاقی

در حال حاضر درمان‌های موجود برای چاقی شامل رژیم، ورزش، داروها و عمل جراحی است. تمام این روش‌ها در بسیاری موارد مقید و موفق بوده‌اند، اما تمامشان مشکلات خود را دارند. روش جدید – رگبندی شاهرگی باریاتریک – جایگزین مناسبی است.

عملی جدید به اسم رگبندی شاهرگی باریاتریک، به تازگی در یک مطالعه‌ی مقدماتی آزمایش شد و نظرات را به خود جلب کرد.

یکی از نویسندگان این مطالعه‌ی مقدماتی، دکتر کلیفرد ویس، از دانشگاه جان هاپکینز، نتایج را در نشستی اعلام کرد.

رگبندی شاهرگی باریاتریک چیست؟

این عمل با نام رگبندی شاهرگ گاستریک چپ نیز شناخته می‌شود، سال‌ها به عنوان روشی برای متوقف کردن خونریزی در شرایط بحرانی استفاده می‌شد.

در رگبندی شاهرگی باریاتریک، شریان اصلی که به طاق معده – قسمتی از معده – خون می‌رساند، مسدود می‌شود. این انسداد با قرار دادن مهره‌های میکروسکوپیک در جریان خون توسط یک سوند در کشاله‌ی ران یا مچ انجام می‌شود. سپس مهره‌ها راه خود را به سمت شریان پیدا می‌کنند و رگ‌های کوچکتر را می‌بندند.

اما مسدود کردن جریان خون به سمت طاق معده چه کمکی می‌کند؟ جواب این سوال در نقش هورمونی به نام گرلین است که در مقادیر زیاد در طاق معده تولید می‌شود.

نقش گرلین

گرلین، هورمون گرسنگی لقب گرفته است. وقتی معده خالی است، گرلین ترشح می‌شود و وقتی معده پر و کشیده شده است، تولید گرلین متوقف می‌شود.گرلین یک هورمون پپتید است که بر هیپوتالاموس تاثیر می‌گذارد و هیپوتالاموس احساساتی مثل گرسنگی را کنترل می‌کند و بدن را، مثلا با افزایش حرکت روده، برای غذا آماده می‌کند.

در مجموع، بیش از ۴۰ هورمون کشف شده است که محدودیت غذا خوردنمان را تعیین می‌کنند اما گرلین تنها هورمون کشف شده‌ای است که ما را تشویق به غذا خوردن می‌کند.

رگبندی شاهرگی باریاتریک، با کاهش جریان خونی که به طاق معده می‌رسد، ترشح گرلین را کاهش می‌دهد و به همین علت، احساس گرسنگی کاهش می‌یابد.

دکتر ویس و تیمش به تازگی یک آزمایش بالینی مقدماتی انجام دادند و اسم «رگبندی شاهرگی باریاتریک» را بر روی این روش درمان چاقی قرار دادند. این آزمایشات بر روی ۶ زن و ۱ مرد در سنین بین ۳۱ تا ۵۹ انجام شد.

مطالعات مقدماتی رگبندی شاهرگی باریاتریک

تمام شرکت کنندگان در این آزمایش، BMI بین ۴۰ و ۵۰ داشتند. (بیشتر از بیشترین نمره برای چاقی که ۳۰ است). اما سالم بودند. همه‌ی این ۷ نفر، در قبل و بعد از عملشان آموزش‌هایی دیدند تا بتوانند در راستای کاهش وزنشان در زندگی خود تغییراتی ایجاد کنند.

محققین، کاهش وزن، سطح گرلین، عوارض جانبی عمل و سطح گرسنگی افراد را ۱،۳ و ۶ ماه بعد از عمل اندازه گرفتند.

هیچ کدام از افراد گروه آزمایشی، ذره‌ای تداخل به علت عوارض جانبی تجربه نکردند. تمام آن‌ها کاهش وزن داشتند و حس گرسنگیشان به شکل اساسی کاهش پیدا کرد.

یکی از شاخص‌های اساسی که توسط محققین اندازه گیری شد، میانگین وزن کاهش یافته بود. با این اندازه‌گیری، درصدی از نسبت وزن از دست رفته و وزن ایده‌آل برای هر یک از بیماران به دست آمد. و در ماه اول، سوم و ششم به ترتیب ۵٫۹٪، ۹٫۵٪ و ۱۳٫۳٪ بود.

کاهش حس گرسنگی با پرسشنامه‌ای که بیماران در ۶ روز قبل از عمل و ۶ روز قبل از هر معاینه‌ای که انجام شد، به دست آمد. در هفته‌ی دوم و ماه اول و سوم از اندازه گیری‌ها، افراد به ترتیب ۸۱٪، ۵۹٪ و ۲۶٪ کاهش در احساس گرسنگیشان را گزارش کردند.

در معاینه‌ی ماه سوم، سطح گرلین ۱۷٫۵٪ به طور میانگین کاهش پیدا کرد.

با این که مطالعات مقدماتی در مقیاس‌های کوچک انجام می‌شوند، اما دکتر ویس به شدت نسبت به نتایج مشتاق است. او گفت:

این نتایج اولیه نشان داد که رگبندی شاهرگی باریاتریک امن است و در کمک کردن به بیماران برای از دست دادن مقداری زیاد از وزنشان در مدت زمان کم یا متوسط، بسیار موثر است.

در قیاس با عمل جراحی بای‌پس گاستریک، رگبندی شاهرگی باریاتریک نیاز به بریدگی کمتری بر پوست دارد و زمان کمتری را برای بهبودی نیازمند است.

دکتر ویس یاد آور شدند که به تحقیقات بیشتری برای پی بردن به فواید ممکن رگبندی شاهرگی باریاتریک نیاز است. تا این زمان مطالعات رو به گسترش است و بر روی بیماران بیشتری آزمایش انجام خواهد شد.

عملی که خراش‌های بسیار کمی ایجاد می‌کند، نسبتا امن است و امیدواریم تا موثر باشد، می‌تواند نقشی مهم در کوچک کردن نقش جهان صنعت بازی کند.

منبع آشپزباشی ، ترجمه شده از مدیکال نیوز

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!