آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۰ خرداد

خوردن یک سیب شسته نشده با شما چه می کند

۲۱ آذر ۱۳۹۵ ۱۲:۰۳ بعد از ظهر مرضیه شکری
خورن یک سیب نشُسته با شما چه می کند

سیب ممکن است در نگاه اول درخشان و تمیز به نظر برسد اما این گونه نیست. زمانی که می‌خواهید مسافرت بروید، در یخچال را باز می‌کنید و یک سیب معطر و خوشمزه را بر می‌ دارید تا به هنگام گرسنگی در جاده از آن استفاده کنید ولی متاسفانه یک موضوع مهم را فراموش می‌کنید و آن هم شستن سیب است. حتما با خود فکر می‌کنید که آن را با لباس خود تمیز می‌کنید و سپس می ‌خورید اما این طرز فکر نادرست است.

نگران چه باشیم؟

اگر بتوانید آن را زیر میکروسکوپ تماشا کنید، متوجه خواهید شد که گاز زدن سیب نشسته به معنای خوردن مواد سمی و شیمیایی است که بر روی آن وجود دارد.

بدترین اتفاق چیست؟

بدترین چیزی که ممکن است رخ دهد وجود مواد بیماری‌ زا بر روی پوست سیب است که با خوردن آن وارد بدن خواهد شد. افرادی که سیستم ایمنی سالمی ندارند ممکن است با خوردن همان سیب به بیماری مبتلا شوند. همانطور که می ‌دانید برای اینکه سیب به دست شما برسد سفر طول و درازی را از مزرعه تا خانه طی می‌کند. در این مسیر ممکن است با میکروارگانیسم‌ های مضری در تماس بوده باشد.

کلکسیون مواد بیماری زا

بر اساس مطالعات انجام شده توسط مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ‌ها، بیش از ۹ میلیون نفر از افراد در سال با خوردن غذاهای آلوده بیمار می‌شوند و در این میان میوه و سبزیجات سهم ۴۶ درصدی از این بیماری ‌ها را دارند. مواد بیماری زایی همچون E. coli سالمونلا، لیستریا و نورو ویروس می‌توانند باعث ایجاد اسهال و تب شوند یا نارسایی کلیه و عفونت مجاری ادرار را موجب گردند.

آفت کش ها

سیبی که از روی درخت به زمین می‌افتد، ممکن است با مدفوع حیوانات نیز در تماس باشد. همچنین سیب بر اساس مطالعات انجام شده یکی از محصولاتی است که آفت کش زیادی بر روی آن باقی می‌ماند. مطالعات انجام شده در دانشگاه ایالت تنسی نشان می‌دهد که کشوی سبزیجات کثیف ‌ترین بخش از یخچال فریزر شماست و ممکن است باکتری ‌های زیادی در آن وجود داشته باشد.

از ارگانیک ها هم بترسید

فکر نکنید که سیب ارگانیک نشسته می‌تواند سالم باشد. سطوح کمتر جلا یافته آن نیز می ‌تواند مشکلات موجود را بیشتر کند. سیب‌ هایی که به صورت ارگانیک رشد پیدا می‌کنند ممکن است حفره‌ های زیادی برای حشرات و موجودات دیگر داشته باشند. بنابراین باکتری‌ ها می‌توانند از خارج به داخل آن حرکت کنند.

چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

خبر خوب این است که تا به حال شنیده نشده کسی از طریق باکتری ‌های موجود بر روی سیب بیمار شده باشد. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که پاک کردن سیب با دستمال کاغذی می ‌تواند باکتری ‌های موجود بر روی آن را کاهش دهد. با این حال، شستن سبزیجات و میوه‌ ها همیشه یک گزینه عالی برای از بین بردن مواد بیماری زا و آفت کش‌ ها بوده است. شاید بتوان گفت که شستن سیب با دست و آب روان، بهترین روش برای پاک کردن آن است.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!