آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۵ تیر

خطر خر و پف برای کودکان

۱۶ اسفند ۱۳۹۴ ۴:۲۱ بعد از ظهر مهراد مظاهری
خطر خر و پف برای کودکان

مطالعات جدید نشان داد که والدین بسیاری از کودکانی که مکررا در خواب خر و پف می‌کنند، نمی‌دانند که این موضوع می‌تواند برای سلامت و کیفیت زندگی کودکانشان مضر باشد.

این مطالعه‌ی دانشمندان سوئدی، در مجله‌ی Laryngology & Otology منتشر شد.

محققان می‌گویند بسیاری از کودکان، هر از گاهی خر و پف می‌کنند و اکثرا هم بی خطر است.

اما یادآور شدند، وقتی خر و پف مداوم شود – و معمولا اگر کودک علائمی از وقفه تنفسی در خواب نشان دهد – باید نگران کیفیت خواب کودک شد که ضعف آن می‌تواند به خواب آلودگی در طی روز، تمرکز ضعیف، مشکلات یادگیری، اختلال در رشد و شب ادراری منتج شود.

محققین بیان کردند: کودکانی که به طور مداوم خر و پف می‌کنند معمولا از کیفیت زندگیشان کاسته می‌شود. به طور کلی، این گزاره در تمام کودکانی که از اختلال تنفسی در خواب رنج می‌برند صدق می‌کند.

اختلال تنفسی در خواب، یک اختلال رایج است که در آن به هنگام خوابیدن، تنفس متوقف یا بسیار سطحی می‌شود. وقتی این اتفاق بیفتد شما به شکل پیاپی به خواب عمیق فرو رفته و به خواب سطحی برمی‌گردید.

تنها در یک سوم موارد، کمک پزشکی طلب می‌شود

محققین برای تحقیقشان، ۱۳۲۰ کودک را از نوزاد تا ۱۱ سال، به صورت تصادفی از یک مرکز آمار ملی کودکان سوئد، برای بررسی انتخاب کردند.

از والدین یا مراقبین کودکان خواسته شد تا پرسشنامه‌ای را مربوط به اختلالات تنفسی کودکانشان در خواب در طول یک ماه گذشته، پر کنند و ذکر کنند که آیا با مراکز بهداشتی تماس گرفته و علائم را با آن‌ها در میان گذاشته‌اند.

از ۷۵۴ پاسخ برگی که دریافت شد، ۵٪ از کودکان، در چندین شب در هفته مداوم خر و پف داشتند ، اما تنها یک سوم از این موارد به دنبال کمک پزشکی برای این مسئله رفتند.

دکتر گادنادوتیر، فوق تخصصین جراحی گفت:

مطالعات نشان داد که میزان آگاهی نسبت به تاثیرات منفی اختلالات تنفسی در خواب بر سلامت کودک، کم است و اکثر والدین نمی‌دانند که باید راجع به آن نگران باشند.

او همچنین افزود که مشخصا این آمار به ما نشان می‌دهد باید راهی بیابیم تا بتوانیم به بهترین شکل ممکن والدین را از این بیماری و مراکز درمانش مطلع کنیم.

محققین یادآور شدند که شایع‌ترین دلیل برای خر و پف مداوم در کودکان لوزه‌ی متورم و یا لوزه‌ی سوم است که به راحتی با جراحی قابل درمان و یا بهبودی است.

این تیم تحقیقاتی یادآور شد، والدین کودکانی که به طور مداوم خر و پف می‌کنند باید کودکان خود را برای معاینه نزد پزشک ببرند.

منبع: آشپزباشی ، ترجمه شده از مدیکال نیوز

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!