آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ تیر

خستگی روزانه و ۵ راه حل برای رفع آن

۱۱ دی ۱۳۹۵ ۱۲:۰۱ بعد از ظهر مرضیه شکری
خستگی روزانه و 5 راه حل برای رفع آن

خستگی یکی از ویژگی ‌های بارز انسان‌ های امروزی است. مشکلات و گرفتاری ‌هایی که ما در طول روز با آن ها درگیر هستیم، باعث می‌شود که خیلی زود احساس خستگی کنیم. اما این احساس بیشتر وقت‌ ها جسمی نیست بلکه روحی است.

ما در این نوشتار به بیان ۵ روش ساده می ‌پردازیم که می‌تواند خستگی را طی مدت کوتاهی از ما دور کند و انرژی ما را باز گرداند:

سلامت جسم و روان

در ابتدا باید ببینیم جسم ما سالم است یا نه؟! اگر کارهای روزانه‌ مان زیاد است و وقت کافی برای استراحت نداریم یا اگر مجبوریم با عجله صبحانه بخوریم یا اصلا اشتهایی به خوردن صبحانه نداریم یا این که به اندازه کافی آب نمی‌ نوشیم و ورزش نمی‌کنیم، این دیگر نیازی به علم پزشکی ندارد، زیرا هر کسی می‌داند که در چنین موقعیتی فرد باید در سبک زندگی خود تجدید نظر کند.

به این ترتیب، بهترین کار این است که در غذا خوردن، استراحت کردن، کار کردن و… تعادل را رعایت کنیم، اگر تعادل هم فایده ‌ای نداشت و خستگی ما برطرف نشد، آن وقت باید به پزشک مراجعه کنیم، زیرا بعضی از بیماری ‌ها مثل کم ‌خونی یا کم ‌کاری تیروئید می‌تواند سبب ایجاد احساس خستگی در فرد شود.

خودشناسی

همه انسان ‌ها در بعضی از ساعات روز، قدرت و توانایی‌ شان بیشتر از ساعات دیگر است، بنابر این همیشه سعی کنیم انجام کارهای سخت را به زمانی اختصاص دهیم که سرشار از انرژی هستیم. مثلا، بعضی از مردم سحرخیزند و هنگام ظهر خسته می‌شوند و دیگر تاب و توان چندانی برای کار کردن ندارند و بسیاری دیگر عصرها، بیشترین و مفیدترین بازده کاری را دارند. بنابر این خودتان را خسته نکنید، اوقاتی را که انرژی بیشتری برای کار کردن دارید، شناسایی کرده و بر اساس آن برنامه ‌ریزی کنید.

وسیع کردن افق دید

ممکن است علت بسیاری از خستگی ‌های ما ناشی از احساس ملال و غم و اندوه باشد. برای مثال، وقتی مشغول کاری هستیم که مورد علاقه ماست، مدت ‌ها با تلاش و کوشش آن کار را انجام می‌دهیم بدون این که احساس خستگی و کسالت کنیم یا درگیر احساس ملال و غم و اندوه شویم، زیرا وجود علاقه در کار از جمله عواملی است که خستگی را از بین می‌ برد و به نیروی کار و زندگی ما می‌افزاید، اما وقتی به کاری می‌پردازیم که مطلوب و دلخواه ما نیست، خیلی زود خسته و افسرده می‌شویم.

حالا این سوال مطرح می‌شود که چگونه می‌توانیم به کار خود علاقه ‌مند شویم؟! راهش این است که همیشه مثبت بیندیشیم. برای مثال، با خود بگوییم، من کار، مدیر و همکارانم را دوست دارم، من از حقوق و مزایای کاری خود راضی هستم و…

تمدد اعصاب

تمدد اعصاب، هم جسمی است و هم روحی و تا اندازه‌ ای مربوط می‌شود به شغل ما، زیرا در بیشتر مشاغل فرد نمی‌تواند برای مثلا پنج دقیقه روی تخت دراز بکشد و عضلات خود را شل کند، اما موقع ناهار چنین کاری را می‌توان روی یک صندلی هم انجام داد. البته فکر نکنید که تمدد اعصاب همین چند دقیقه دراز کشیدن و شل کردن عضلات است، بلکه داشتن یک برنامه‌ ریزی دقیق در زندگی نیز جزو تمدد اعصاب محسوب می‌شود. برای مثال ما باید با یک برنامه ‌ریزی درست از اوقات فراغت خود، خوب استفاده کنیم و تفریح و سرگرمی ‌هایی مثل ساختن یک اسباب ‌بازی برای بچه‌ ها یا درست کردن یک باغچه کوچک با گل‌ های رنگارنگ یا خواندن شعر یا گوش دادن به یک موسیقی شاد یا رفتن به یک مکان خوش آب و هوا و از این قبیل، برای خود ترتیب دهیم، زیرا بیشتر مردم ترجیح می‌دهند در اوقات فراغت شان فقط بخوابند، اما همین کارهای ساده، سبب آرامش، رفع خستگی و نیز بازگشت انرژی غیرقابل تصوری به ما می‌شود.

حفظ آرامش

یک راه عالی برای رفع خستگی این است که آرام و صبور باشیم. حتما تا حالا شنیده‌ اید که می‌ گویند، کسی از کار زیاد نمرده است، بلکه برعکس کار زیاد، هم جسم و هم روح انسان را خسته و افسرده می‌کند. باید زمانی هم به جسم و روح خود استراحت دهیم. برای مثال، هر چند وقت یک ‌بار میان طبیعت برویم و در محیطی سبز و سرشار از آرامش قدم بزنیم و نفس عمیق بکشیم، زیرا آرامش فکری برای افرادی که زیاد کار می‌کنند از نان شب هم لازم‌ تر است. این نکته حائز اهمیت است که مردم وقت، نیرو و توان خود را صرف مقابله با استرس و نگرانی‌ هایی می‌کنند که در آن ها وجود دارد. مثل خشم، ترس، حزن و اندوه، وسواس و… اگر بخواهیم به‌خاطر هر مساله ‌ای زود عصبانی شویم یا بخواهیم تا نیمه ‌های شب بیدار بمانیم و مدام فکر و خیال کنیم که مثلا آینده ‌ام چه می‌شود و… طبیعی است که احساس خستگی خواهیم کرد و این احساس را نمی ‌توانیم با قرص خواب خوردن برطرف کنیم، بلکه راهش این است که آرامش خود را حفظ کنیم. برای نمونه، یک پیاده ‌روی یا دوچرخه ‌سواری بیست دقیقه‌ ای به مدت سه روز در هفته راه بسیار مناسبی برای غلبه بر خستگی است، زیرا ورزش باعث افزایش جریان خون در تمام نقاط بدن و باز گشت انرژی به ما می‌شود. به علاوه ورزش احساس آرامشی به انسان می‌دهد که به کمک آن می‌توان در برابر مشکلات زندگی، خونسردی و انعطاف بیشتری از خود نشان داد.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!