آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۷ اردیبهشت

خداحافظی با تبخال برای همیشه !

۱۶ مرداد ۱۳۹۵ ۱۲:۲۰ بعد از ظهر مرضیه شکری
خداحافظی با تبخال برای همیشه!

با شنیدن نام تبخال اولین تصوری که به ذهن خطور می‌کند، تاول دردناک و متورم در ناحیه دهان است، در حالی که این ویروس می‌تواند منجر به نابینایی، نقص هنگام تولد و حتی سرطان شود. به گزارش فاکس نیوز، محققان دانشگاه اوترخت در هلند با استفاده از یک روش اصلاح ژنتیکی به روشی دست یافتند که ویروس تبخال را غیر فعال می‌کند.

تبخال ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس یا HSV است که می‌تواند در هر قسمت بدن تأثیر بگذارد. البته دهان شایع‌ترین محل رشد و تکثیر ویروس است. معمولاً درمان تبخال ساده نیست و فقط می‌توان با داروهای مختلف از تکثیر آن جلوگیری کرد.

روش محققان دانشگاه اوترخت در هلند بر مبنای تغییر DNA در ویروس است. با استفاده از یک روش اصلاح ژن به نام CRISPR/Cas می‌توان DNA را در یک نقطه دقیق برش داد. محققان با آزمایش این روش روی سلول‌های آلوده به ویروس Epstein-Barr، دریافتند که برش DNA در یک نقطه فعالیت ویروس را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد، ولی اگر برش در دو ناحیه باشد، فعالیت ویروس تا ۹۵ درصد کاهش می‌یابد. محققان بر این باورند که با این روش می‌توان ژنوم نهفته در سلول‌های آلوده را حذف کرد.

با استفاده از این روش می‌توان از تکثیر ویروس‌های مقاوم‌تر تبخال نیز جلوگیری کرد. محققان در تلاش هستند تا با توسعه این روش، ویروس را در مرحله نهفته و فعال نابود کنند.

نقطه اثر ویروس تبخال، تمام بدن است که دهان شایع‌ترین قسمت محسوب می‌شود./ایرنا

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!