آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۸ خرداد

حل مشکل اختلال تیروئید با تغذیه

۱۳ دی ۱۳۹۵ ۵:۰۴ بعد از ظهر مرضیه شکری
حل اختلال تیروئید با تغذیه

یکی از سؤالات بسیار رایج بیماران، نوع رژیم غذایی مناسب برای بیماری ‌شان است. واقعیت این است در مورد بیماری ‌های تیروئید ، تغذیه خیلی اهمیت ندارد و فقط موارد خاص و محدودی است که توجه به آن ها اهمیت دارد و خواندن این چند سطر می‌تواند به این موضوع کمک کند.

تنها و تنها یُد

نکته اصلی این است که مهم ‌ترین ماده مغذی برای ساخته شدن هورمون‌ های تیروئید، یُد است. ید عنصری است که به صورت نمک در دریا به ‌وفور موجود است. از آنجا که در گذشته تمام زمین را دریا فرا گرفته بود، خاک خشکی ‌های نزدیک دریا نیز ید دارد و بدن تمام گیاهان و جانوران که غذایشان از خاک به دست می ‌آید، حاوی ید است‌.

البته ید موجود در بدن جانداران دریایی بسیار زیادتر است، زیرا خشکی‌ ها طی سالیان متمادی از ید تخلیه شده‌ اند و در برخی مناطق که دور از دریا هستند ید بسیار ناچیز است. به این ترتیب واضح است که غذاهای دریایی و نمک حاوی ید خوبی هستند و از طرف دیگر مواد غذایی که از گیاهان و جانداران در نقاط دور از دریا تهیه می‌شوند، ید کافی ندارند.

عوارض کمبود یُد

کمبود ید مواد غذایی در سال ‌های نسبتا دور، علت اصلی بیماری گواتر و کم‌ کاری تیروئید در ایران بوده است. در سال ‌های اخیر برنامه‌ ریزی سازمان بهداشت جهانی و همکاری ایران منجر شد تمام نمک های خوراکی موجود در فروشگاه ‌ها با مقدار کمی ید غنی شوند‌. بنابر این در دهه‌ های اخیر، کمبود ید و گواتر ناشی از آن بسیار کم رخ می‌دهد.

نکته جالب و اساسی این است که به‌ رغم این تلاش بین‌ المللی، عده‌ ای سودجو با این بهانه که نمک ‌های ید ‌دار دارای عارضه هستند، مردم را به خوردن انواعی از نمک غنی نشده مثل سنگ نمک ترغیب می‌کنند. این مشکل زمانی بدتر می‌شود که خانم ‌های باردار نمک‌ های متفرقه می ‌خورند و دچار کمبود ید و عوارض آن می‌شوند. باید بدانیم خانم‌ های باردار نیاز زیادی به ید دارند و خوردن غذاهای دریایی و نمک‌ های معمولی موجود در سوپر‌مارکت‌ ها برای این منظور کافی هستند.

دشمنان یُد را بشناسید

کلم، شلغم، ترب سیاه و هم خانواده ‌هایشان دارای ماده‌ ای هستند که می‌تواند ید را دفع کند. اگر این مواد خیلی زیاد مصرف شوند ممکن است بیماران دچار کم‌ کاری تیروئید و گواتر و تشدید بیماری شوند. نکته مهم این است که خوردن این مواد با مقادیر محدود و معقول مشکل ایجاد نمی‌کند و نباید بیماران را به کلی از خوردن مواد غذایی مفید محروم کنیم.‌ یک موضوع مهم دیگر این است که بیماری ‌های تیروئید مختلف هستند و در مورد برخی از انواع این بیماری‌ ها مثل توده‌ های خوش‌ خیم و بدخیم و نیز بیماری پرکاری تیروئید هیچ‌ گونه رژیم خاصی تاثیر ندارد و فقط در مورد گواترها و کم ‌کاری‌ها، به رعایت رژیم مختصری نیاز است.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!