آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ اسفند

حشرات قابل هضم جایگزین گوشت

۲۱ آذر ۱۳۹۵ ۶:۰۸ بعد از ظهر سرآشپز
حشرات قابل هضم جایگزین گوشت

ایده‌ی خوردن حشرات به عنوان جایگزین پایدارتری برای گوشت و ماهی،  چه دربین متخصصان تغذیه و چه در صنعت هیاهو به پا کرده است. گزارشی که در مجله‌ی ACS’ Journal of Agricultural and Food Chemistry منتشر شد، ازآزمایشی می گوید که مواد مغذی – مخصوصا آهن – قابل دریافت از ملخ، جیرجیرک، و سایر حشرات را با گوشت مقایسه کرده است. آن‌ها دریافتند که از نظر غذایی، حشرات می‌توانند جای گوشت را پر کنند!!!
شاید خوردن حشرات، برای بسیاری از افراد نه تنها اشتها برانگیزنباشد بلکه چندش آور هم باشد اما در تغذیه‌ی مردم بسیاری از مناطق دنیا وجود داشته‌اند که بنا بر گزارش سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل، بیش از ۲ میلیارد نفر در این مناطق زندگی می‌کنند. همچنین در این گزارش اشاره شد که حدود ۱۹۰۰ گونه از حشرات به عنوان منبع غذایی در جهان ثبت شده‌اند. این که حشرات منبع پروتئین هستند را به خوبی متوجه شده‌ایم، اما اگر دنیا بخواهد از حشرات به جای گوشت استفاده کند،  نیاز است که چیزی بیش از پروتئین ما را تامین کنند. آهن یک مواد مغذی مهم است که کمبود آن در رژیم‌هایی که گوشت در آن وجود ندارند احساس می‌شود که می‌تواند منجر به قدرت ادراک و امنیت کمتر، توانایی بارداری کمتر و مشکلات دیگر ‌شود.
محققان، محتوای ملخ ، جیرجیرک، کرم میل و کرم بوفالو را از نظر مواد معدنی‌ای که در خود داشتند مقایسه کردند و با استفاده مدلی از سیستم گوارش انسان محاسبه کردند که چه مقدار از این مواد مغذی جذب خواهند شد. حشرات سطوح متفاوتی از آهن، کلسیم، مس، منیزیم، منگنز و روی داشتند. به طور مثال، جیرجیرک‌ها مقدار بیشتری از آهن نسبت به سایر حشرات داشتند و مواد معدنی مانند کلسیم، مس و رویی که از ملخ، جیرجیرک و کرم میل به دست آمد، راحت‌تر از همین مواد معدنی‌ای که از گوشت به دست آمد جذب شدند. به همین دلیل، نتایج از این ایده‌ که حشرات می‌توانند نیاز جمعیت رو به رشد جهان به مواد مغذی را تامین کند، پشتیبانی می‌کند.

کانال اخبار آشپزباشی
برچسب‌ها, , ,
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

پاسخ دهید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!