آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ تیر

حساسیت به لاکتوز و راه شناسایی آن

۲۷ دی ۱۳۹۵ ۱۲:۰۱ بعد از ظهر مرضیه شکری
حساسیت به لاکتوز و راه شناسایی آن

طبق برآورد مؤسسه ملی بهداشت آمریکا، ۶۵ درصد از انسان ‌ها در هضم لبنیات مشکل دارند. این موضوع معناهای زیادی دارد. حساسیت به لاکتوز در سطح ابتدایی یعنی عدم توانایی هضم کامل لاکتوز، شکری که در لبنیات وجود دارد. در دوران نوزادی، بدن میزان زیادی از آنزیمی به نام لاکتاز تولید می‌کند که مسئول تجزیه لاکتوز است. امری عادی است که پس از دوران نوزادی، بدن لاکتاز کمتری تولید می‌کند، اما بدن برخی افراد میزان بسیار کمتری لاکتاز تولید می‌کند. اگر این افراد در یک وعده غذایی میزان زیادی لاکتوز مصرف کنند، باعث بروز گاز معده، نفخ و اسهال می‌شود.

تعریف حساسیت به لاکتوز

توصیف میزان زیاد لاکتوز در افراد مختلف متفاوت است. این میزان طیف گسترده ‌ای دارد. افرادی که حساسیت شدیدی نسبت به لاکتوز دارند، نمی‌ توانند حتی چند جرعه شیر را نیز هضم کنند. با این حال، در بیشتر افراد، ۱۲ گرم لاکتوز باعث بروز علائم می‌شود.

۱۲ گرم لاکتوز معادل ۲۲۶ میلی ‌لیتر شیر یا یک فنجان بستنی است. ۳۰ دقیقه الی ۲ ساعت پس از مصرف این میزان لاکتوز، صدای غرش شکم را احساس خواهید کرد. مواد غذایی خاصی مانند پنیر و ماست لاکتوز کمتری دارند. در نتیجه یک تکه پیتزای پنیری مشکلی برایتان ایجاد نمی‌کند.

استفاده از خوراکی های کمکی برای کاهش حساسیت

اگر لبنیات را به تنهایی مصرف کنید و در کنار آن‌ها مواد غذایی دیگر برای کمک به جذب لاکتوز مصرف نکنید، علائم حساسیت به لاکتوز شدیدتر می‌شود. اگر در منطقه‌ای از جهان زندگی می‌کنید که مصرف لبنیات در آن کمتر است، احتمالاً دچار سطح ابتدایی حساسیت به لاکتوز هستید. مردم آفریقا، آسیا و اسپانیا بیشترین شیوع حساسیت به لاکتوز را دارند. این در حالی است که شمال اروپا کمتر دچار این مشکل هستند.

یک راه حل ساده

خبر خوب این است که یک راه‌ حل ساده برای افرادی که شیر دوست دارند و به لاکتوز حساسیت دارند، وجود دارد. زمانی که هوس لبنیات می‌کنید، یک کپسول لاکتائید نیز همراه آن مصرف کنید. این کپسول حاوی لاکتاز است و باعث می‌شود به راحتی بستنی دلخواه خود را در عرض ۳۰ الی ۴۵ دقیقه پس از مصرف، کامل هضم کنید.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!