آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۹ خرداد

جلوگیری از ام‌اس با قهوه

۲۵ اسفند ۱۳۹۴ ۶:۳۵ بعد از ظهر سرآشپز
جلوگیری از ام‌اس با قهوه

اگر تلاش در کم کردن تعداد فنجان قهوه‌های روزانه‌ی خود دارید، دست نگه دارید و مقداری تأمل کنید.تحقیقات منتشر شده در مجلهNeurology, Neurosurgery and Psychiatry، نشان داد که خصوصیات ضد التهابی و نوروپروتکتیو قهوه، از احتمال ابتلا به ام‌اس می‌کاهد.

سازمان ملی بیماری‌های عصبی و سکته (NINDS)، ام‌اس را یک بیماری غیرقابل پیش بینی سیستم مرکزی عصبی خواند که علائم آن می‌تواند خفیف یا بسیار شدید باشد. ام‌اس، ارتباط بین مغز و سایر بدن را قطع می‌کند.

قهوه شامل بیش از ۱۰۰۰ ترکیب فعال زیستی، مانند محرک سیستم عصبی مرکزی (CNS) و کافئین، است.

شاخصه‌ی نوروپروتکتیو کافئین می‌تواند تولید موادی که در واکنش‌های التهابی شرکت دارند را سرکوب کند.

مطالعات قبلی، مصرف زیاد قهوه را با کاهش احتمال بیماری‌های قلبی عروقی، سکته و دیابت نوع ۲، همراه دانستند. در مدل‌های حیوانی بیماری آلزایمر، کافئین به محافظت در مقابل ترشح سد خونی مغز کمک می‌کند.

اطلاعات تحقیق کنونی از دو مطالعه جامعه نمونه آماری بدست آمدند.

محققین سوئدی، ۱۶۲۰ بزرگسال را که مبتلا به ام‌اس بودند و ۲۷۸۸ مورد سالم را با توجه به تطابق جنسی و سنی مقایسه کردند. و در آمریکا، ۱۱۵۹ بیمار مبتلا به ام‌اس با ۱۱۷۲ فرد سالم مقایسه شدند.

۳۱٪ کاهش خطر ام‌اس با ۶ فنجان در روز

در هر دو مطالعات، شرکت کنندگان اطلاعات مربوط به قهوه نوشیدن خود را در اختیار محققین گذاشتند.

مصرف روزانه شرکت کنندگان سوئدی بسته به سن آن‌ها، از ۱۵ تا ۱۹، تا ۴۰ سالگی و از ۴۰ به بالا ، تقسیم بندی شدند.

در آمریکا، شرکت کنندگان، اطلاعات مربوط به بیشترین مصرف روزانه‌ی قهوه‌ی خود را در اختیار محققین گذاشتند و از آن‌هایی که بیشتر از یک یا دو فنجان در روز می‌نوشیدند، خواسته شد تا سنی که شروع به مصرف معمول قهوه کردند را نیز ذکر کنند.

سپس، محققین مقدار مصرف قهوه را در شروع و قبل از شروع علائم ام‌اس تخمین زدند و نتایج را با اطلاعات گروه سالم مقایسه کردند.

در هر دو مطالعات، بیشتر بودن احتمال ابتلا به ام‌اس در افرادی که قهوه‌ی کمتری در طی روز می‌نوشیدند، مرتبا دیده می‌شد. حتی بعد از در نظر گرفتن عواملی مانند استفاده از دخانیات و میزان وزن در دوره‌ی بلوغ هم، نتایج تفاوتی نکرد.

در مطالعات سوئدی‌ها، مقدار مصرف قهوه، هم در شروع علائم ام‌اس و هم در ۵ تا ۱۰ سال قبل از شروع آن، با میزان احتمال بروز ام‌اس رابطه‌ی عکس داشت.

آن‌هایی که بیش از ۶ فنجان در روز (+۹۰۰ میلی لیتر) قهوه می‌نوشیدند، بین ۲۸ تا ۳۰ درصد کمتر احتمال داشت ا به ام‌اس دچار شوند.

مطالعات انجام شده در آمریکا نشان داد، برای آن‌هایی که حداقل ۵ سال قبل از بروز علائم، روزانه بیش از ۹۴۸ میلی لیتر قهوه می‌نوشیدند، بین ۲۶ تا ۳۱ درصد کمتر از آن‌هایی که اصلا قهوه نمی‌نوشیدند احتمال خطر پیش‌بینی کرد.

آن چه از مطالعات برداشت شد، آن بود که هرچه بیشتر قهوه بنوشید، احتمال ابتلا به ام‌اس در شما بیشتر کاهش پیدا خواهد کرد. اما محققین گفتند، از آن جایی که مطالعات تماما شهودی بودند، نمی‌توان یک رابطه‌ی علت و معلولی را از آن‌ها برداشت کرد.

نیاز به تحقیقات بیشتر برای یافتن نقش قهوه

محدودیت‌هایی مانند احتمال تغییر میزان مصرف قهوه‌ی بیماران مبتلا به ام‌اس، در فاصله زمانی که مبتلا به ام‌اس تشخیص داده شدند و وقتی که به سوال‌ها جواب می‌دادند، توانایی تحت تاثیر قرار دادن نتایج را دارد. و احتمال دارد که شرکت کنندگان، میزان مصرف قهوه‌ی خود را به درستی به یاد نیاورده باشند.

همچنین ممکن است که این تاثیرات، به علت ماده‌ی دیگری در قهوه باشد و نه کافئین.

در هر صورت، نتایج به دست آمده، مطالعات قبلی انجام شده برای ام‌اس بر روی حیوانات را تایید کرد و بر مدارک موجود مبنی بر حفاظت کافئین در مقابل بیماری‌های مخرب اعصاب مانند آلزایمر و پارکیینسون، افزود.

محققین کانادایی در سرمقاله‌ای مرتبط، به تناقضات موجود در مطالعات پیشین اشاره کردند، اما بر امیدشان برای یافتن درک بهتری از دلایل ام‌اس و پیدایش راه‌های جدید درمانی برای آن نیز تاکید داشتند و نوشتند:

با این که بحث بر سر امکان جلوگیری از ام‌اس با نوشیدن قهوه باقی است، اما نتایج بدست آمده بر فواید سلامتی روز افزون قهوه اضافه کرد. واضح است که برای فهم نقش قهوه در شکل گیری ام‌اس و چگونگی رابطه‌ی بین آن‌ها، به تحقیقات بیشتری نیاز است.

محققین یاد آور شدند که با این که توانایی جلوگیری از ام‌اس با نوشیدن قهوه توسط این یافته‌ها تایید نشد، امامدارکی را ارائه داد که باز هم از مفید بودن قهوه برای سلامتی خبر داد.

منبع:آشپزباشی ، ترجمه شده از مدیکال نیوز

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!