آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۰ خرداد

جشنواره بین المللی آش ایرانی

۱۶ شهریور ۱۳۹۴ ۱۱:۲۳ قبل از ظهر مهراد مظاهری
همه چیز درباره جشنواره بین المللی آش ایرانی

سرویس : اخبار

شهر زنجان مدتی است که میزبان جشنواره بین المللی آش ایرانی است. این جشنواره که دو روز پیش دهمین دوره آن نیز به پایان رسید.به منظور معرفی آش ایرانی و برگزاری یک رقابت سالم برای انتخاب آش برتر از لحاظ کیفیت و اصالت است. دهمین دوره این جشنواره نسبت به دوره های قبل ویژگی دیگری داشت و آن هم برگزاری همزمان با یک جشنواره جالب دیگر به نام جشنواره جاده اکو – جاده ابریشم بود که امسال نخستین دوره ی این جشنواره در شهر زنجان و در کنار جشنواره آش برگزار گردید.در جشنواره آش ایرانی بیش از ۶۰ آش به عموم معرفی شد و در رقابت قرار گرفت.شرکت کنندگان از ۲۶ استان کشور در این جشنواره حضور یافته و آش های متنوع خود را برای بازدیدکنندگان عرضه کردند. از این میان ۳ آش برای راهیابی به مرحله نهایی انتخاب شدند ، در حاشیه برگزاری این جشنواره برنامه های جالب دیگری نیز اجرا شد که از جمله آن می توان به شش شب فرهنگی اشاره کرد.در هر شب بازدید کنندگان با فرهنگ یکی از استانهای کشور آشنا شدند.

آیین های سنتی و آداب و رسوم محلی و رقصهای آیینی از جمله مواردی است که در این شبها به نمایش گذاشته شد.در این میان نظم و مهمان نوازی ساکنان زنجان بی نظیر بود رتبه برتر  دهمین جشنواره ملی آش ایرانی  گفت: نظم و میهمان نوازی استان زنجان در برگزاری جشنواره ملی فوق العاده بود.

بتول نقدی دارنده رتبه دوم  رقابت های دهمین جشنواره بین المللی آش ایرانی که از ایلام به زنجان سفر کرده بود  خاطر نشان کرد: من دو سال است در جشنواره بین المللی آش ایرانی شرکت می کنم  مدیریت جشنواره آنچنان مناسب است که نیازی نیست لب به درخواست بگشاییم.

وی  با اشاره به رونق گرفتن جشنواره بین المللی آش ایرانی طی سال های متمادی ابراز کرد: استقبال و فروش آش بسیار عالی بود، آن قدر که کف دست هایم به دلیل هم زدن حجم زیاد آش تاول زده است.
بتول نقدی  در دهمین جشنواره ملی آش ایرانی به میزبانی زنجان ، با طبخ آش “مانشت” که از نام کوهی در ایلام گرفته شده  توانست رتبه دوم جشنواره آش را کسب کند.

استفاده از سبزیجات کوه مانشت ،برای طبخ آش مانشت پودر استخوان و آب سبوس برنج موجب غنا بخشی به این آش ایرانی گردید.

همچنین داور دهمین جشنواره بین المللی آش ایرانی چهارشنبه شب در حاشیه داوری جشنواره آش ابراز کرد: طی ده دور برگزاری جشنواره ملی آش ایرانی در زنجان انعکاس اخبار این جشنواره ایران، زنجان ، غذای ایرانی و آش ایران را به مردم دنیا معرفی کرد.

وی با بیان اینکه همه کشورها آش های مخصوصی دارند خاطر نشان کرد: آش ایرانی نسبت به آش های موجود در دنیا متنوع تر و مغذی تر است.

این مدرس آشپزی ادامه داد: طبخ سنتی اش ایرانی  و مواد متنوع و مغذی آن وجه تمایز آَش ایرانی با آَش سایر مناطق دنیاست.

شیرازی ضمن ابراز خرسندی از تدبیر استان زنجان در برگزاری جشنواره آش ایرانی  تصریح کرد: برگزاری این جشنواره از سوی استان زنجان  جای تقدیر دارد.

وی پیشنهاد کرد: با توجه به اینکه جغور بغور غذای سالم و غذای سنتی زنجان است باید جشنواره های متعددی در این زمینه برگزار کرد.

شیرازی گفت:جشنواره جغوربغور از سوی سایر مناطق کشور و سایر کشورها نیز مورد استقبال خواهد بود.

در نهایت دهمین دوره جشنواره بین المللی آش ایرانی از ۹ شهریور لغایت ۱۳ شهریور برگزار گردید و  اختتامیه آن بعدازظهر جمعه با حضور معاون سازمان میراث فرهنگی در سینما روباز مجموعه تفریحی ائل داغی گاوازنگ زنجان برگزار شد.

 

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!