آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۰ اردیبهشت

جدی بگیرید! تب کریمه کنگو در کمین است

۲۳ شهریور ۱۳۹۵ ۴:۲۳ بعد از ظهر مرضیه شکری
جدی بگیرید! تب کریمه کنگو در کمین است

بیماری مشترک بین انسان و حیوان کم نیست و در واقع بیماری ‌های زیادی از حیوان به انسان منتقل می‌شود. بیماری‌ های تب کریمه کنگو ، هاری، سیاه ‌زخم و… از جمله بیماری ‌های مهمی است که از حیوانات به انسان منتقل می‌شود.

تب کریمه کنگو یکی از مهمترین بیماری ‌هایی است که عمدتا از طریق ذبح غیر اصولی و غیر بهداشتی دام‌ های آلوده، خارج از کشتارگاه و خوردن گوشت و جگر خام و نیمه پخته آن به انسان منتقل می‌شود. عامل دیگر انتقال این بیماری نیش کنه‌های آلوده است. البته انتقال بیماری از طریق نیش کنه خطر جدی برای انسان ندارد.

ذبح دام خارج از کشتارگاه‌ ها، غیرقانونی است، با توجه به اینکه در فصل انتقال بیماری قرار داریم و تب کریمه کنگو در ۲۰ تا ۵۰ درصد موارد خطر جدی ایجاد می‌کند، مردم از ذبح دام خارج از کشتارگاه ‌ها پرهیز کنند.

با این وجود در صورت ذبح دام خارج از کشتارگاه توصیه می‌کنیم ابتدا تا ۲۴ ساعت گوشت را در دمای صفر تا چهار درجه در یک یخچال جداگانه نگهداری کنند تا با افزایش اسید در گوشت بیماری ‌های احتمالی موجود در آن از بین برود و موجب انتقال بیماری نشوند.

همچنین در هنگام ذبح موارد ایمنی را رعایت کرده و از دستکش، چکمه و عینک برای ذبح دام استفاده کنند و به گوشت تازه ذبح شده دست نزنند./ایسنا

علی‌محمد صفری – کارشناس بیماری‌های مشترک بین حیوان و انسان

Save

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!