آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ تیر

توجه! رژلب حاوی سرب و فلزات سرطان زاست

۳ مهر ۱۳۹۵ ۴:۰۰ بعد از ظهر مرضیه شکری
توجه! رژلب حاوی سرب و فلزات سرطان زاست

رژلب یکی از محصولات پر استفاده توسط خانم هاست. اما استفاده از آن چندان هم بی خطر نیست.رژ لب به عنوان یک فرآورده آرایشی مواد مضر زیادی همچون  فلزات سمی سنگین سرب، کادمیوم، جیوه و آنتیموان در خود دارد. وقتی رژ لب برای ساعت های طولانی روی لب باقی می ماند ممکن است به طور ناخواسته و در اثر خوردن یا آشامیدن مواد غذایی، بلعیده شود که نتیجه آن تماس بدن با مواد سمی است.

عناصر مذکور به  عنوان مواد اولیه رژ لب ها، موم، روغن، الکل و رنگ است که از آلاینده های معمول زیست محیطی هستند. این مواد مضر در محصولات آرایشی وجود دارد و به مرور زمان در بدن تجمع و باعث بروز مسمومیت می شود. گرچه سرب جزء سازنده رژ لب نیست اما با هدف تثبیت کنندگی رنگ، در تولید رنگ قرمز از  ترکیبات آن استفاده می شود.

متاسفانه قوانین مربوط به محصولات آرایشی حد مجاز معینی از غلظت فلزات سمی را به عنوان ناخالصی در محصولات آرایشی ارائه نداده است. همواره توجه بر این است که میزان سرب بیشتر ۱۰ppmنباشد. مصرف کادمیوم  هم به هر مقداری در مواد آرایشی ممنوع شده  است.

استفاده بیش از حد این مواد می توانند موجب انواع سرطان ها در اثر تجمع زیاد این فلزات در بدن شود. سرب می تواند از طریق مادر و از راه جفت وارد بدن جنین شود و اثراتی مانند مرگ جنین و زایمان نارس را به همراه بیاورد.

مطالبی که  بیان شد صرفا از منظر سلامتی و بهداشت است و اینگونه نیست که عده ای تصور بکنند غرض از چنین گفته هایی، آسیب شناسی  فرهنگی و اجتماعی است که این مقولات متولیان خود را دارد اما محققان غربی که در کشورهایشان  هیچ گونه محدودیتی برای آرایش و جلوه نمایی خانم ها وجود ندارند نیز، به این نتایج علمی رسیده اند.

دکتر مصطفی اسماعیلی – رئیس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو

Save

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!