آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۸ خرداد

توجه! خس خس سینه با شما حرف می زند

۲۸ آبان ۱۳۹۵ ۴:۰۱ بعد از ظهر مرضیه شکری
توجه! خس خس سینه با شما حرف می زند

خس ‌خس سینه علامت مشخصه آسم است. آسم حساسیت بیش از حد شش‌ ها است که باعث التهاب و انقباض مجاری تنفسی می‌شود. این مجاری نازک می‌شوند و انقباض ماهیچه‌ ها آنها را بیشتر می‌ فشارند و این فشردگی دوگانه تنگی نفس می ‌آورند. مبتلایان به آسم همیشه خس‌ خس سینه ندارند. خس‌ خس نیاز به یک آغازگر دارد. ولی اگر مجاری خیلی حساس باشند، آغازگر برای آن فراوان است.

بوی هر چیزی مثل بخارهای مختلف، دود سیگار، عطر، حتی بوی توالت، می‌تواند در افراد مبتلا به آسم ایجاد خس ‌خس کند. همچنین کار طولانی در محیط باز بافت نایژه‌ ها را خشک کرده و ماهیچه ‌های صاف اطراف آنها را منقبض می‌کند. آلرژی، عفونت، و تنش‌های روانی را هم به این آغازگرهای خس ‌خس اضافه کنید. اما همه خس‌ خس‌ ها مربوط به آسم نیستند.

دلایل ایجاد خس خس در سینه

عفونت‌ های ساده، مثل سرما خوردگی، یا ویروسی، مثل سینه پهلو، مجاری تنفسی را پر از ترشحات مخاطی کرده و بدون هیچ سابقه آسم ایجاد خس‌ خس هم می ‌سازد. همچنین خس‌ خس می‌تواند نشانه وجود آمفیزم باشد که تخریب حبابچه‌ های هوایی شش ‌ها است. خس‌ خس آسم، آمفیزم و برونشیت مزمن معمولاً در هنگام بازدم است. وجود خس ‌خس در هنگام دم معمولاً به‌علت انسدادی در بخش فوقانی مجاری تنفسی است.

در واقع، هر عفونت یا تورم حنجره یا نای می ‌تواند تنفس را صدادار کند که آن را خرخر می ‌نامند. وارد شدن چیزی در مجرای تنفسی هم این حالت را به ‌وجود می‌آورد. علت هر چه باشد، خرخر همیشه یک زنگ اخطار است و مراقبت فوری پزشکی را لازم دارد. گاهی علت اصلی خس‌ خس گرفتاری‌ مجاری تنفسی نیست. مثلاً ضعیف کار کردن قلب باعث جمع شدن مایع در شش ‌ها می‌ گردد که مجاری را می‌ بندد و ایجاد خس ‌خس می‌کند.

به‌ علاوه، وقتی نفس می‌ کشید، هوا به آب برخورد کرده و صدای قل‌ قلی ایجاد می‌کند که پزشکان آن را رال می ‌نامند. می‌‌دانید چگونه می‌‌توانید خس‌ خس بیماری قلبی را تشخیص دهید؟ از روی وجود تورم در پاها.

درمان خس‌خس سینه

  • اگر دچار خس‌ خس شده‌ اید، فکر نکنید که سوت زدن خودکار را یاد گرفته ‌اید. این مسئله مهمی است. اگر آسم ندارید. سرما هم نخورده‌ اید، فوراً به پزشک یا یک مرکز درمانی مراجعه کنید، مخصوصاً اگر خس‌ خس در هنگام دم باشد.
  • سرفه کنید. اگر خس‌ خس با چند سرفه پاک‌ کننده مجرای تنفس از مخاط از بین برود، احتمالاً دچار سرماخوردگی یا عفونت ویروسی شده ‌‌اید. رنگ مخاط شدت بیماری را تعیین می‌کند.
  • مخاط زرد معمولاً نشانه عفونت باکتریایی است و ممکن است نیاز به درمان با آنتی ‌بیوتیک داشته باشید. اگر مخاط سفید یا شفاف است، روش‌ های درمانی گفته شده در بخش سرفه و عطسه را انجام دهید.
  • قهوه بخورید. نوشیدن دو فنجان قهوه کافئین ‌دار خس خس ناشی از آسم را آرام می‌کند و اگر تصمیم به رفتن نزد پزشک به خاطر خس ‌خس نامعلوم دارید، خوردن یک نوشابه کولادار با یک فنجان قهوه برای این که بدانید خس ‌خس آرام می‌شود یا نه ضرری ندارد.
  • التهاب شش را درمان کنید. چند داروی مؤثر در درمان خس‌ خس ناشی از آسم وجود دارد که پزشک آن ها را تجویز می‌کند. ضد حساسیت کرومولین سدیم و کورتیکوستروئید استنشاقی عمده ‌ترین داروهای کاهش التهاب مجاری تنفسی هستند. اما نتیجه درمان فوراً دیده نمی‌شود. این یک درمان تدریجی است و کورتیکوستروئید به کاهش التهاب و تحریک آسم کمک زیادی می‌کند.
  • نای را گشاد کنید. داروهای گشاد کننده نای باعث شل شدن فوری ماهیچه ‌های آن در هنگام آسم می ‌شوند. این داروها برای گشاد کردن مجاری هوایی در آمفیزم و برونشیت مزمن نیز از کورتیکوستروئیدها مؤثرترند.
  • از حمله آسم پیشگیری کنید. استفاده به موقع دارو را درست به‌ خاطر بسپارید. اگر خس‌ خس شروع شود، وحشت نکنید، حالا می ‌دانید چه باید بخورید.
  • داروهای دیگر را دور بریزید. به‌ خاطر عوارضی مثل بالا بردن فشار خون، تندی نبض، و تپش قلب پزشکان تمایلی به استفاده از داروهای بدون نسخه در درمان خس‌ خس ندارند. اگر می‌ دانید که آسم دارید می ‌توانید از افشانه‌ های آدرنالین استفاده کنید.
  • اگر وجود آسم تشخیص داده نشده است، سعی نکنید با داروهای بدون نسخه خود درمانی کنید. وقت را هدر ندهید و فوراً در جستجوی درمان طبی باشید. شما نمی‌دانید علت خس ‌خس چیست و تاخیر ممکن است خطرناک باشد.

Save

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!