آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۱ خرداد

تهدید نوشابه های انرژی زا بر سلامتی

۲۶ مرداد ۱۳۹۴ ۱۰:۴۶ قبل از ظهر مهراد مظاهری
تهدید نوشابه های انرژی زا بر سلامتی

تهدید نوشابه های انرژی زا بر سلامتی

سال گذشته سازمان جهانی بهداشت پس از پی بردن به افزایش مصرف نوشابه های انرژی زا، این نوشابه ها را تهدیدی برای سلامت عمومی و امنیت غذایی عنوان کرد.

به گزارش ساینس مدیکال،به نقل از سرویس بهداشت ملی انگلیس، اداره نظارت بر دارو و موادغذایی آمریکا و کارخانه تولید نوشابه های انرژی زا ‘رد بول’،کافیین موجود در نوشابه های انرژی زا در عرض ۱۰ دقیقه بعد از مصرف یک نوشابه انرژی زا وارد جریان خون شده و باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود.

۱۵ تا ۴۵ دقیقه بعد از مصرف نوشابه های انرژی زا سطح کافیین در جریان خون به اوج خود می رسد و در نتیجه فرد احساس هوشیاری بیشتری می کند و تمرکز تقویت شده ای را تجربه می کند. کافیین به صورت یک ماده غذایی و دارویی موذی عمل می کند به این گونه که به طور موقت مسیرهای آدنوزین (یک ماده شیمیایی که باعث احساس خستگی می شود) را مسدود می کند و به انسان اجازه می دهد مولکول هایی را که باعث ایجاد احساس خوب در مغز می شوند مانند دوپامین راحت تر ، آزاد کند.

تمام کافیئن در عرض ۳۰ تا ۵۰ دقیقه بعد از مصرف یک نوشابه انرژی زا جذب می شود و کبد با نشت قند بیشتر در جریان خون، واکنش نشان می دهد. در مدت یک ساعت، فروکش اثرات کافیئن آغاز می شود و افت قند خون ایجاد می شود. کاهش سطح انرژی آغاز شده و فرد دچار خستگی می شود.

پنج تا شش ساعت طول می کشد تا بدن به کاهش ۵۰ درصدی مقدار کافیئن در جریان خون، برسد.
حدود ۱۲ ساعت طول می کشد تا کافیئن بطور کامل از جریان خون پاک شود؛ با این وجود سرعت پاک شدن کافیین از بدن به عوامل فردی ارتباط دارد.

بارداری، آسیب کبدی و سایر داروها می توانند سرعت پاک شدن کافیین از بدن را کند کنند.

افرادی که مرتب نوشابه های انرژی زا مصرف می کنند، حدود ۷ تا ۱۲ روز طول می کشد تا بدن آنها به مصرف مرتب کافیین عادت کند.

فردی که بدنش به مصرف کافیئن عادت کرده باشد دیگر بر اثر مصرف نوشابه های انرژی زا افزایش سطح انرژی و تقویت حالت روحی را تجربه نخواهد کرد.

چگونه این مواد را کنار بگذاریم؟

نخوردن نوشابه های انرژی زا برای افرادی که به آن عادت کرده اند کار آسانی نیست ، اما وبسایت اموزش اشپزی برای تسهیل در جبران عوارضی همچون خستگی و بی حوصلگی ناشی از عدم مصرف مواد انرژی زا پیشنهاد دارد تا از مواد غذایی نیرو زا ، طبیعی و ارگانیک استفاده کنید.این موادغذایی ارگانیک انرژی مورد نیاز بدن شمارا در غیاب مواد مصنوعی موجود در نوشیدنی های نیرو زا تامین میکند. از جمله محصولات ارگانیک انرژی زا میتوان شیره خرما ارگانیک ، عسل طبیعی و ارگانیک و شربت های طبیعی که از ترکیب آب میوه ها به دست می آید را نام برد.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!