آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۰ تیر

تهدید مگس زیتون برای باغ‌های زیتون کشور

۴ مرداد ۱۳۹۵ ۲:۱۳ بعد از ظهر سرآشپز
تهدید مگس زیتون برای باغ‌های زیتون کشور

زیتون به عنوان یک ماده نسبتا پر مصرف غذایی در دنیا شناخته می‌شود. این در حالی است که شاید بتوان گفت زیتون در سبد غذایی مردم ایران هنوز جایگاه چندان شایسته‌ای ندارد. البته در سالیان اخیر اقبال به آن روند رو به رشدی داشته است. در ایران و در ۲۶ استان کشور حدود ۱۰۳ هزار هکتار اراضی کشاورزی زیر کشت زیتون قرار دارد که برداشت آن از اواخر مردادماه آغاز می‌شود.

به گفته نادر جلالت، عضو هیأت‌مدیره شورای ملی زیتون، برداشت زیتون کنسروی به‌ویژه از استان‌های گلستان، مرکزی، قم، فارس و طارم – که کشت ارقام جدید کنسرو آلیاف مانزانیا و تخم کبکی در آن‌ها شروع شده – از اواسط شهریورماه آغاز می‌شود. البته آفت مگس زیتون که سال‌های پیش توانست ضرر و زیان قابل توجهی به باغداران وارد کند، این روزها در کمین باغ‌های زیتون است و نباید به افزایش دما و اقلیم گرم بسنده کرد.

آفت در کمین کشاورزان آموزش ندیده

جلالت ضمن بیان مطلب فوق، با اشاره به این که مبارزه بیولوژیک با آفت مگس زیتون باید در قالب طرح جامع در دستور کار قرار گیرد و تنها به امید آن که شدت گرما از شیوع آفت بکاهد، نمی‌توان دلخوش بود، می‌گوید: «استفاده از تله و کارت‌های زرد با استفاده از یارانه و آموزش کشاورزان به‌نوعی که باغدار اطلاعات فنی و راهکارهای عملیاتی لازم را با رؤیت نخستین نشانه‌های بروز آفت به‌کار گیرد باید در اولویت سازمان حفظ نباتات قرار گیرد. در واقع هنوز برای در امان ماندن باغ‌های زیتون از شیوع آفت زود است و امکان شیوع گسترده آن وجود دارد.»

انتشار آفت از طریق زیتون‌های قاچاق

عضو هیأت‌مدیره شورای ملی زیتون بر این نکته نیز تاکید دارد که با وجود ممنوعیت واردات میوه زیتون، واردات این محصول به‌صورت غیررسمی و قاچاق از کشورهای یونان و ترکیه ادامه دارد. به گفته جلالت سال ۹۳ آفت مگس زیتون از طریق میوه‌های زیتون وارد شده توانست ۷۰ درصد میوه زیتون رودبار را از بین ببرد و از ۹۳ تاکنون تلاش برای مهار کامل مگس زیتون توفیقی در بر نداشته است./ایانا

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!