آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۰ تیر

تلاش برای ریشه کن شدن ایدز

۳۱ خرداد ۱۳۹۵ ۶:۴۹ بعد از ظهر مهراد مظاهری
تلاش برای ریشه کن شدن ایدز

پیشرفت بسیاری در کاهش شیوع ایدز و درمان افراد مبتلا به H.I.V در سرتاسر دنیا انجام شده است که دیگر در راس دید افراد قرار ندارد. اما هنوز هم این بیماری یک خطر جدی به حساب می‌آید – ۱٫۱ میلیون نفر به دلایل مرتبط با ایدز در سال گذشته مردند و ۲٫۱ میلیون نفر به آن مبتلا شدند. و در حالی که آمار مرگ بر اثر ایدز در پنج سال گذشته رو به کاهش بوده است، اما آمار ابتلاهای جدید مقداری ثابت شده است.

در هفته‌ی گذشته، سازمان ملل اعلام کرد که هدف گذاری کرده  تا قبل از سال ۲۰۳۰ شیوع این بیماری را متوقف کند. این یک هدف قابل ستایش و آرمانی است و تنها در صورتی دست یافتنی است که همه‌ی ملل برای درمان هر کسی که به این ویروس مبتلا است همکاری کنند و تعداد بیماران جدید را محدود کنند.

داروها و شیوه‌های درمان حاضر هستند اما در بسیاری از کشورها سرمایه و اراده‌ی سیاسی وجود ندارد.

در حالی که آمار مرگ بر اثر ایدز همچنان بالا است، اما از سال ۲۰۱۰ تا کنون ۳۶٪ کاهش پیدا کرده است و عمدتا به این علت است که افراد بیشتری داروهای ضد ویروس پسگرد دریافت کرده اند – ۱۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۵ در برابر ۷٫۵ میلیون نفر در ۵ سال قبل آن. این داروها افراد را قادر می‌سازد تا زندگی‌ای تقربا عادی داشته باشند و احتمال انتقال آن به فردی دیگر را به شدت کاهش دهند.

اما در حالی که بعضی از کشورها مانند آفریقای جنوبی (که زمانی منطقه‌ای بحرانی بود) و کنیا، پیشرفت شگرفی در افزایش درمان داشته‌اند، باز هم افراد بسیاری که برای نجات جانشان به درمان نیاز دارند، به آن‌ها دسترسی ندارند. مشاور سیاست برای H.I.V. در پزشکان بدون مرز، گفت: در بعضی از کشورها، به افرادی که جواب آزمایششان مثبت بوده، به دلیل محدودیت بودجه می‌گویند که وقتی بیمار شدید مراجعه کنید.

در مناطق دیگر، به دلایل جنگ یا عدم وجود سیستم سلامتی کارآمد، دسترسی به افرادی که به دارو نیاز دارند دشوار است. و افراد بسیار دیگری که به کمک نیاز دارند هیچ اقدامی نمی‌کنند، چرا که از طرد شدن از جامعه می‌ترسند.

در بعضی از کشورها، آمار ابتلا افزایش پیدا کرده است، که می‌تواند توضیحی برای ثابت شدن میزان ابتلاها با وجود تلاش فراوان باشد. به طور مثال، در سال گذشته در اروپای شرقی و آسیای مرکزی ۱۹۰۰۰۰ نفر مبتلا گشتند که این آمار در سال ۲۰۱۰، ۱۲۰۰۰۰ نفر بود. و در حالی که آمار مرگ و میر در این دوره‌ی پنج ساله رو به کاهش بوده است، میزان ابتلا ثابت بوده یا با شیب بسیار کمی کاهش پیدا کرده است.

این اعداد برای ایجاد حس رضایتمندی از اقدامات انجام شده نیستند، بلکه بیانگر نیاز به اقداماتی مانند کمپین‌های جدی‌تر برای بهداشت عمومی، دسترسی بیشتر به کاندوم، سرنگ‌های تمیز برای افرادی که تزریقات دارند، و تجویز داروهای پیشگیری پیش از در معرض بیماری قرار گرفتن است. هنوز درمانی برای ایدز وجود ندارد اما راه‌های بسیاری وجود دارد تا پیامد‌های مرگبار آن را کاهش داد.

منبع:آشپزباشی ، ترجمه شده از NYtimes

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!