آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲ اردیبهشت

تعادل مواد مغذی و سلامت چشم

۲۵ آبان ۱۳۹۵ ۸:۰۲ بعد از ظهر سرآشپز
تعادل مواد مغذی و سلامت چشم

در دهه‌ی گذشته‌، چشم‌پزشکان مکمل‌های غذایی را تجویز می‌کردند تا به شکل روزانه خورده شوند و از کاهش دید به علت تباهی لکه‌ی زرد که با افزایش سن بروز می‌کند، جلوگیری کنند یا سرعت آن را کاهش دهند. حال، استفاده از مکمل‌های غذایی به قصد سلامت چشم رایج‌تر شده است. اما آیا افزایش دوزهای توصیه شده، تاثیر بیشتری هم دارد؟ گزارشی که در نسخه‌ی آنلاین مجله‌ی JAMA Ophthalmology از مرکز چشم Moran وابسته به دانشگاه یوتا منتشر شد، نشان داد که اگر بیماری بیش از آن چه بدنش به آن نیاز دارد از مکمل‌ها استفاده کند چه اتفاقی می‌افتد.
در مقاله‌ای که منتشر شد، دکتر پاول برنستاین بیماری را شرح داد که هیچ نشانه‌ای از تباهی لکه‌ی زرد (AMD) یا مشکلات بینایی نداشت اما به دلیل رسوب کریستال در منطقه‌ی ماکولار شبکیه در هر دو چشمش اورا به کلینیک چشم‌پزشکی فرستادند. با معاینات پزشکی، دریافتند که در ۸ سال گذشته، بیمار علاوه بر تغذیه‌ی سرشار از لوتئینی که داشت و شامل بروکلی، کلم کالی، اسفناج و اسموتی آوکادو در هر صبح، روزانه از مکمل‌های ۲۰ میلی‌گرمی لوتئین نیز استفاده می‌کرد. یعنی بیش از دو برابر دوزی که برای یک بیمار مبتلا به AMD توصیه می‌شود (۱۰ میلی‌گرم در روز).
لوتئین بخشی از تغذیه‌ای است که برای پیش‌گیری از AMD توصیه می‌شود و بر اساس نتایج به دست آمده از آزمایشات بالینی AREDS2 (مطالعه‌ی بیماری‌های وابسته به سن چشم ۲) به دست آمد. در آن آزمایشات، محققان دریافتند که بیمارانی که در خطر بالای از دست دادن بیناییشان از AMD بودند و از مکمل‌های ۱۰ میلی‌گرمی لوتئین و ۲ میلی‌گرمی زآگزانتین استفاده کردند، خطر پیشرفتشان به سمت مراحل پیشرفته‌ی AMD را کاهش دادند. لوتئین و زآگزاتین، کاروتنوئید هستند – آنتی‌اکسیدان‌هایی که توسط گیاهان ساخته می‌شوند – که باور داشته می‌شود صدمات زده شده از سمت نور را ترمیم می‌کنند. انسان‌ها در بدنشان کاروتنوئید نمی‌سازند، پس تنها با خوردن گیاهان یا مکمل‌ها می‌توانند آن را دریافت کنند.
برنستاین گفت: وقتی به غلظت کاروتنوئید بیمار در پلاسما، پوست و شبکیه‌ی او نگاه کردیم، تمام آن‌ها حداقل دو برابر بیشتر از بیمارانی بود که از مکمل‌ها استفاده نمی‌کردند. بیمار استفاده از مکمل‌ها را کنار گذاشت اما به رژیم سرشار از لوتئین خود ادامه داد و بعد از هفت ماه، کریستال‌های چشم راستش از بین رفتند.
در حالی که مکمل‌های AREDS2 به بیمارانی که در خطر بالای از سوی AMD قرار دارند، پیشنهاد می‌شود، اما استفاده از آن‌ها در عوام مردم هم افزایش یافته است. توصیه‌ی برنستاین به بیمارانش آن است که «همه باید از تغذیه‌ای پیروی کنند که سرشار از میوه‌ها و سبزیجات رنگارنگ باشد و برای چشمانشان مفید باشد و افراد تنها باید زمانی از مکمل‌های AREDS2 استفاده کنند که متخصص تشخیص AMD را برای آن‌ها بدهد.» این گزارش باید آزمایشات بالینی عظیمی را به همراه داشته باشد تا بتوان از آن نتیجه گیری کرد، اما می‌توان از آن به عنوان نشان گری استفاده کرد که تاثیرات منفی استفاده از لوتئین را در مقادیر بسیار بیشتر از آن چه در AREDS2 توصیه شده است نشان می‌دهد.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!