آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۱ خرداد

تب کریمه کنگو در کمین این استان ها

۱۰ خرداد ۱۳۹۶ ۱:۱۵ بعد از ظهر سرآشپز
تب کریمه کنگو در کمین این استان ها

به گزارش آشپزباشی به نقل از بهداشت نیوز ، احمد حمزه در خصوص شیوع بیماری تب کریمه کنگو در برخی استان های کشور، اظهارداشت: متاسفانه در برخی استان های مرزی کشور مکان های قرنطینه برای نگهداری از دام های مشکوک به این بیماری وجود ندارد، به عنوان مثال درشهرستان کهنوج که یکی از مسیرهای انتقال دام از پاکستان به داخل کشور است، مکان های قرنطینه کافی برای مراقبت و مواظبت ازدام های مشکوک وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه امکانات کافی برای نظارت و بازرسی ها درخصوص نحوه کشتار و ذبح دام وجود ندارد، افزود: درگلوگاه های محل تردد دام باید نیرو و ساختمان کافی برای نظارت ها وجود داشته باشد، این درحالی است که درحال حاضر نیرو و ساختمان کافی دردسترس نیست و متاسفانه با کانکس و آن هم با یک نفر نظارت ها انجام می شود.

حمزه با بیان اینکه در استان سیستان و بلوچستان نیز امکانات کافی وجود ندارد، تصریح کرد: تا زمانی که در محل تردد دام امکانات قرنطینه ای کافی وجود نداشته باشد، هر سال تب کریمه کنگو در استان های کشور شیوع پیدا می کند، بنابراین سازمان دامپزشکی به عنوان زیرمجموعه وزارت جهادکشاورزی باید امکانات لازم را برای جلوگیری از شیوع این بیماری در کشور فراهم کند؛ هرچند که متاسفانه برای مسئولان اولویت های دیگری در کشور وجود دارد و به این موارد توجهی نمی شود.

وی با تاکید براینکه کمبود امکانات بارها به مسئولان ذی ربط تذکرداده شده است،گفت: با مسئولان سازمان دامپزشکی دراین خصوص رایزنی شده و با توجه به اینکه برخی بیماری ها میان دام و انسان مشترک هستند، باید برای جلوگیری ازشیوع این بیماری آن هم از طریق واردات دام های آلوده به کشور تدابیر ویژه اتخاذ شود.

حمزه با اشاره به اینکه مسئولان دامپزشکی نسبت به کمبود منابع انتقاد دارند، افزود: اما وزارت جهادکشاورزی باید در استان های هم مرز با پاکستان برای جلوگیری از شیوع بیماری های مشترک میان انسان و دام بیشتر هزینه کند، ضمن اینکه باید تاکید کرد میزان شیوع بیماری تب کنگو بیشتر از طریق ورود دام های آلوده به کشور ایجاد می شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر فراگیری آموزش های لازم ازسوی مردم و رعایت نکات بهداشتی، تصریح کرد: مردم باید از خرید گوشت از مکان های نامطمئن خودداری کرده و از مراکز معتبر گوشت را خریداری کنند، ضمن اینکه در استفاده از گوشت نیز نکات بهداشتی را رعایت کنند.

تب کریمه کنگو چیست؟

بیماری توسط جرجانی پزشک و دانشمند معروف ایرانی در کتاب گنجینه خوارزمشاه حدود سال ۱۱۱۰ میلادی بعنوان اولین سند مکتوب که به زبان فارسی نوشته شده به تفصیل توصیف شده است. در این کتاب شرح یک بیماری خونریزی دهنده در تاجیکستان فعلی آمده است، علائم بیماری شامل خون درادرار، خونریزی از مقعد، استفراغ خونی، خلط خونی، خونریزی در حفره شکم و خونریزی از لثه‌ها بوده و ذکر شده است که بندپای کوچکی احتمالاً شپش یا کنه ناقل بیماری می‌باشد که به طور طبیعی انگل پرندگان است.

اولین مورد توصیف شده بیماری در منطقه کریمه در سال ۱۹۴۲ یعنی دو سال قبل از اپیدمی کریمه رخ داده است. در سال ۱۹۴۴ در خلال جنگ جهانی دوم بیماری در شبه جزیره کریمه شایع و باعث مرگ بیش از ۲۰۰ نفر از روستائیان و سربازان گردید.

بیماری و خصوصیات بالینی و نحوه ابتلا افراد، برای نخستین بار توسط شوماکوف روسی تشریح گردید. در سال ۱۹۴۶، ۷ مورد که ۵ مورد آن از طریق انتقال در بیمارستان بوده است در ترکمنستان گزارش شده است. در سال ۱۹۵۶ بیماری در منطقه کنگو (زئیر) شایع گردید و ویروس عامل بیماری از افراد مبتلا جداسازی شد و به عنوان ویروس کنگو نامگذاری گردید. در سال ۱۹۶۹ مشخص شد که عامل ایجادکننده تب خونریزی دهنده کریمه مشابه عامل بیماری است که در سال ۱۹۵۶ در کنگو شناخته شده است و با ادغام نام دو محل یک نام واحد کریمه کنگو برای این بیماری ویروسی به دست آمد.

عامل بیماری تب کریمه کنگو

عامل بیماری برای نخستین نبار از خون افراد بیمار در مرحله بروز تب و همچنین از کنه بالغ جدا شد و با توجه به قابلیت فیلترپذیری به عنوان یک نوع ویروس توصیف گردید.

علائم بالینی چهار مرحله دارد:

دوره کمون: بستگی به راه ورود ویروس دارد. پس از گزش کنه، دوره کمون معمولاً یک تا سه روز است و حداکثر به ۹ روز می‌رسد. دوره کمون به دنبال تماس با بافت‌ها یا خون آلوده معمولاً پنج تا شش روز است و حداکثر زمان ثابت شده ۱۳ روز بوده است.

قبل از خونریزی: شروع علائم ناگهانی حدود ۱ تا ۷ روزطول می کشد. به طور متوسط ۳ روز بیمار دچار سردرد شدید، تب، لرز، درد عضلانی به خصوص در پشت و پا‌ها همین طور گیجی، درد و سفتی گردن، درد چشم، ترس از نور و حساسیت به نور می‌گردد. ممکن است حالت تهوع، استفراغ بدون ارتباط با غذاخوردن و گلودرد و احتقان ملتحمه در اوایل بیماری وجود داشته باشد که گاهی با اسهال و درد شکم و کاهش اشتها همراه می شود. تب معمولاً بین ۳ تا ۱۶ روز طول می‌کشد. تورم و قرمزی صورت، گردن و قفسه سینه، پرخونی خفیف حلق و ضایعات نقطه‌ای در کام نرم و سخت شایع هستند. تغییرات قلبی عروقی شامل کاهش ضربان قلب و کاهش فشارخون مشاهده می شود. لکوپنی، ترمبوسیتوپنی و بخصوص ترمبوسیتوپنی شدید نیز در این مرحله معمولاً مشاهده می‌گردد.

مرحله خونریزی دهنده: مرحله کوتاهی است که به سرعت ایجاد می شود و معمولا در روز ۳ تا ۵ بیماری شروع می شود و ۱ تا ۱۰ روز طول می کشد. خونریزی در مخا ط‌ها و پتشی در پوست به خصوص در قسمت بالای بدن و در طول خط زیربغلی و زیر پستان در خانم‌ها دیده می شود و در محلهای تزریق و تحت فشار محل بستن تورنیکه و … ممکن است ایجاد شود. به دنبال پتشی ممکن است هماتوم در همان محل‌ها و سایر پدید ه های خونریز ی دهنده مثل ملنا، هماتوری و خونریزی از بینی، لثه و خونریزی از رحم ایجاد شود و گاهی خلط خونی، خونریزی در ملتحمه و گوش‌ها نیز دیده می شود.

برخی موارد خونریزی از بینی، استفراغ خونی، ملنا و خونریزی رحم آنقدر شدید است که بیمار نیاز به تزریق خون دارد.

بیمارانی که سرنوشتشان به مرگ منتهی می شود معمولاً علائم آن‌ها به طور سریع حتی در روزهای اول بیماری تغییر می‌کند و مرگ به دلیل از دست دادن خون، خونریزی مغزی، کمبود مایعات به دلیل اسهال، یا ادم ریوی ممکن است ایجاد شود.

 

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!