آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۵ خرداد

تاثیر نوشیدنی ها بر هضم غذا

۹ خرداد ۱۳۹۴ ۹:۴۸ قبل از ظهر مهراد مظاهری

تاثیر نوشیدنی ها بر هضم غذا

به گزارش وبسایت آشپزی؛ هضم فرایندی است که باعث جذب مواد غذایی موجود در خوراکی ها می شود و ترکیبات اضافی و مضر را دفع می کند. اندام هایی مانند معده، کبد و روده ها، گروه های ماهیچه ای و مکانیسم های فیزیولوژیک در این فرایند نقش دارند. جذب مایعات در سطوح مختلف در عملکرد خوب این اندام ها تاثیر می گذارد و جذب مواد غذایی را تسهیل می کند.

آب؛ نوشیدنی ضروری برای هضم غذا

آب برای عمل هضم مفید است زیرا حرکت مواد غذایی از معده به دیواره های روده را تسهیل می کند و با نرم تر کردن مدفوع در روده بزرگ، دفع را راحت تر خواهد کرد. از همین رو لازم است تا روزانه حدودا یک و نیم لیتر آب نوشیده شود تا این نیاز بدن به طور کامل تامین گردد.

آبمیوه ها؛ مفید به دلیل خواص ملینی

بعضی از آبمیوه ها مانند آب پرتقال یا آلو خواص ملینی دارند که از یبوست پیشگیری می کنند. البته باید در مصرف آنها حد تعادل را نگه داشت زیرا زیاده روی ممکن است تاثیرات منفی مانند اسهال، درد معده و… را در پی داشته باشد.

دمنوش های گیاهی؛ نوشیدنی عالی پس از غذا

دمنوش های گیاهی که پس از غذا میل می شود، هضم غذا را تحریک می کنند. دمنوش گیاهان بابونه، آویشن، مریم گلی، نعناع و سنبل الطیب بسیار عالی است.

چای و قهوه؛ محرک اندام های گوارشی

چای و قهوه از قدیم پس از غذا نوشیده می شد زیرا به هضم غذا کمک می کند. قهوه ترشح شیره های پانکراس و عملکرد روده ها را تسهیل و کیسه صفرا را تحریک می کند تا با ترشح صفرا به هضم چربی ها کمک شود. چای نیز عملکرد کبد که ذخیره گلوکز است را تحریک می کند.

گروه آموزش آشپزی به شما توصیه میکند تا پس از انتخاب و پخت هر غذای ایرانی و یا غذای فرنگی از این نوشیدنی ها برای هضم بهتر غذا استفاده نمایید.

آشپزباشی به شما پیشنهاد می کند با رعایت فاصله زمانی حداقل نیم ساعت پس از غذا از این نوشیدنی ها استفاده کنید

منبع :قدس آنلاین

کانال اخبار آشپزباشی

دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!