آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۸ خرداد

تاثیر مصرف آب ناسالم بر جنین

۱۳ دی ۱۳۹۵ ۴:۰۳ بعد از ظهر مرضیه شکری
تاثیر مصرف آب ناسالم بر جنین

بچه ها بیشتر از هر گروه دیگری از اشخاص جامعه به آب سالم احتیاج دارند. آب ناسالم علاوه بر مریض کردن آن ها بر رشد مغزی شان هم تاثیر می‌گذارد. آب آشامیدنی سالم یکی از با اهمیت ترین احتیاجات انسان است. احتیاجی که برآورده نشدن صحیح آن می‌تواند سبب خیلی از صدمه ها به بدن انسان باشد.

ارتباط بین مصرف آب و جنین :

خطر سقط جنین، با مصرف آب ناسالم

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، آب ناسالم و غیر بهداشتی سالانه موجب مرگ بیش از یک و نیم میلیون کودک زیر ۵‌ ‌‌سال بر اثر ابتلا به بیماری اسهال می‌شود. اگرچه مسئولان استانداری و وزارت نیرو، نیترات موجود در آب تهران را برای سلامت شهروندان بدون خطر بیان می‌کنند، اما دکتر برنا، پریناتولوژیست و سرپرست گروه بهداشت محیط و حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گوید: «نیترات و نیتریت موجود در آب بر اثر ترکیب با آمین موجود در بدن به عامل سرطان ‌زای نیتروزآمین تبدیل می‌شود. نیترات موجود در هوا و آب، خطر بروز سرطان ‌ها به ویژه سرطان دستگاه اعصاب مرکزی (CNS) را در کودکان و بالغان افزایش می‌دهد. علاوه‌بر این، افزایش نیترات مصرفی در مادران باردار خطر سقط جنین را هم زیاد می‌کند.»

آب سالم کودکان را باهوش می‌کند

علاوه ‌بر این ‌که وبا و اسهال بر اثر مصرف آب ناسالم شیوع می ‌یابد و می‌تواند منجر به مرگ و میر کودکان شود، دانشمندان کانادایی در بررسی‌های خود نشان داده ‌اند که آلودگی آب‌ های زیرزمینی به فلز منگنز و استفاده از این آب‌ ها برای نوشیدن، می‌تواند ضریب هوشی کودکان را کاهش دهد.

این دانشمندان تجمع منگنز موجود در آب شیر خانه‌ های مختلف را در کنار میزان تجمع فلزات آهن، مس، سرب، روی، آرسنیک، منیزیم و کلسیم اندازه ‌گیری کردند و سپس یک سری تست هوش که برخی پارامترهای شناختی، حرکتی و رفتاری را ارزیابی می ‌کردند از این کودکان گرفتند.

محققان توضیح دادند که ضریب هوشی -IQ- در کودکانی که از آب‌ های با حداکثر تجمع منگنز بالای ۲۰ درصد مصرف می‌کردند به طور متوسط ۶ درصد کمتر از هوش کودکانی بود که از آب با منگنز کم یا بدون منگنز می ‌نوشیدند.

مراقب کلیه ‌های کوچک شان باشید

به گفته متخصصان مصرف آب تاثیر مهمی در پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه در کودکان دارد. دکتر حسن اتوکش، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران می‌گوید: «مصرف زیاد آب به دلیل این که باعث رقیق شدن ادرار و کاهش غلظت ادرار می‌شود، مهم ترین تاثیر را در پیشگیری از سنگ کلیه در کودکان دارد.»

به طور کلی در کودکان زیر ۲ سال، به علت رشد سریع کودک، میزان اسید اوریک ادرار بسیار بالاست و به همین علت این دسته از کودکان در مقایسه با بالغان یا کودکان بالای ۲ سال، بیشتر در معرض ابتلا به سنگ ‌های کلیوی قرار دارند. اگر مصرف مایعات و آب در کودکان در این سن کم باشد باعث به هم چسبیده شدن مواد اسیدی داخل ادرار ‌شده و در نهایت منجر به سنگ کلیه می‌شود.

در واقع این وظیفه والدین است که مصرف مایعات و به خصوص آب در کودکان را افزایش دهند تا از بروز سنگ ‌های کلیوی پیشگیری شود. رنگ طبیعی ادرار شفاف و به رنگ آب است و باید مصرف آب آن قدر بالا باشد تا ادرار رنگ طبیعی به خود بگیرد.

دستگاهی برای تولید آب سالم

دستگاه ‌های تصفیه آب خانگی «تراست واتر»، در آشپزخانه منازل نصب می‌شوند و درست در لحظه مصرف، آب آشامیدنی را تا ۹۰ درصد خالص می‌کنند. این دستگاه‌ ها با استفاده از فناوری اسمز معکوس -RO- تمامی آلاینده‌ های محلول در آب، مانند کلر باقیمانده، نیترات، سموم و حشره کش ها، آرسنیک، سرب و… را از آن جدا کرده و آبی سالم و گوارا در اختیار خانواده ‌ها قرار می‌دهد.

زنگ آهن جدا شده از لوله‌ های فرسوده و قدیمی توسط این دستگاه‌ ها به طور کامل از آب جدا می‌شود و کاهش سختی و سنگینی آب، باعث جلوگیری از ایجاد رسوب در کتری، قوری، سماور و اتوهای بخار می‌شود. این دستگاه‌ ها تمام آلاینده‌ ها را از آب جدا می‌کند و آبی گوارا و سالم در اختیار خانواده‌ ها قرار می‌دهد. آبی که به کودکان شما صدمه نمی ‌زند و باعث سلامت رشد جسمی و فکری آن ‌ها می‌شود.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!