آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۵ خرداد

تاثیر تپش قلب بر مغز

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۲:۴۷ بعد از ظهر سرآشپز
تاثیر تپش قلب بر مغز

چارلز دیکنز در رمان روزگار سخت خود نوشت: « بخشی از خرد برای عقل است و بخشی از آن برای قلب.» اما مطالعات جدید نشان داد، قلب می‌تواند تاثیر شگرفی بر فرزانگی داشته باشد. هر چه نوسان تپش قلب بیشتر باشد، فرد می‌تواند عاقلانه تر قضاوت کند.

این مطالعات در مجله Frontiers in Behavioral Neuroscience منتشرشد.

در کل، عقلانیت یعنی داشتن معلومات و تجربه و قضاوت صحیح.

پروفسور گراسمن و همکارانش یاد آور شدند که یک تصور بسیار محبوب در بین دانشمندان علوم شناختی و فیلسوف‌ها، قضاوت عاقلانه را «شناخت محدودیت‌های معلومات، اطلاع از تنوع جنبه‌های مختلف زندگی و آشکار شدن قسمت‌های پنهانشان در طول زمان، شنیدن نقطه نظرات دیگران و به دنبال مصالحه میان تقکرات متضاد بودن» می‌دانند.

در حالی که افراد متعددی، عملکرد این جنبه از انسان را تنها در کنترل بخش شناختی ذهن می‌دانند، اما این تیم اشاره داشتند که بعضی از دانشمندان علوم رفتاری نظری متفاوت دارند که شاید قلب نیز نقشی در عقلانیت داشته باشد.

استدلال عاقلانه لزوما عملکرد مغز و توانایی بخش شناختی آن نیست

برای بررسی بیشتر این ارتباط، محققان ۱۵۰ نفر را از دانشگاه Western Sydney در استرالیا که به طور میانگین ۲۵ سال سن داشتند، برای آزمایشات فرا خواندند.

شرکت کنندگان در چند سری از برنامه‌ها مانند استدلالات اجتماعی و قضاوت‌های شخصی شرکت داده شدند. در بخشی از این برنامه‌ها، از افراد خواسته شد تا درباره‌ی مسائل اجتماعی که  راجع به آن ها نظری دارند، هم از زاویه‌ی اول شخص و هم سوم شخص اظهار نظر کنند.

وقتی که هر فرد در حال انجام هر کدام از این برنامه‌ها بود، ضربان قلبش با یک دستگاه نوار قلب اندازه گیری می‌شد.

وقتی از این افراد خواسته شد تا نظرشان را از نگاه یک شخص سوم راجع به یک مسئله‌ی اجتماعی بگویند، افرادی که نوسان قلب بیشتری داشتند، شیوه‌ی عقلانی‌تر و با پیشداوری کمتری برای استدلال نسبت به کسانی که نوسان کمتری داشتند، در پیش گرقتند.

با این وجود، وقتی خواسته شد تا نظرشان را راجع به مسائل اجتماعی از دیدگاه اول شخص بگویند، هیچ رابطه‌ای بین قضاوت عاقلانه‌تر و ضربان قلب مشاهده نشد.

در تفسیر یافته‌ها، پروفسور گروسمن گفت: تحقیقات ما نشان داد که قضاوت عاقلانه تنها بسته به عملکرد ذهن و توانایی شناختی آن نیست. ما دریافتیم آن‌هایی که قلبشان با نوسان بیشتری می‌تپد و آن‌هایی که می‌توانند از دور مسائل اجتماعی را نظاره کنند، قدرت بیشتری در قضاوت عاقلانه دارند.

پروفسور گروسمن گفت: پیش از این هم می‌دانستیم آن‌هایی که نواسان ضربان قلب بیشتری دارند، عملکرد بهتری در توانایی‌های اجرایی مانند حافظه، نسبت به افراد با نوسان ضربان قلب کمتر، دارند.

اما او اشاره کرد که یافته‌ها به این معنی نیستند که لزوما افراد با نوسان ضربان قلب بیشتر، عاقل‌تر هستند. این افراد باید از نگاه یک فرد سوم به موضوعات بنگرند تا به قضاوت عاقلانه‌تر برسند.

بعضی از افراد ممکن است از توانایی‌های شناختی خود برای اخذ تصمیمات غیرعاقلانه استفاده کنند. برای جهت دادن به توانایی آن‌ها به سمت تصمیمات عاقلانه، افرادی که تغییرات ضربان قلب بیشتری دارند باید بر نقطه نظرات خودمحورانه‌ی خود غلبه کنند.
منبع: آشپزباشی ، ترجمه شده از مدیکال نیوز

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!