آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۳۱ خرداد

تاثیرات مخرب کمبود آهن بر کودکان

۸ شهریور ۱۳۹۵ ۱۲:۳۰ بعد از ظهر مرضیه شکری
تاثیرات مخرب کمبود آهن بر کودکان

کمبود آهن در دو سال اول زندگی کودک را باید خیلی جدی گرفت. این معضل می‌تواند بر تکامل رشد مغز تاثیر زیادی داشته باشد و لطمات جبران ناپذیری روی جنین وارد کند. کم‌ خونی و فقر آهن در کودکان سنین مدرسه موجب کاهش قدرت یادگیری می‌شود به طوری که ضریب هوشی این کودکان ۵ تا ۱۰امتیاز کمتر از حد طبیعی برآورد شده است.

این کودکان تغییرات رفتاری داشته و ابتلا به بیماری های عفونی و احساس خستگی و ضعف نیز در آنها بیشتر است.

نشانه های کمبود آهن

رنگ پریدگی دائمی زبان و مخاط و داخل پلک، چشم و لب ‌ها، کمرنگ شدن خطوط کف دست، احساس ضعف و خستگی، سیاهی رفتن چشم ها، بی تفاوتی، سرگیجه، سر درد و بی اشتهایی، حالت تهوع، خواب رفتن و سوزن سوزن شدن دست ها و پاها، درموارد شدید تنگی نفس و تپش قلب از نشانه ‌های کمبود آهن در بدن است.

تاثیر نوع غذای مصرفی بر میزان آهن

مصرف غذاهای غیر خانگی مانند انواع ساندویچ ‌های سوسیس و کالباس، پیتزا و تنقلات غذایی کم ارزش مانند چیپس، نوشابه، شکلات و پفک، ابتلا به عفونت ها، آلودگی ‌های انگلی، مصرف کم انواع گوشت، مصرف چای همراه غذا، مصرف ناکافی غذا‌های حاوی ویتامین C و مصرف نان‌ های تهیه شده با جوش شیرین از مواد مضری است که باعث کاهش جذب آهن می‌شود.

انواع گوشت، حبوبات، غلات دارای سبوس و سبزیجات به مقدار کم را از موادی می‌توان عنوان کرد که حاوی آهن هستند ولی میوه‌ها و لبنیات آهن ندارند.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!