آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۱ خرداد

تأثیر وراثت در حس چشایی

۷ آذر ۱۳۹۵ ۶:۰۳ بعد از ظهر سرآشپز
تأثیر وراثت در حس چشایی

شاید تفاوت‌های ارثی در درک طعم، بتواند توضیح دهد که چرا بعضی افراد از مقدار پیشنهاد شده بیشتر نمک می‌خورند. این یافته‌های اولیه‌ی تحقیقی از جامعه‌ی قلب آمریکا بود.
جنیفر اسمیت، سرپرست تحقیق: عوامل ژنتیکی که بر درک طعم تاثیر می‌گذارند، لزوما برای افراد واضح نیستند. اما می‌توانند با تاثیر گذاشتن در غذایی که برای خوردن انتخاب می‌کنید، بر سلامت قلب شما تاثیر بگذارند.
بر اساس گفته‌ی محققین، تحقیق قبلی نشان داده بود که کسانی که یکی از دو نوع رایج ژن TAS2R38 – که حس طعم تلخی را افزایش می‌دهد – را دارند، مستعد هستند تا از غذاهایی که برای قلب سالم هستند و شاخصه‌های تلخی دارند، مانند بروکلی و سبزی‌هایی که برگ‌های تیره دارند، پرهیز کنند. در این مطالعه‌ای که به تازگی انجام شد، محققین به دنبال آن بودند که آیای این انواع ژن که درک طعم تلخی را بهبود می‌دهند، بر سایر انتخاب‌های غذایی ما نیز تاثیر می‌گذارند یا خیر.

۲ عامل خطرزا یا بیشتر در زمینه‌ی بیماری های قلبی:

محققین، عادات غذایی ۴۰۷ نفر (با میانگین سنی ۵۱ سال که ۷۳ درصد آن‌ها زن بودند) را که ۲ عامل خطرزا یا بیشتر در زمینه‌ی بیماری های قلبی داشتند، بررسی کردند.
محققین، با مقایسه‌ی آن‌هایی که یک یا دو نوع از ژن TAS2R38 را داشتند که احساس طعم تلخ را بهبود می‌بخشد، با آن‌هایی که این ژن‌ها را نداشتند، دریافتند که افرادی که طعم تلخ را قوی‌تر احساس می‌کنند، تقریبا دو برابر بیشتر احتمال دارد تا از حداقل مقدار توصیه شده برای سدیم، بیشتر بخورند. در حال حاضر، حداقل کاهشی که جامعه‌ی قلب آمریکا برای سدیم پیشنهاد می‌کند، رساندن آن به ۲۳۰۰ میلی‌گرم در روز است و حد ایده‌آل توصیه شده‌ی آن، ۱۵۰۰ میلی‌گرم در روز است. سدیم بیش از حد که عموما در نمک طعام مورد استفاده در غذاهای فرآوری شده، بسته بندی شده و رستورانی یافت می‌شود، یک عامل خطرزا برای شکل گیری فشار خون بالا است که می‌تواند منجر به حمله‌ی قلبی و سکته شود.
شرکت کنندگان در این مطالعه که از انواع ژن‌های بهبود دهنده‌ی طعم تلخ بهره‌مند بودند، احتمال بیشتری در خوردن شکر، چربی اشباع شده یا الکل، بیش از مقدار توصیه شده نداشتند. همه‌ی موارد یاد شده می‌توانند تاثیر منفی بر سلامت ما داشته باشند.
اسمیت گفت: تحقیقاتی وجود دارند که نشان می‌دهند، افرادی که طعم تلخی را قوی‌تر حس می‌کنند، می‌توانند طعم شوری را نیز قوی‌تر حس کنند و از آن بیشتر لذت ببرند که باعث می‌شود دریافت سدیم آن‌ها افزایش یابد. یک تئوری دیگر آن است که از نمک استفاده می‌کنند تا طعم تلخ غذا را بپوشانند و این گونه، سدیم بیشتری مصرف می‌کند.
اطلاعاتی که راجع به تاثیر ات ژنتیک بر قوه‌ی چشایی به دست آمده است شاید روزی بتواند به افراد کمک کند تا غذاهای سالمی برای قلبشان انتخاب کنند که بتوانند از آن لذت ببرند نه این که با چیزی که ذاتا ترجیح می‌دهند مبارزه کنند.
اسمیت گفت: با مشخص کردن آن که هر کس چه نوع ژنی دارد، شاید بتوانیم به وسیله‌ی آموزشی که منحصرا برای آن‌ها طراحی شده است، به افراد کمک کنیم تا غذاهای بهتری انتخاب کنند.
در بررسی‌ها، محققان عواملی مانند سن، وزن، سیگار کشیدن و مصرف داروهای فشار خون را که بر قوه‌ی چشایی تاثیر می‌گذارند در نظر گرفتند و کنترل کردند.

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!