آخرین اخبار:
آخرین به روزرسانی: ۲۸ تیر

بیلبورد های شهروند سالم در بحران آلودگی هوای تهران

۲۸ دی ۱۳۹۴ ۳:۲۲ بعد از ظهر مهراد مظاهری

شهروند سالم

سرویس سلامت آشپزباشی – اگر این روزها در خیابان های پایتخت رفت و آمد داشته اید ، حتما تابلوها ی شهروند سالم ، توجهتان را جلب کرده است .عباراتی مانند ” مصرف زیاد نمک مقصر اصلی فشار خون شماست” یا” فست فود مساوی روغن” و شعارهایی  در جهت کاهش مصرف نمک و روغن وشکر همه جا به چشم می خوردshahrvand-salem-paletrang_027-1 .

این اقدام در جهت فرهنگ سازی در به کارگیری یک الگوی تغذیه مناسب و پیش از هفته بسیج ملی تغذیه با برنامه ریزی وزارت بهداشت و توسط دفتر بهبود تغذیه برای مهار بیماری های غیر واگیر و همکاری شهرداری ها صورت گرفته است.

 

امروزه با توجه به سیر نگران کننده و روزافزون عوامل تهدیدزای سلامت شهروندان و آمار بسیار بالای بیماری های فشار خون ، ناراحتی های قلبی و انواع سرطان ، چنین حرکتی می تواند بسیار کار آمد باشد . درست است که شعار ” پیشگیری مهم تر از درمان است ” همیشه مطرح بوده است اما طرح روش های پیشگیری در قالب طرح ها ی جذاب و خلاق کارایی بالایی دارد .

بیماری های مختلفی سلامت مردم را تهدید می کند و مصرف بالای نمک و شکر و روغن حتی بالاتر از سرانه جهانی به آنها دامن می زند . طرح این موارد و راه های پیگیری آن ها با زبان هنر و همین طور ابعاد بزرگ حرکتی است که شایان توجه است .

مرحله اجرایی طرح شهروند سالم از یک کارگاه گرافیک در تهران آغاز گردید.جایی که تعدادی ازبرجسته ترین دانشجویان گرافیک در آن به مدت چندروز طرح هایی درباره طریق سالم زیستن به واسطه رعایت اصولی هرچند ساده ارائه کردند.این طرح ها پس از ارسال به مسؤولین وزارت بهداشت و درمان و انجام بررسی های لازمه به منظور تائید صلاحیت علمی مطالب مندرج در آن ، رسما به عنوان بیلب
ورد های تبلیغاتی در شهر تهران به نمایش در آمد.۲۵(۳)

با توجه به اینکه تصادفات ، بیماری های قلبی –عروقی و سرطان بالاترین عوامل مرگ و میر در ایران است ، این حرکت می تواند مردم را متقاعد کند تا در سبک زندگی و روش های تغذیه ای خود بازنگری کنند و نسبت به مصرف مواد ی که سلامت ایشان را به خطر می اندازد حساس باشند .

چه نیکوست که به جای هزینه برای درمان ، جهت پیشگیری و اصلاح الگوهای تغذیه حرکت شود .

 

 

 

 

کانال اخبار آشپزباشی
دسته بندی ها: اخبار

نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظراتی که حاوی مطالب توهین آمیز است منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های اجباری با *مشخص شده است. *

*
*

اپلیکیشن آشپزباشی

اپلیکیشن آشپزباشی را برروی تلفن های هوشمند خود داشته باشید!